Na strokovnem srečanju 11. maja 2021 smo si ogledali film Posebni (Olivier Nakache, Érica Toledano, Francija/Belgija, 2019, 114 min). V filmu se režiserja Olivier Nakache in Éric Toledano, podobno kot v filmu Prijatelja (2011), dotikata tematike oseb s posebnimi potrebami in skrbi zanje, ki se razteza med institucijami sistema in nevladnimi ustanovami. S pomočjo prostovoljcev – tudi samih »težavnih posameznikov« – poskušata otrokom in mladostnikom zagotoviti bivanje v običajnem življenjskem okolju. Zgodba naslavlja številne pomembne teme, kot so pomen deinstitucionalizacije skrbi za težavne posameznike, zagotavljanje vključujočega družbenega okolja, sodelovanje institucij sistema z nevladnimi ustanovami in pobudami, pa tudi priložnosti, ki jih za osebno rast vključenih v take projekte ponuja nudenje pomoči. Tudi pandemija Covid 19 je namreč razkrila, da mnoge težave, v katerih se znajdemo posamezniki, lažje kot utečene strokovne ustanove sistema rešujejo pobude nevladnega sektorja.
V pogovoru po ogledu filma sta se nam pridružila Irena Lesar, redna profesorica obče pedagogike in teorije vzgoje na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, strokovnjakinja za tematiko inkluzivnega izobraževanja, ter Juš Škraban, doktorski študent na Fakulteti za socialno delo v Ljubljani in prostovoljec v več projektih in pobudah s področja denistitucionalizacije skrbi za osebe z duševnimi težavami in motnjami. Pogovor je vodil Robi Kroflič iz Oddelka za pedagogiko in andragogiko Filozofske fakultete v Ljubljani.
Vabljeni k ogledu pogovora:
Pripravili smo tudi seznam priporočenih filmov za pedagoške kolektive v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah. Več na povezavi.
Več o Kinodvorovem šolskem programu.
Dogodek je organiziral Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje MOL v sodelovanju s Kinodvorom, namenjen pa je vzgojiteljem, učiteljem, ravnateljem, svetovalnim službam ter drugim strokovnim sodelavcem vrtcev, osnovnih in srednjih šol ter drugih vzgojno-izobraževalnih ustanov.