Prikupen in zabaven muzikal ter vznemirljiva gozdna pustolovščina štirih prijateljev in ene miške, v kateri mladi junaki odkrivajo pravila narave in pravega prijateljstva. Nova filmska stvaritev avtorice večkrat nagrajenega filma Žabe in paglavci.
zgodba
Osemletna deklica Meral se s starši preseli v novo mesto. Veseli se novih sošolcev in prijateljev, vendar sklepanje prijateljstev ni tako enostavno, kot si predstavlja. Še najlažje je prijateljstvo skleniti z drobno sivo miško, ki živi v luknjici njene sobe in jo Meral poimenuje Pipip. Ko se z razredom odpravi na šolski tabor, miško na skrivaj vzame s seboj. Skrivnost o mišjem slepem potniku deklico zbliža z novimi sošolci Desi, Vitom in Jasonom. Skupaj se podajo na vznemirljivo gozdno odpravo, na kateri odkrivajo pravila in lepote narave ter pravega prijateljstva.
iz prve roke
»Prijateljstva z vrstniki so v življenju otrok zelo pomembna. Sklepanje in ohranjanje prijateljstev pa je lahko za veliko otrok tudi težavno. Skoznje lahko odkrivajo svoje pozitivne in negativne značilnosti in zdi se, da se več naučijo o sebi skozi prijateljstva z otroki kot z odraslimi. Prav zato je čas igre najbolj vznemirljiv čas v otroškem vsakdanu.«
»Film Sova in miška govori o razvoju prijateljstva med otroki, ki si niso prav nič podobni. Med njimi je sprva čutiti odpor in čudenje. Postopoma pa spoznavajo, da so lahko razlike, ki jih motijo, tudi dragocene. Prav zaradi teh razlik se med Meral, Desi, Vitom in Jasonom splete globoko in tesno prijateljstvo.«
»Med vzgajanjem dveh otrok sem spoznala, da je skupinska dinamika med prijatelji glavni razlog veselja in žalosti pri otrocih. Veliko otrok bi naredilo vse, da bi bili v skupini sprejeti. Prav zato se nekateri bojijo biti to, kar so. Pritisk, biti tak kot drugi, je tako zelo velik. S filmom Sova in miška pa sem želela prikazati, da so prav razlike med nami in našimi prijatelji tisto, kar je prijetno in zabavno.«
– Simone van Dusseldorp
portret avtorice
Simone van Dusseldorp (1967) je sprva zaključila študij fotografije, nato avdiovizualnih komunikacij ter kasneje še študij režije na Nizozemski filmski akademiji v Amsterdamu. Njen diplomski film Waterlanders je prejel prvo nagrado na mednarodnem festivalu kratkega filma v Oberhausnu. Pred svojim celovečernim prvencem Diep (2005) je ustvarila številne kratke filme in televizijske otroške serije. V Sloveniji pa jo že poznamo kot avtorico večkrat nagrajenega filma Žabe in paglavci (2009), ki smo ga prikazali tudi v Kinodvoru.
kritike
»Sova in miška je film, ki bi ga moral videti vsak otrok. Še posebej pa tisti, ki zaradi življenja v urbanih mestnih središčih nekoliko redkeje izkusijo pravo naravo. /…/ Za nizozemsko režiserko in scenaristko Simone van Dusseldorp je narava velikansko igrišče, kjer lahko odkrivamo nešteto stvari. Hkrati pa se ji zdi prijateljstvo najpomembnejša stvar na svetu. Zato je v tem svojevrstnem, živopisnem in predvsem živahnem muzikalu to dvoje spretno prepletla v dopolnjujočo se celoto.«
– Gaja Pöschl, Radio Slovenija 3, oddaja Gremo v kino
»Če kdo dobro razume otroška doživetja, potem je to scenaristka in režiserka Simone van Dusseldorp.«
– Patricia Smagge, Cinemagazine
»Domišljijska otroška dogodivščina je sestavljena iz igrivih in pomembnih tem ter brez žuganja s prstom pokaže na odnos, ki ga lahko imamo do narave in njenih prebivalcev. Razburljiva zgodba pripoveduje o razumevanju in celo uživanju v raznolikosti. Poleg ekoloških tem je zanimiva tudi kombinacija večetničnosti igralcev in samozavestnih dekliških likov.«
– Lida Bach, Moviebreak
»Sova in miška je otroku prijazen film; deluje kot ulit za svoje ciljno občinstvo. Osnovnošolci se bodo popolnoma poistovetili s simpatičnimi značaji in njihovimi težavami. /…/ Teme, kot so prijateljstvo, navezanost, izključenost, pa tudi avtonomija, so prilagojene tako, da jih bodo mlajši otroci povsem razumeli – celo težjo temo smrti, ki je posredovana z veliko mero občutljivosti, ne da bi otroka pri tem podcenjevali.«
– Sofahelden