Starega laanškega princa Laurenta naplavi na obalo oddaljene dežele, kjer ga najde dvanajstletni Tom. Zatočišče dobi v zapuščenem muzeju, kjer Tom prebiva s staršema znanstvenikoma in njuno pomočnico. Profesor se nemudoma loti preučevanja. Princa natančno opazuje od blizu in daleč, skuša razumeti njegov jezik, izvedeti vse o njegovi deželi, običajih in kulturi. Končno bo lahko svetu znanstvenikov dokazal, da obstajajo poleg njihove tudi druge opičje civilizacije! Vendar princa iz oddaljene dežele znanost ne more povsem razumeti. Videti je, da ga zares lahko razume le mladi Tom. Njuna radovednost in čudenje nad drug drugim sta brezmejna in med njima se hitro splete nežna prijateljska vez. Vendar pa prinčeve drugačnosti ne sprejemajo vsi tako odprto, še najmanj pa širša znanstvena skupnost. Tom in princ bosta morala pobegniti in se podati na nadaljnje odkrivanje čudovito pisanega in prepletenega sveta.
portret avtorjev
Jean-François Laguionie (1939, Besançon) je francoski animator, režiser in producent, ki je prve filme ustvarjal pod mentorstvom slovitega francoskega mojstra animiranega filma Paula Grimaulta. Za svoja dela, v katerih ostaja zvest predvsem risani tehniki, je prejel številne nagrade, med drugim zlato palmo za najboljši kratki film za La Traversée de l’Atlantique à la rame (1978) leta 1978 v Cannesu in veliko nagrado za film La Demoiselle et le violoncelliste (1965) leta 1965 v Annecyju.
Xavier Picard (1962, Reims) je francoski režiser in producent animiranih filmov. V izjemno plodoviti mednarodni karieri je ustvaril za več kot 300 ur animiranih filmov, ki so bili predvajani v več kot 100 državah. Njegovi najodmevnejši deli sta celovečerni film za otroke Mumin na Azurni obali (2014), ki smo si ga lahko ogledali tudi v Kinodvoru, in TV-serija Odd Family (2005). Prinčevo potovanje (2019) je najnovejši celovečerec, pri katerem je sodeloval kot sorežiser.
iz prve roke
»Z Anik Le Ray [soscenaristko] sva menila, da bo bolje in zabavneje, če moči v tem fiktivnem svetu ne dava v roke vojaški ali politični oblasti, temveč Akademiji znanosti, ki je glede odnosa med opicami in naravo neomajna. Poleg tega sva to ‘moderno skupnost’ morala umestiti v neko obdobje, ji pripisati neki slog in jasno izoblikovano vedenje, kar bi nas spominjalo na lastno zgodovino. Izbrala sva konec 19. stoletja, saj je človek takrat dosegel vrh svojega občutka večvrednosti v primerjavi z naravo in s tistimi, ki po njegovem mnenju niso dosegli enake razvojne ravni.«
– Jean-François Laguionie
kritike
»Prinčevo potovanje je sosledje pustolovščin, ki poudarjajo prijateljstvo med generacijami in potrebo po strpnosti do drugih ter želijo usmeriti pozornost v to, kar opice (in ljudi) združuje, ne pa v tisto, kar jih razdvaja.«
– Allan Hunter, Screendaily
»To je prepričljiva, nežna in premišljena študija ksenofobije v fantazijskem kontekstu, ki jo odlikujeta eleganten in prefinjen slog animacije ter milozvočna glasbena oprema. /…/ Opice, ki bodo navdušile vso družino.«
– Josh Slater-Williams, SciFiNow
»Prinčevo potovanje s tehtnimi argumenti in izrazito jesensko vizualno podobo zagovarja stališče, da je naš čut za civilizacijo že mrtev – in da je čas, da poiščemo alternativo. To slutimo že od vsega začetka, a je dobro, da se na velikem platnu odvije pred našimi očmi.«
– Vassilis Kroustallis, Zippyframes