Četudi se jadranje in alpinizem na prvi pogled zdita kot popolnoma različna “zelnika”, so si morje in gore v svoji ekstremnosti in zahtevnosti do človeškega telesa in duha precej podobni. Precej podobni sta si tudi zgodbi, ki smo ju gledali v filmu Jadralke in poslušali v pogovoru, ki je film pospremil.
V pogovoru, ki sta ga vodili Tina Jančič in Ema Paš, smo govorili ne zgolj o anekdotičnosti in izkustveni plati izjemnih, pionirskih ženskih podvigov, temveč smo te postavili tudi v širši družbeni kontekst.
Z Marijo Štremfelj smo razkrivali mnogotere vzporednice njene lastne zgodbe in filmske zgodbe Tracy Edwards. Te se kažejo ne zgolj v izjemnem pogumu in drznosti, ki ju terja ekstremnost podviga – bodisi jadralska pot okoli sveta bodisi alpinistična odprava na najvišji vrh Tadžikistna, nekdaj imenovan Pik komunizma. Tudi obdobje osemdesetih let, v katerem sta tako Tracy kot Marija premaknili meje ženske zgodovine, se je v pogovoru izkazalo za podobno, predvsem v optiki javnega mnenja in medijskega poročanja. Kljub izrazitemu dvomu javnosti sta tako Tracy kot Marija dokazali, da “babnice zmorejo!” … tudi vse tisto, kar je večkrat opredeljeno kot izrazito moško polje.
Obe osebni zgodbi je v širši družbeni kontekst postavila Tea Hvala. Izpostavila je še vedno prisotno stereotipizacijo spolnih vlog v medijih in širši javnosti ter poudarila razlike med položajem in vlogo žensk v zahodnem in jugoslovanskem prostoru v osemdesetih letih prejšnjega stoletja.
Gostji sta, vsaka iz svoje strani, poudarili pomembnost osebnih podvigov in zmag, malih korakov, ki so nujni za spremembo širše družbene slike in navsezadnje, ključni v boju za enakopravnost žensk.
Dogodek se je v duhu mednarodnega dneva žensk odvil v ponedeljek, 2. marca, v sodelovanju z Društvom za promocijo žensk v kulturi – Mesto žensk.
Vabljeni k ogledu foto utrinkov in videoposnetka pogovora. Hvala obema gostjama, Društvu za promocijo žensk v kulturi – Mesto žensk in vsem, ki ste bili z nami. Se vidimo na naslednjem Kinotripovem dogodku!