Danes je blagajna odprta od 14:30 do 20:30 (odprto še 20 minut, tel: 01 239 22 17).

Zavojček ljubezni A Little Love Package

Gastón Solnicki / Avstrija, Argentina / 2022 / 81 min

Zavojček ljubezni potuje od Dunaja do Andaluzije preko slanih puščav, ovitih v skrivnostne sence, da bi nam ponudil edinstveno lekcijo iz radodarnosti. Film, ki ga vodijo ženske, v živahni razdrobljeni zgodbi združi profesionalne igralce in naturščike. Prefinjen, izviren in duhovit poklon avstrijski prestolnici, ki minuli blišč odkriva v vsakdanjih stvareh.

režija Gastón Solnicki, fotografija Rui Poças, montaža Alan Martín Segal, zvok Jason Candler, Manuel de Andres, produkcija Paolo Calamita, Zsuzsanna Kiràly, Gastón Solnicki, igrajo Angeliki Papoulia, Carmen Chaplin, Mario Bellatin, Han-Gyeol Lie, Nikolaus Weidinger, Ernst Skarpil, Daniel Margulies, Michael Chaplin, Dolores Chaplin, Pedro Colletta, Alma Sutterlüty, distribucija Austrian Films

festivali, nagrade Berlinale; Festival neodvisnega filma Buenos Aires (nagrada za najboljšo režijo); IDFA; CPH:DOX; Kino Otok

IMDb

Fotografije

zgodba
Dunaj, leto 2019: konec nekega obdobja. S prepovedjo kajenja v javnih prostorih je izginil velik del kavarniške kulture … Grkinja Angeliki s pomočjo prijateljice Carmen kupuje stanovanje, a jo prav pri vseh nekaj moti … V stari kavarni sedi moški in kaže, kako je treba jesti trdo kuhano jajce …

iz prve roke
»Dunaj me vedno znova očara, vse odkar sem ga kot deček prvič obiskal. Je moja idealna lokacija, moj filmski paradiž. Mesto zunaj časa, s številnimi plastmi. Arhitektura, ki je tako drugačna od argentinske, a vendarle tako domača.
Prikazati sem želel Dunaj dvajsetega stoletja, od draguljev modernizma do [stanovanjskega kompleksa] Alt Erlaa iz sedemdesetih let; dunajski kanal, zasebne prostore in legendarne kavarne, kjer se različna stoletja zlivajo v sodobne plasti; zelo dolgo živo zgodovino, ki je izumrla v večini evropskih prestolnic. Avtobiografske prigode, kakor tista, povezana s tihotapljenjem sira, v film poleg tega vnesejo humor, značilen tudi za vsa moja prejšnja dela.
Po naključju sem bil priča zadnjim dnem, ko je bilo v dunajskih kavarnah kajenje še dovoljeno. In zdelo se mi je, da gre za pomenljiv dogodek, ki je zaključil dolgo ero, kar bi lahko bil zanimiv uvod v film. /…/
Pri tem filmu sem prvič povabil več prijateljev, s katerimi sem imel potem čast sodelovati – igralce, znanstvenike in glasbenike; zelo nadarjene kolege, ki imajo ključno vlogo v filmu. /…/
Upam, da bomo še naprej ustvarjali delovno okolje, kjer sta prisotna užitek in želja, saj verjamem, da je vsak film rezultat čustev, ki jih vanj vnesejo sodelujoči.«
– Gastón Solnicki

kritike
»Toplino, ki je močno povezana s privilegijem bivališča, v filmu najdemo v kavarnah in življenju, ki jih oživlja, v zgodovinskih ostankih manj nesrečnih in osamljenih časov.
Režiser notranji dekor teh veličastnih krajev, čutni užitek njihove oblikovne podobe in predmetov, ki jih graciozno naseljujejo: stojalo za jajca, srebrn pladenj; brezhibne linije stolov, ogledal in miz se oblikujejo v svetlobi, a se jih lahko skoraj dotikamo, jih celo vonjamo. Kadriranje tem predmetom odvzame vsakdanjost ter razkrije njihovo umetelnost in prefinjenost: umetniško sublimnost, ki pripada tako skladbi Dream Johna Cagea kakor sirarju; lepota je v anahronistični pretanjenosti starega športnega avtomobila in tudi v rokodelski doslednosti ročno izdelanih čevljev. /…/ Ker film nima scenarija, lahko ‘pomen’ najdemo samo v njegovem lastnem nastajanju. Ni teze, ki naj bi jo predstavil, ni vnaprej določenega cilja, ki naj bi ga dosegel. Kar pa ne pomeni, da film ni nazadnje nastal v montaži, temveč da nepredvidljivo prvino, vloženo v njegov nastanek, še vedno lahko čutimo in jo občudujemo.«
– Celluloid Liberation Front, Cinema Scope

»Solnickemu gredo zasluge za zahtevno vodenje dela, ki se v zasnovi lahko bere kot težko, a se lahkotno povzdigne na platno. Zaton kavarniških časov, upodobljen preko vinjet urbanih tihožitij in na videz nepovezanih prizorov /…/ je posejan s humorjem.«
– Douglas Johnson, International Cinephile Society

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Razprodano

Nosferatu Nosferatu

Robert Eggers

četrtek, 26. 12. 2024 / 20:30 / Dvorana

Septembra leta 1924 so v kinu na Kolodvorski predvajali eno največjih mojstrovin nemega obdobja, film F. W. Murnaua Nosferatu – simfonija groze. Sto let pozneje Kinodvor prikazuje novo različico ekspresionistične klasike, kot si jo je zamislil Robert Eggers (Čarovnica, Svetilnik).

Zimske prigode iz živalskega sveta Le Grand Noël des animaux

več avtoric

petek, 27. 12. 2024 / 10:00 / Dvorana

Pet poetičnih živalskih pravljic, prepletenih z razigranimi snežinkami, vabi na očarljiva potovanja od Francije do Japonske in daleč na sever, kjer sije severni sij in božična čarovnija ne pozna meja. Vsaka zgodba je čarobna in ganljiva dogodivščina, ki razkriva pomen medsebojne pomoči, velikodušnosti in neprecenljive lepote narave v zimskem času.

Sosednja soba The Room Next Door

Pedro Almodóvar

petek, 27. 12. 2024 / 15:20 / Dvorana

Najnovejši film Pedra Almodóvarja je zgodba o lepoti življenja in neizbežnosti smrti, polna barv, svetlobe in humorja. Tankočutna drama s Tildo Swinton in Julianne Moore v glavnih vlogah je osvojila zlatega leva na zadnjem festivalu v Benetkah.