zgodba
Robert Redford, ikona hollywoodskega liberalizma, je okoli sebe zbral kopico igralskih veteranov in ustvaril napet politični triler o nekdanjem članu radikalne revolucionarne organizacije Weather Underground, ki se mora po tridesetih letih življenja pod lažno identiteto podati na beg in poiskati edino osebo, ki lahko opere njegovo ime.
kritike
»Zakon molka, eden redkih sodobnih filmov, ki ima zares kaj povedati, preplete vprašanje identitete, akcijo in politiko v napeto zgodbo o tem, kaj se je zgodilo s tistimi protivojnimi protestniki iz sedemdesetih /…/. Eden najboljših filmov leta 2013. /…/ Vzel vam bo dih.«
– Rex Reed, New York Observer
»Robert Redford navdušuje kot že dolgo ne – tako v vlogi igralca kot režiserja. /…/ Ta fascinantna drama, ki jo je po romanu Neila Gordona lucidno in inteligentno priredil Lem Dobbs /…/ postreže z zanimivo refleksijo o pogumu in ceni odpadništva.«
– David Rooney, The Hollywood Reporter
»Redfordov deveti film, ki ga je posnel kot režiser, je eden njegovih najkompleksnejših in najzanimivejših. /…/ Zakon molka, ki prikliče v spomin razburljive vladne pregone iz Treh kondorjevih dni (Three Days of the Condor), preizpraševanje novinarske etike iz Absence of Malice in premiso o radikalcih na begu iz Running on Empty – z drugimi besedami: filme za razmišljujoče odrasle ljudi –, ima v sebi kanček melanholije: razočaranje, da se druga ameriška revolucija nikoli ni zgodila, ter žalost zaradi življenja, ki so se mu Nick in ostali morali odreči /…/.«
– Mary Corliss, Time
»Redford spretno izkoristi prvovrstno igralsko zasedbo ter ustvari navdušujoč in prepričljiv politični triler, ki ceni kompleksnost svojih likov in inteligenco svojih gledalcev. V breznačelnem Hollywoodu ga to dela revolucionarnega.«
– Peter Travers, Rolling Stone
»Čeprav je Zakon molka daleč od radikalnega filma, je po merilih kontrarevolucionarnega Hollywooda kar precej drzen.«
– Mark Jenkins, NPR
»V ameriških radikalcih šestedesetih let in kompromisih, ki so jih ti sprejeli ali pa ne, je nekaj silno privlačnega, morda celo romantičnega. To je tema, ki jo je hollywoodski film – razen nekaj častnih izjem /…/ – vse premalokrat raziskoval.«
– Leslie Felperin, Variety
»Zakon molka je elegična obravnava bivših revolucionarjev, katerih revolucionarni žar je ugasnil, ko so dobili otroke in si nakopali družinske odgovornosti; in ko je postalo jasno, da nimajo podpore ameriškega ljudstva.«
– Andrej Gustinčič, Objektiv