V noči 14. junija 1941 so na tisoče prebivalcev Litve, Latvije in Estonije – tiste, ki jih je sovjetski režim (ta je leto poprej te dežele samovoljno priključil sovjetskemu imperiju) označil za »protisovjetske elemente« – nasilno strpali v vagone in jih odpeljali v najbolj odročne predele Sibirije. Družine so načrtno razbijali, v ljudeh pa s prisilnim delom in neživljenjskimi razmerami dušili vsakršno misel na upor. Pripoved se usmeri predvsem k zgodbi Erne, študentke filozofije in mlade mamice, ki je bila v gulagu zaprta s svojo hčerkico. Tu sta bili z drugimi ženskami in otroki zaprti kar petnajst let. Ves ta čas se je Erna oklepala spomina na dom, po katerem je tako hrepenela.
Hipnotični niz ekspresivno silovitih črno-belih podob, oživljenih tableaujev, s katerimi nas mladi cineast popelje v nenavaden prostor med tistim, kar je ujeto v mirovanju, in tistim, kar se neprestano giblje, med uradno zgodovino in intimno izkušnjo življenja.
»Navdihnil me je Ernin stavek: ‘Zdi se mi, kot bi se čas ustavil. Moj um potuje po Sibiriji, vendar so moje misli doma.’ Potem me je zadelo, da moram za izražanje enakih čustev skozi kamero uporabiti vizualni jezik. Žive slike ali tableaux vivant so se zdele prava odločitev, saj sem hotel, da občinstvo v nekem smislu navdajajo enaka občutja.« (Martti Helde)
Martti Helde
Rojen leta 1987 v Talinu, Estonija. Na Baltski šoli za film in medije je uspešno opravil študij filmske režije, nato pa svoje znanje poglabljal na delavnicah in tečajih po Evropi in Združenih državah. Trenutno opravlja podiplomski študij gledališke režije. S svojimi projekti je opozoril nase že med študijem, z nekaterimi pa je osvojil tudi nagrade in priznanja. V vojnem vrtincuje njegov celovečerni prvenec.
filmografija (izbor)
2008 Päev, mil ma kasvasin (Day When I Grew Up) (kratki)
2009 Külm on (Fat Me!) (short)
2014 Risttuules (V vojnem vrtincu)
2014 Superbia (kratki)