zgodba
Manca Košir, upokojena novinarka in profesorica, prostovoljka pri Slovenskem društvu Hospic, ki so ji leta 2019 postavili diagnozo raka, odkrito spregovori o življenju, smrti in umiranju. Že leta ima pripravljen govor za svoj pogreb, izbrano ima tudi parcelo na pokopališču. Pravi, da je smrt njena največja učiteljica, njeno prijateljstvo z njo pa naj bi se začelo pri devetnajstih letih, ko je v filmu Breza večino časa ležala v krsti. Režiserka Mančino zgodbo preplete z lastnim doživljanjem očetove smrti. V tišini življenja je zgodba o odhajanju, spominjanju in ljubezni. Film, ki slavi življenje.
portret avtorice
Nina Blažin je leta 2006 diplomirala iz televizijske in filmske režije na AGRFT. Njen celovečerni prvenec Koliko se ljubiš? je prejel vesno za najboljši dokumentarec na Festivalu slovenskega filma leta 2018.
iz prve roke
»Manca Košir je bila velika promotorka paliativne oskrbe in njena zgodba odpira vrata v raziskovanje odhajanja. V filmu je tudi moja osebna izkušnja izgube. Kot režiserka sem želela gledalcem ponuditi prostor za raziskovanje njihove lastne izkušnje ob odhodu najdražjih. /…/ Ali je to film o smrti? Ne! Skozi zgodbo o odhajanju film odkriva življenje! In postavlja vprašanje: kaj boste naredili s časom, ki ga imate na voljo?«
– Nina Blažin
kritike
»V tišini življenja je briljantno zrežiran, posnet (Darko Herič), zmontiran (Zlatjan Čučkov) in uglasben (Aldo Kumar) doku o sedežu duše, telesu, ki se noče več zaceliti, drevesu, ki raste v tem telesu, vlakih, ki prihajajo in odhajajo, resničnosti sanj, visokem pragu bolečine, »gledanju z drugimi očmi«, večopravilnosti ognja, iskanju srčnega utripa, Poletni noči, mini stvareh, spominih na prihodnost preteklosti in idealni smrti. ZELO ZA«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina
»Med vsem tem avtorica uspešno ustvari še prostor za gledalce in njihovo doživljanje smrti, življenja, ljubezni, odhajanja in spominjanja. Čeprav se v dokumentarcu veliko govori o minevanju in smrti, je V tišini življenja predvsem film o življenju, o katerem nam s prepoznavno neutrudno življenjsko silo razlaga Manca Košir.«
– Tamara Harb, Vikend