zgodba
V letu hip hopa je dokumentarno glasbeni film, ki predstavlja rap glasbo v Sloveniji, od njenih nastankov do danes. Skozi zgodovino se razkrijejo predhodniki in prvi poskusi rapa na slovenskih tleh, sprehod po regijah pokaže, kako se je rap glasba razvijala v soodvisnosti z okoljem, v glasbenem delu pa se predstavijo vsi pomembnejši rap ustvarjalci v Sloveniji: Ico, Dalaj Eegol (Ali En), Simon Stojko Falk, Ezy-G, Ziebane, 6 Pack Čukur, Valterap, Murat & Jose, Doša, Klemen Klemen, Stekli psi, Tekochee Kru, Thug Connect, N’Toko, Pižama, Kosta, Trkaj, Zlatko in mnogi drugi …
iz prve roke
»Rap je v Sloveniji trenutno edina glasbena oblika, ki brez vsakršnih filtrov in zadržkov govori o stanju in razmerah v družbi.«
– Boris Petkovič, režiser in scenarist
portret avtorja
Boris Petkovič (rojen leta 1971 v Zenici) konča Fakulteto za pomorstvo in promet v Portorožu, leta 2005 pa diplomira iz filmske režije na pariški filmski šoli EICAR, kjer naslednja tri leta tudi poučuje. Trenutno živi v Ljubljani in dela kot svobodni filmski režiser.
Je avtor igranih filmov Naprej (1998, kratki), Director’s Cut (2001, kratki), Sstress (2003, kratki), Touche (2004, kratki), Desperado tonic (2004, celovečerni omnibus), paris.love (2007, celovečerni), Volilni molk (2009, kratki) in dokumentnih filmov Meje mojega sveta (2003), Hudičeva kolonija (2005), Po noči, Svit (2008), 100% Luksuz (2008) in Romski sosed (2009).
kritike
»Ne moremo se hvaliti s količino knjig in filmov, ki bi zapisovali, reflektirali in dokumentirali našo popularno glasbo ter posledično ohranjali njeno dediščino – in umeščali njene pojave in obdobja v širši zgodovinski in družbeni kontekst. In poglej ga zlomka! V istem letu, v dobrem mesecu dni, smo dobili kar dva glasbena dokumentarca o zgodovini slovenskega hiphopa.
Na Festivalu dokumentarnega filma je bil konec marca (pred)premierno zavrten V letu hip hopa režiserja Borisa Petkoviča v produkciji Luksuz in jeseni bo zakrožil po redko posejanih slovenskih kinih. Po prvomajskih praznikih se je na platnu Kina Šiška odvrtel še Veš, poet, svoj dolg v režiji Urše Menart in produkciji Vest.si. /…/ … ne preseneča, da ju družijo isti obrazi in akterji naše hiphop scene ter številne druge podobnosti (od obdelanih kronoloških poglavij in problematik do povlečenih zaključkov in danih družbenokritičnih namigov). Morda gre za “battle” med produkcijskima hišama in ekipama ustvarjalcev, nikakor pa ne za vsebinski dvoboj. V tistih detajlih, v katerih se razlikujeta, se pravzaprav dopolnjujeta in zaokrožata dosedanjo zgodbo hiphopa na Slovenskem. /…/ Na pred desetimi leti izdani antologijski kompilaciji slovenskega hiphopa, 5’00” Of Fame – Za narodov blagor, Pupi pravi: “Nej se sliš”; ta dva dokumentarca ga z zaobjetim parafrazirata v: “Nej se vid!”«
– Igor Bašin, Dnevnik
»Film je učinkovit pregled te, naši širši javnosti manj znane glasbene zvrsti, marsikdaj je duhovit, najbolj izrazito morda takrat, ko se vrne k predhodnikom rapa oziroma k izvorom pripovedne poezije na področju Balkana, to je h guslarjem. Na kratko, Borisu Petkoviću je uspelo nekaj, kar ne uspe prav mnogim, približati to glasbeno zvrst tudi tistim, ki nam rap ni blizu. Čestitke!«
– Matej Juh, Radio Ars
»Tudi sekcija Hudi mački je poskrbela, da si je bilo vrsto glasbenih dokumentarnih filmov mogoče ogledati v poznovečernem družbenem okolju odprtega barskega prizorišča. Omenimo predvsem odlični dokumentarec V letu hip hopa (2010) Borisa Petkovića, ki je premiero sicer doživel spomladi na Festivalu dokumentarnega filma v Ljubljani. Razloga za njegovo izrazito pozitivno obravnavo sta predvsem dva. Kot prvo, gre za film, ki s svojim beleženjem nedavne družbene realnosti tudi sam igra vlogo v emancipaciji neke subkultuno definirane glasbene zvrsti, in ta trenutek, ko si tovrstna praksa izbori prehod iz alternative v mainstream, je vedno nadvse vznemirljiv. Kot drugo pa, da to počne s tako prefinjenim občutkom za dajanje glasu sogovornikom in inteligentnim odmerjanjem njihovega izjavnega prostora, da lahko film brez težav primerjamo s superiornimi istožanrskimi filmi iz ZDA in Velike Britanije.«
– Matic Majcen, Ekran
»Avtor dokumentarca V letu hip hopa Boris Petković je do žanra zavzel resen, poglobljen in raziskovalen odnos ter besedo prepustil predvsem domačim ustvarjalcem. Na tej podlagi pa je nastal zelo natančno strukturiran ter z informacijami napolnjen film. Glasbeni novinar in poznavalec slovenskega repa Džiza deluje kot vodnik skozi zgodovino te glasbene zvrsti pri nas. Oziroma kot moderator, ki gledalce nevsiljivo usmerja skozi posamezne etape razvoja repa. /…/ V letu hip hopa omogoča skozi uporabo izjemno bogatega nabora zelo redkih arhivskih materialov ter s pogovori z zanimivimi sogovorniki tudi laiku izjemen vpogled v glasbeno zvrst, oz. neko domačo, deloma subkulturno sceno ki pa še zdaleč ni monolitna ter v pogled v način delovanja in razmišljanja njenih protagonistov.«
– Gorazd Trušnovec, RA Slovenija
»Rezultati so očitni. V letu hip hopa je dramaturško bistro razdelan izdelek, ki pove veliko o zgodovini fenomena, o trenutnem stanju in nakaže iztočnice za to, kar prihaja. Posebno vrednost mu daje skoraj osupljiva količina in pestrost arhivskega materiala, ki bolje kot besede prikaže »stanje duha« in pogosto hecni imidž preteklosti naše lokalne scene. Scene, ki je prvotno pomenila nekaj precej drugačnega – ulični izraz ameriških velemest črnske in latino marginale.«
– Borja Močnik, Odzven (celoten intervju tu)