Piše se leto 2000. Prebivalci kosovske vasice se leto dni po koncu vojne še vedno postavljajo na noge. Učiteljici Lushe vest ne da miru, zato v intervjuju novinarki iz tujine pove zgodbo o tem, kako so njo in tri njene sovaščanke med vojno posilili srbski vojaki. Ko novica pride na plan, začnejo vaški možje s sumničenjem opazovati svoje žene, da bi ugotovili, ali so bile tudi one med posiljenimi. Kmalu se razve, da je bila vir informacije Lushe, in vaščani bi naredili vse, da jo skupaj z njenim sinom spodijo iz vasi.
Pronicljiv komentar na temo spolne neenakosti v kosovski družbi, podan skozi portret patriarhalnega mikrokozmosa značilne kosovske vasice, ki se spopada s travmo medvojnih posilstev.
»Tematika filma Tri okna in obešenje je zelo težka. O njej ni bilo lahko posneti filma. Liki so psihološko zapleteni, neprestano tik pred izbruhom določenih čustev. Nisem želel ustvariti težko gledljivega filma, vseeno pa se nisem hotel izogniti dramatičnosti in odnosov med liki.« (Isa Qosja)
Isa Qosja
Rojen leta 1949 v Vusanju v Črni gori. Je albanski režiser in profesor na prištinski univerzi, avtor številnih umetniških in dokumentarnih filmov. Njegov film Proka je bil prikazan na številnih mednarodnih festivalih, med drugimi tudi v Cannesu, film Tri okna in obešenje pa je bil prvi kosovski kandidat za tujejezičnega oskarja.
filmografija
1978 Poseta u noći (kratki)
1978 Klub samoubica (kratki)
1979 Kur pranvera xhirohet (kratki dok.)
1980 I Drug Tito Ljubljana (kratki dok.)
1982 Ne oret e vona (TV-serija)
1984 Proka
1988 Rojet e mjegulles
2005 Kukumi
2014 Tri Dritare dhe nje Varje (Tri okna in obešenje)