Asghar Farhadi (Ločitev, Preteklost), iranski mojster moralne ambivalence in pritajenega suspenza družinske drame, nas potegne v središče počasi rastoče napetosti med možem in ženo, ki se soočata s posledicami travmatičnega dogodka. Nagradi za najboljši scenarij in najboljšega igralca na festivalu v Cannesu.
kritike
»Trgovski potnik je še en mojstrski Farhadijev film, ki načenja krhko mejo med realnostjo in fikcijo, (iranski) lokalni družbeni in politični kolorit nevsiljivo podloži intimni zgodbi in prespraševanju humanosti, z vprašanji o resnici in lažeh pa ne tematizira samo nestanovitne narave resnice, ampak predvsem angažira pozornost gledalca. /…/ Farhadi nikoli ne stopi na nobeno stran, ampak v finalu nekako vedno medsebojno, kot v kakšni negaciji negacije, izniči stališča svojih antagonističnih protagonistov, ki so s svojimi dejanji resno ogrozili temeljne postulate človečnosti.«
– Ženja Leiler, Delo
»Farhadi snema drame o družinskih nesoglasjih, ki nikoli ne zaostrujejo ničesar, kar prikazujejo; le opazujejo z neomajno pozornostjo, brez olepševanja, usmerjeno in realistično. A vendar smo vedno, ko gledamo Farhadijev film /…/ zapeljani, skoraj bi lahko rekli, da z nekakšno nevidno vzvratno ukano, v situacijo treznega naturalizma, kjer se začnemo zavedati, da smo se znašli sredi rastoče nevihte, ki jo sprožajo premikajoče se notranje sipine ljudi na filmskem platnu. Ujeti smo v nekaj, čemur lahko rečemo le suspenz, ki nas spodbudi k razmišljanju, a sloni izključno na tistem, kar se dogaja v srcih in umu filmskih likov.«
– Owen Gleiberman, Variety
»Farhadijeva formalna sopostavitev težkih, kompleksnih prizorov iz resničnega življenja filmskega para ter izsekov iz uprizoritve drame Arthurja Millerja z njenim formaliziranim prikazom čustev je gledalcu v užitek in vzbuja občudovanje. Umazani realizem in tragedija klasičnih proporcev si stojita bok ob boku.«
– Peter Bradshaw, The Guardian
»Trgovski potnik lepo prikaže komercialno veščino Asgharja Farhadija, da iz svoje precizno umerjene pripovedi izlušči različne odtenke moralnih stališč; tudi tokrat daje prednost ženskemu gledišču, ne da bi se z njim v celoti poistovetil ali ga poskušal raziskati.«
– Jonathan Rosenbaum, Film Comment
»Trgovski potnik je kritika iluzije in kronika deziluzije. Ko je hardcore feministka Andrea Dworkin pred leti – v knjigi Intercourse (1987) – oznanila, da patriarhat erotizira in fetišizira prav žensko podrejenost moškemu (če bi rekla, da seks v patriarhalnih razmerjih moči vedno deluje kot posilstvo, ne bi dosti zgrešila), so se vsi le smehljali, toda Trgovski potnik jim bo obraze zresnil.« ZA+
– Marcel Štefančič, jr., Mladina