Scenarist in režiser Sebastian Meise se v svojem celovečernem prvencu provokativno loti ene najobčutljivejših tem sodobne avstrijske družbe – pedofilije.
Bernhard najde pismo, ki ga je njegov oče nekoč napisal prostitutki. V njem žensko prosi, naj se vživi v vlogo njegove hčerke Lydie. Ko je skrivnost razkrita, sume o pedofiliji podkrepi še škatla, v kateri je oče hranil Lydiine otroške fotografije. Družina naenkrat trči ob zamolčano preteklost in treba je postaviti ostro mejo med starševsko ljubeznijo in srhljivim zločinom.
»Osnovno vprašanje filma je, kje se začne krivda, in kdaj pedoseksualnost, ko jo štejemo za spolno usmerjenost, postane sinonim za kriminalno naravnanost. Kdaj naj bi družba osebi odvzela možnost svobodne volje in s tem vsako možnost svobode odločanja, ter kdaj je primorana posredovati, da zadosti predpisom? V naši svobodni in razsvetljeni družbi mišljenje v osnovi pomeni prostor brez morale, nikogar ne moremo kaznovati zaradi nečesa, kar obstaja samo v njegovi glavi. Pri vprašanju pedofilije me je zanimalo, kako v nekaterih primerih to načelo postane ohlapno.« (Sebastian Meise)
Sebastian Meise
Rojen leta 1976 v Kitzbühlu v Avstriji, režijo pa je študiral na dunajski filmski akademiji. Pred celovečernim prvencem Tihožitje je zrežiral tri kratke filme, Prises de vues, Random in Dämonen, s katerimi se je uvrstil na evropske filmske festivale. ObTihožitju je leta 2011 posnel tudi svoj prvi celovečerni dokumentarni film Outing, ki se prav tako ukvarja z vprašanjem pedofilije.
filmografija
2003 Prises de vues (kratki)
2005 Random (kratki)
2006 Dämonen (kratki)
2011 Stillleben (Still Life/Tihožitje)
2011 Outing (dokumentarni/documentary)