Kairo poleti 2013, dve leti po revoluciji. Po odstavitvi predsednika Mursija se policijski kombi, poln aretiranih demonstrantov različnih političnih in verskih prepričanj, prebija skozi nasilne ulične demonstracije. To vozilo je slika Egipta v malem, dežele, v kateri si pripadniki Muslimanske bratovščine delijo prostor s promilitantnimi podporniki in aktivisti – moškimi, ženskami, otroki. Vsi skupaj tvorijo mozaik novega, kaotičnega Egipta, ki je kot sod smodnika. Bo ujetnikom vseeno uspelo preseči razlike in združiti moči v bitki za preživetje?
»Film prikazuje dogodke po odstavitvi predsednika Mursija, demonstracije, zaradi katerih je Kairo vzbrstel v plamenih, in posledične smrtne žrtve. Vendar je besede treba skrbno izbirati, saj je danes položaj v Egiptu resnično črno-bel. Na primer, če za opis Mursijeve odstavitve s položaja uporabite besedo ‘državni prevrat’, vaša izbira nakazuje, da ste na strani Muslimanske bratovščine; če jo opišete kot ‘revolucijo’, bi vas izraz označil za pristaša vojske. Želim, da ljudje moj film gledajo brez nenehnega spraševanja, na kateri strani sem. Ne gre za politični film, govori bolj o človeškem kot o političnem vidiku.«
(Mohamed Diab)
Mohamed Diab
Rojen v Ismailiji v Egiptu. Njegovi filmi govorijo o pomembnih temah sodobne egiptovske družbe. Filmski svet ga je spoznal ob izidu celovečernega prvenca 678, filma o ženskem boju proti moškemu šovinizmu v Kairu, ki je izšel mesec dni pred egiptovsko revolucijo. Doma je znan tudi po sodelovanju v revolucionarnih vrenjih. Njegov drugi film Spopad je bil leta 2016 prikazan na canskem festivalu.