Danes je blagajna odprta od 10:00 do 19:00 (odprto še 06:57, tel: 01 239 22 17).

Projekcije filma

sreda, 25. 12. 2024 / 16:15 / Mala dvorana
Asset 1
četrtek, 26. 12. 2024 / 17:00 / Mala dvorana
Asset 1
od 8. oktobra 2024

Sestre v savni Savvusanna sõsarad

Anna Hints / Estonija, Islandija, Francija / 2023 / 89 min / estonščina

Projekcije filma

sreda, 25. 12. 2024 / 16:15 / Mala dvorana
Asset 1
četrtek, 26. 12. 2024 / 17:00 / Mala dvorana
Asset 1
V intimnem, globoko empatičnem dokumentarnem prvencu Anne Hints in varnem mraku tradicionalne dimne savne ženske delijo svoje najgloblje skrivnosti in najbolj osebne izkušnje. Evropska filmska nagrada za najboljši dokumentarec.

režija Anna Hints, scenarij Anna Hints, fotografija Ants Tammik, montaža Hendrik Mägar, Tushar Prakash, Martin Männik, Qutaiba Barhamji, Anna Hints, glasba Eðvarð Egilsson, EETER, produkcija Marianne Ostrat, nastopajo Kadi Kivilo, Marianne Liiv, Maria Meresaar, Elsa Saks, Eva Kübar, distribucija Cinemania group

festivali, nagrade Sundance (nagrada za najboljšo režijo v sekciji svetovnega dokumentarnega filma); evropska filmska nagrada za najboljši dokumentarni film; nagrada občinstva LUX; San Francisco (nagrada za najboljši dokumentarni film); Hongkong; IDFA Amsterdam; Hot Docs; CPH:DOX; FDF Ljubljana, festival Mesto žensk

IMDb

Fotografije

zgodba
Na estonskem podeželju se v dimni savni ob jezeru sredi gozdiča v teku leta srečuje skupina žensk. Skupaj se potijo, kopajo in si pripovedujejo o življenju, o lepih, smešnih, bolečih in travmatičnih izkušnjah. S pomočjo starodavnega obredja in občutka skupnosti iz svojih teles izpirajo bolečino, strah in sram.

iz prve roke
»Sestre v savni so poklon transformativni moči tradicije dimne savne. Oda svetemu prostoru, v katerem so rojevale, umivale mrtve in zdravile žive neštete generacije žensk. /…/ Film je bil zame raziskava estetike, forme in tehničnega pristopa, s katerim bi ujela esenco te starodavne tradicije in hkrati krepila občutek ženske solidarnosti in opolnomočenja. /…/ Kamero sem namerno usmerila na telesa in ne na obraze žensk, da bi se gledalci lahko povezali s skupno človeškostjo in ranljivostjo ter presegli meje posameznih identitet. Ta izbira zrcali temno, varno in transformativno naravo same dimne savne, kjer telesa postanejo pokrajine spomina in kjer prevlada kolektivna izkušnja. /…/ Kot režiserka sem želela ustvariti varen in inkluziven prostor, v katerem bi ženske lahko delile svoje zgodbe. Hotela sem zamajati tradicionalne norme družbe, kjer so teme kot spolno nasilje in neozdravljiva bolezen pogosto utišane ali potisnjene v senco. Z osvetlitvijo teh tem sem hotela porušiti zidove in spodbuditi odkrit pogovor.«
– Anna Hints

kritike
»V leseni savni ob jezeru sredi prelepega gozdička /…/ se med minevanjem letnih časov občasno zbere skupina žensk, da bi se skupaj potile, delile skrivnosti in zdravile druga drugo z vročino, pogovori in starodavnimi rituali savne. Gre za tako specifično prakso estonske etnične skupnosti Võru, da se uvršča na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine – kakor kubanski rum in turška kava /…/. To se zdi še kako primerno, saj je drobni, dimni, parni čudež tega filma prav v tem, da ustvari nekaj nesnovnega in liričnega iz povsem elementarnih sestavin: ognja, lesa, vode in obilice golih ženskih teles. /…/ Toda glavni vzrok, da je film nesnovno večji od vsote svojih delov, je občutek skupnosti, ki ga ustvari, za kar so zaslužne ženske same. Čeprav delijo z nami tako intimno osebne, včasih pretresljive zgodbe, jih ne spoznamo kot posameznic. Namesto tega njihovo pridušeno kramljanje kot v zboru izpoveduje izkušnjo sodobne ženskosti.«
– Jessica Kiang, Variety

»Obrazov ne vidimo. Boj še traja. A vse te ženske o stresnih, grozljivih, tragičnih rečeh govorijo neverjetno mirno. V nekem trenutku pa začnejo terapevtsko, katarzično vzklikati: »Bolečina ven!« »Bolečina ven!« » Bolečina ven!« Od njih se kar kadi. Kot da so na predvečer revolucije. Ta ritualna savna je inkubator solidarnosti – in demokracije. ZA+«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina

 

sreda, 28. 08. 2024

Mesto žensk: Strokovni posvet Sestrstvo

Vabljeni na srečanje za pedagoge v sklopu Mesta žensk, ki bo 8. oktobra: ogledu filma Sestre v savni sledijo izkustveni delavnici, predavanje in vodenje po razstavi.

ponedeljek, 25. 03. 2024

Nominiranci nagrade LUX 2024 v Kinodvoru

Od 2. do 5. aprila si boste v Kinodvoru lahko ogledali vseh pet filmov, ki so se uvrstili v ožji izbor za nagrado občinstva LUX. Vstop je prost, brezplačne vstopnice so na voljo od 26. marca pri Kinodvorovi blagajni. Za posamezen film lahko vsak obiskovalec ali obiskovalka prevzame največ dve brezplačni vstopnici.

petek, 15. 03. 2024

Pogovor z režiserko filma Sestre v savni na Festivalu dokumentarnega filma

Po ogledu dokumentarnega filma Sestre v savni se nam je prek Zooma oglasila režiserka filma Anna Hints. Spregovorila je o tradiciji in vlogi dimnih savn v Estoniji, o procesu in izzivih snemanja ter njenih osebnih izkušnjah povezanih z dimnimi savnami.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Zimske prigode iz živalskega sveta Le Grand Noël des animaux

več avtoric

nedelja, 22. 12. 2024 / 14:20 / Dvorana

Pet poetičnih živalskih pravljic, prepletenih z razigranimi snežinkami, vabi na očarljiva potovanja od Francije do Japonske in daleč na sever, kjer sije severni sij in božična čarovnija ne pozna meja. Vsaka zgodba je čarobna in ganljiva dogodivščina, ki razkriva pomen medsebojne pomoči, velikodušnosti in neprecenljive lepote narave v zimskem času.

Substanca The Substance

Coralie Fargeat

nedelja, 22. 12. 2024 / 16:10 / Dvorana

Ekstravagantna in spektakularno krvava telesna grozljivka z neustrašno Demi Moore v vlogi odcvetele hollywoodske zvezde. Francoska režiserka Carolie Fargeat vrača udarec družbi, obsedeni z lepoto, mladostjo in slavo. Nagrada za najboljši scenarij v Cannesu.

Cent’anni Cent’anni

Maja Doroteja Prelog

nedelja, 22. 12. 2024 / 18:00 / Mala dvorana

Snemanje dokumentarnega filma o partnerjevi zmagi nad smrtonosno boleznijo se prevesi v režiserkino odkrivanje nezaceljenih ran njunega dolgoletnega odnosa. Film, ki je med drugim prejel nagrado občinstva za najboljši dokumentarec na festivalu v Trstu, je odprl portoroški Festival slovenskega filma.