zgodba
Prebivalci male mehiške vasice najamejo sedem revolverašev, da bi jih ubranili pred Calvero in njegovo tolpo neusmiljenih banditov. Vodjo junaških odpadnikov odigra karizmatični Yul Brynner, z oskarjem nagrajeni zvezdnik filma Kralj in jaz, ob njem pa nastopijo tedaj še neuveljavljeni Steve McQueen, Charles Bronson in James Coburn.
Film Johna Sturgesa, ki na Divji zahod premesti klasiko Akire Kurosawe Sedem samurajev, se z legendarno igralsko zasedbo, nepozabno glasbo in duhovitimi dialogi uvršča med najbolj priljubljene vesterne vseh časov.
iz prve roke
»Ko gre človek poslušat Beethovna, se ne pritožuje, da je bil odigran natanko tako kot prejšnjikrat. Nihče ne pričakuje, da bo slišati drugače. In vestern ima zelo natančno definirana in ustaljena pravila. Tu so junaki in negativci, jasno določene teme; imamo pregon, strelski obračun … Gledalec hoče isto formulo in isto tehniko, ampak izvedeno dobro. Večini tistih, ki skušajo posneti ‘drugačen’ vestern, spodleti. Pravi odgovor je vedno znova snemati isti vestern, ampak bolje. Čeprav je Sedem veličastnih priredba japonskega filma Sedem samurajev, sta deli slogovno popolnoma različni. Uporabil sem seveda veliko Kurosawovih elementov, saj so res sijajni; njegove zamisli in zgradba so močno vplivali name, ampak način pripovedovanja in premiki kamere so povsem drugačni.«
– John Sturges
»Že res, da je Yul dober igralec, ampak ko gre za jahanje konjev in rokovanje s pištolo, je naravnost smešen.«
– Steve McQueen
kritike
»Ta mojstrska, tankočutna študija usodne vezi, ki neizogibno povezuje močne s šibkimi, je prav mogoče najboljši vestern leta 1960.«
– Time, 1961
»[Dialog je] možat, robato humoren, potem pa – nenadoma in ne vedno predvidljivo – zamišljen, celo nežen. Sturgesova režija je izvrsten primer staccata; režiser z izostrenim občutkom za pavze in tišine iz situacije izvabi tako humor kot melanholijo, tako človečnost kot zlo.«
– Charles Stinson, Los Angeles Times, 1960
»Film sicer deluje nekoliko okorno, kadar si prizadeva doseči filozofsko globino, vendar je zabavno videti na kupu toliko zvezdnikov na začetku njihovih karier. Takoj je jasno, zakaj so postali zvezde.«
– Pauline Kael, 5001 Nights at the Movies, 1982
»Film Sedem veličastnih je zaključil obdobje vesternov Johna Forda in Howarda Hawksa ter zasejal seme za dela Sergia Leoneja, Sama Peckinpaha in Clinta Eastwooda.«
– Brian Hannan, The Making of The Magnificent Seven: Behind the Scenes of the Pivotal Western, 2015
»Mitična abstrakcija zamenja Kurosawov natančni zgodovinski fokus. /…/ Sedmerico revolverašev določajo njihova dejanja in osebnosti igralcev, ki jih igrajo. Film izžareva ‘kul’ stil in držo v obdobju, ko so bile te stvari moderne v jazzu, ne pa v vesternu. /…/ V času nastanka se je zdelo, da zgodba o ameriških plačancih, ki se borijo v tuji deželi, ponazarja vidike ameriške zunanje politike hladne vojne. V tem smislu lahko Sedem veličastnih razumemo kot alegorijo o vmešavanju ZDA v regionalne konflikte po vsem svetu. A vplivnost filma je preživela to časovno omejeno razlago, in užitek, ki ga prinaša gledalcu, ima veliko več opraviti s slogom in tonom. To je eden najbolj ‘kul’ vesternov, kar jih je bilo kdaj narejenih.«
– Stephen Prince
zanimivosti
Leta 1957, ko je Yul Brynner osvojil oskarja za najboljšega igralca za vlogo v filmu Kralj in jaz (The King and I), je bil med nominiranci za najboljši tujejezični celovečerec tudi film Sedem samurajev japonskega režiserja Akire Kurosawe. Brynner bil nad filmom navdušen in je kupil pravice za ameriško priredbo, ki jo je sprva nameraval zrežirati sam. Nazadnje je pravice prodal s pogojem, da mu novi režiser John Sturges dodeli glavno vlogo.
Projekcijo je v okviru Letnega Kinodvora na Kongresnem trgu 2020 omogočilo Veleposlaništvo Združenih držav Amerike.