Danes je blagajna odprta od 09:00 do 21:30 (odprto še 05:55, tel: 01 239 22 17).

Se vidiva v petek, Robinson À vendredi, Robinson

Mitra Farahani / Francija, Libanon, Iran, Švica / 2022 / 97 min

Jean-Luc Godard in Ebrahim Golestan, dva ključna predstavnika filmske zgodovine, pripadata isti generaciji, vendar se v svojih dolgih življenjih nista nikoli srečala. S pobudo za srečanje je Godardu pred nekaj leti pisala iranska filmska ustvarjalka, umetnica in producentka Mitra Farahani.

režija Mitra Farahani, fotografija Daniel Zafer, Fabrice Aragno, montaža Yannick Kergoat, Mitra Farahani, Fabrice Aragno, zvok Daniel Zafer, Fabrice Aragno, produkcija Écran noir productions

festivali, nagrade Berlin (posebna nagrada žirije); CPH:DOX; Visions du réel; BAFICI; Karlovi Vari; FID Marseille; Telluride

IMDb

Fotografije

zgodba
Jean-Luc Godard in Ebrahim Golestan, dva ključna predstavnika filmske zgodovine, pripadata isti generaciji, vendar se v svojih dolgih življenjih nista nikoli srečala. S pobudo za srečanje je Godardu pred nekaj leti pisala iranska filmska ustvarjalka, umetnica in producentka Mitra Farahani (med drugim producentka Knjige slik): »Kakršnakoli izmenjava se bo že zgodila, bo neizogibno povezana s filmom. A ne z vprašanji, kako montirati ali kaj je rekel Eisenstein. To bi bilo brez smisla. Govoriti bi morala o tem, kako se v filmih odraža človeštvo. In kakšno je stanje človeka danes.« »Zakaj pa ne?« je odgovoril Godard. »Začnimo s korespondenco. Mogoče si ne bova korespondirala, ampak Ebrahim bi mi lahko ta petek po elektronski pošti poslal pismo, jaz pa bi mu naslednji petek odgovoril – in tako dalje. Vidiva se torej v petek, Robinson!«

iz prve roke
»Se vidiva v petek, Robinson je potovanje, ki se izogne glavnim cestam in ne vodi nikamor, temveč najde bogastvo, ko zavije vstran in raziskuje vmesna območja med uhojenimi potmi. S filmom sem želela ustvariti ‘zbirko vsakdanjih misli’, v kateri vsak od udeležencev razkrije del sebe in svoje samote. Ob soočenju s to neizogibno platjo človeškega stanja Golestan pokaže nekakšno modrost, medtem ko Godard niha med uporništvom in melanholijo. In tako se Robinsona znajdeta vsak na svojem otoku: ‘Moja samota prepozna tvojo.’«
– Mitra Farahani

kritike
»Srečanje dveh pesnikov v jeseni njunega življenja, ki ga režiserka predstavi s hudomušnostjo in ljubečim, a hkrati pronicljivim pogledom. Igriva bitka egov, ki je tudi intimna in ganljiva meditacija o jeziku, komunikaciji in umetniškem ustvarjanju.«
– utemeljitev posebne nagrade žirije na Berlinalu

»Mitra Farahani, ena najbolj nadarjenih iranskih dokumentaristk, poveže dva na videz nezdružljiva svetova ter ustvari edinstven film v pismih. Njen elegantni, hibridni slog nas popelje od srečanj s sencami – kakor oba umetnika vidimo prvič – do notranjega življenja dveh posameznikov iz mesa in krvi; ranljivih, trpečih, ljubečih, nenehno iščočih. Bistvo projekta, ki je nastajal več kot sedem let, je iskanje stičnih točk – umetnika zdaj živita vsak na svojem samotnem otoku, a sta povezana prek svetovnega spleta. Godard, ki se še vedno ukvarja predvsem z vprašanji podob in jezika, vedno prvi vrže žogo. Golestan, človek ekspanzije in jasnosti, si v nizu avdiovizualnih ugank, ki jih prejema, prizadeva najti pomen. Godard se obnaša, kot da vsi vedo vse, Golestan pa odgovarja, da se vsi še niti rodili niso.«
– Ehsan Khoshbakht

»Igrivo globoki film povezuje dvojico skozi besedo in sliko, med izmenjavanjem elektronskih sporočil, postopanjem in razglabljanjem /…/ Spričo Godardove nedavne smrti nam režiserka /…/ med drugim omogoči prijetno priložnost za spominjanje, nekakšno pijačo s starim prijateljem, ki nikoli ni nehal razmišljati na platnu.«
– Nicolas Rapold

»/…/ novi film iranske režiserke /…/ je hkrati intimen dnevnik in darilo dveh filmskih veličin. /…/ Režiserka v vlogi koordinatorke, posrednice, prevajalke in nekakšne dobre vile k sreči ne ogrozi melanholičnega, nostalgičnega, slavnostnega, častilnega in poslovilnega tona, ki ga ta vznemirljivi in fascinantni film od vsega začetka obeta. Še več, delo na trenutke dobi intimen, igriv značaj.«
– Diego Battle, Otros Cines

»/…/ pričujoči dokumentarec je ravno toliko navdihnjen kot nenavaden.«
– Godfrey Cheshire, RogerEbert.com

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

20.000 vrst čebel 20.000 especies de abejas

Estibaliz Urresola Solaguren

sreda, 03. 07. 2024 / 18:15 / Dvorana

Tankočutna, s soncem obsijana zgodba o otroku, ki išče svoje ime. Prvenec baskovske režiserke je devetletni igralki prinesel nagrado za najboljšo vlogo na lanskem Berlinalu.

Joan Baez: Jaz sem hrušč Joan Baez: I Am a Noise

Miri Navasky, Maeve O’Boyle, Karen O’Connor

sreda, 03. 07. 2024 / 19:00 / Mala dvorana

Intimen dokumentarni portret, v katerem legendarna pevka in aktivistka neobičajno odkrito spregovori o svojem življenju na odru in za njim.

Motoristi The Bikeriders

Jeff Nichols

sreda, 03. 07. 2024 / 21:30 / Kinodvorišče

Film Jeffa Nicholsa (Zaklonišče, Mud, Loving), navdihnjen s fotografsko študijo chicaških motoristov Dannyja Lyona iz leta 1968, je portret testosteronske, mačistične, z bencinom zapacane in v usnje odete subkulture ameriškega Srednjega zahoda, hkrati pa univerzalna zgodba o iskanju identitete in pripadnosti.