zgodba
Ko se Reggie Lambert s smučarskih počitnic vrne v Pariz, jo pričaka detektiv z novico, da so njenega soproga našli mrtvega v sumljivih okoliščinah. Reggie pokličejo na ameriško ambasado, kjer izve, da je bil mož vpleten v krajo četrt milijona dolarjev. Pomoč ji ponudi šarmantni Peter Joshua, a ko začne število trupel naraščati, se začnejo množiti tudi Petrovi psevdonimi in Reggie ni več prepričana, ali mu lahko zaupa …
kritike
»/…/ napeta zgodba se razvija pred pisanim ozadjem duhovitih dialogov, humornih situacij in čudovitih prizorišč – v slogu, ki je postal znan kot ‘črna komedija’. /…/ Humor, čeprav ga je veliko, ni nikoli prisiljen. Replike med zvezdnikoma so včasih subtilne, včasih sugestivne, včasih satirične, a vselej duhovite.«
– Robert B. Frederick, Variety, 1963
»Prefinjen temačni triler – romantičen, strašljiv, navdušujoč. ‘Kako se briješ tam notri?’ vpraša Audrey Hepburn, medtem ko s prstom kaže na jamico v Grantovi bradi – zapeljati skuša legendo! Ta visoki kič, ki ga je Stanley Donen režiral po elegantnem in inteligentnem scenariju Petra Stona in Marca Behma, ni nič manjši užitek kot Globoko spanje (The Big Sleep).«
– Pauline Kael, 5001 Nights at the Movies
»/…/ nekje med screwball komedijo tridesetih let in Hitchcockovim Severom severozahodom.«
– Bosley Crowther, The New York Times, 1963
»Neskončno zabaven komični triler /…/ sijajno izkoristi pariške lokacije – kar bi od režiserja Smešnega obraza (Funny Face) tudi pričakovali.«
– Dave Kehr, Chicago Reader
»Ob gledanju filmov s Caryjem Grantom in Audrey Hepburn se težje kot pri katerihkoli drugih igralcih izognemo bolečini, ki jo lahko vzbudi filmska umetnost – tistemu nostalgičnemu hrepenenju, ko si želimo, da bi živeli v celuloidnem svetu, pa čeprav vemo, da to ni mogoče. Toda Šarada nam vseh svojih 113 minut omogoča začasen vstop v tisti srečnejši kraj; ponuja nam možnost pustolovščine, posrednega posedovanja lepote. Film, postavljen v mitski, nevarni in očarljivi Pariz, z dvema Evropejcema v glavnih vlogah, ostaja kvintesenca Hollywooda: /…/ v spomin prikliče tisti kratki, izgubljeni čudež specifično ameriške lepote.«
– Michael Newton, The Guardian
»Ko je Frank Sinatra leta 1970 Caryju Grantu izročil častnega oskarja, je s kolegialno naklonjenostjo izjavil, da si ga zasluži, ‘ker je Cary Grant’. Toda pravzaprav si ga je zaslužil zato, ker je igral Caryja Granta – artikuliranega in hudomušnega urbanega kavalirja. Grant pa Granta nikoli ni igral bolje kot v trilerju Stanleyja Donena Šarada iz leta 1963. Ta hitchcockovski pastiš ne ponuja nič manj nepričakovanih, humornih in romantičnih trenutkov kot Hitchcockov bolj znani Sever severozahod (North by Northwest).«
– Michael Sragow, Salon
»Šarada se od trilerjev svojega časa ne razlikuje le po neobičajni osredotočenosti na ženski lik. /…/ Film izžareva blišč prejšnjega obdobja Hollywooda, zlasti po zaslugi obeh glavnih igralcev. /…/ Njuna prisotnost vdahne Šaradi eleganco, ki skoraj bolj spominja na romantični film iz petdesetih let kot pa na triler iz šestdesetih. /…/ Če odmislimo Hitchcocka, je Šarada morda najuspešnejši film, ki v enem scenariju združuje umor, kaos, romanco in poroko. /…/ Eden pomembnih vidikov privlačnosti Šarade je tudi način, kako se zabava na račun žanra trilerja. /…/ Film je prišel v ravno pravem trenutku, da je ujel zanimanje gledalcev za vohunske srhljivke, njegov nenavadni humor, ironija in igralska zasedba pa so skozi desetletja pritegnili nove oboževalce. Šarada še naprej navdušuje in ob vsakem ogledu razkriva nove odtenke duhovitosti in prefinjenosti.«
– Bruce Eder, Criterion
»Donenov značilno prefinjeni komični triler /…/ je velikanski magnet za gledalce /…/.«
– Geoff Brown, Time Out