Robert Frank je sredi petdesetih let s svojim fotoaparatom prepotoval ZDA, od Teksasa do Montane in od Nebraske do Louisiane. Svoje fotografije je objavil najprej v Franciji (1958), nato pa še v ZDA (1959) v znameniti, prelomni in zelo vplivni knjigi fotografij, ki jo je naslovil The Americans. Ker so njegove fotografije ‘Američanov’ prikazovale predvsem manj znano Ameriko, deželo socialnih neenakosti, rasnega razlikovanja in preračunljivih politikov, so jih v času makartizma označili za ‘protiameriške’. Danes velja za mejnik v socialno angažirani fotografiji, kar je francoskega režiserja Secliera napeljalo k misli, da bi z videokamero Ameriko prepotoval po istih poteh, iskal iste podobe, ki jih je snemal Frank, ter uveljavil razločevanje med tedanjo in današnjo Ameriko.
»Ne vem, ali bi film lahko posnel ameriški ustvarjalec. Ko si obstranec, se bolje, z distanco osredotočiš na tematiko, kot sta ta knjiga in država. Dejstvo, da je Robert Frank odpadnik, je zelo pomembno. Knjiga ne govori o ameriškem snu s prečudovito pokrajino, temveč o tem, kako težko je živeti v tej državi, še zlasti revnim. Država se je spremenila, čas se je spremenil, a včasih se zgodovina ponovi. To je bil namen filma, prikazati razlike med obdobjema in ju povezati.« (Philippe Seclier)
In contemporary photography, everybody agrees there is a “before” and an “after” The Americans, Robert Frank’s 1958 photographic manifesto. Half a century later, French director Philippe Séclier decided to follow in Robert Frank’s footsteps to explore the spirit of the “Beat Generation” and the impact of his book, The Americans, not only on the art of photography, but also on American culture.
Philippe Seclier – filmografija:
An American Journey (2009)