Dogajanje na srednji šoli zajema ključni čas med otroštvom in odraslostjo. Meje vseh vrst so na hudi preizkušnji: dijaki si v nekem trenutku rišejo tatuje po rokah, spet v drugem na skrivaj kadijo travo. Ta vidik njihovega vsakdana – kršenje pravil, problemi z disciplino, medsebojni spori – pomeni osrednjo temo dolgih pogovorov med adolescenti in šolskimi socialnimi delavci. Šola tako ne opravlja le vloge izobraževalne ustanove, temveč postane tudi instrument, s katerim družba udejanja odločilen vpliv na svojo mladino. To je prostor, kjer mladi prejmejo moralne smernice za delovanje v družbi, v katero pravkar vstopajo.
»Film ni portret skupine posameznikov. Je portret generacije, naslikan v izmenjavi zelo intimnih trenutkov, v medsebojnem stiku posameznikov, z drugimi, večjimi in brez besed, ki učinkujejo kot zajem zraka. Iskal sem način za predstavitev najstništva, kako zelo hitro ujeti trenutke resnice, ne da bi ustvaril poseben odnos z mladimi. Ta srečanja so mi to priložnost ponudila. Ker se spoprijemajo z življenjskimi težavami, hitro pozabijo na kamero.« (Jean-François Caissy)
Jean-François Caissy
Rojen leta 1977 v vasici Saint-Omer v Québecu, fotografijo je študiral v tamkajšnjem Matanu. Svoje fotografije je predstavljal po številnih galerijah in muzejih po svetu. Leta 2003 je ustanovil produkcijsko podjetje, pod katerim je leta 2005 produciral in režiral svoj dokumentaristični prvenec La saison des amours. Oba njegova naslednja filma, La belle visite in Puberteta: navodila za uporabo, sta se uvrstila v sklop Forum na Berlinalu.
filmografija
2005 La saison des amours (Mating Season) (dokumentarni)
2010 La belle visite (Journey’s End) (dokumentarni)
2014 La marche à suivre (Guidelines/Puberteta: navodila za uporabo)