iz prve roke
»Izhodiščna ideja Ptičarja je, kako aktualizirati vizualno sugestivnost nemega filma skozi magičnost podob, ki odslikavajo duševno potovanje protagonista.«
– Robert Černelč
portret avtorja
Robert Černelč je končal slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani in filmsko režijo na AGRFT v Ljubljani. Za svoj prvi kratki igrani film Črvi je prejel nagrado vesna za debitanta leta na Festivalu slovenskega filma 2004. Od leta 2015 predava na ALUO in AGRFT. Živi in dela v Ljubljani.
kritike
»Ptičar, reimaginacija Kracauerjevega uvida, da filmi vedo nekaj, česar mi ne vemo, je film o obrazih – Aninem, Ivovem, pilotovem. Bolj ko so nemi, več povejo. Ljudje molčijo, da bi lahko film spregovoril. Molčijo, da bi bilo mogoče slišati film. Da bi torej skozi tišine švistnilo tisto, kar je v filmu večje od njega samega – tisto, kar je izginilo in kar v nekem prizoru iščejo s povečevalnim steklom. Ptičar, enotnost nemega in zvočnega filma in enotnost nemega človeka in nemih stvari, hoče nazaj vse tisto, kar je film izgubil s prihodom zvoka in govorjenimi dialogi – vse tisto, kar je filmu vzelo film in filmičnost. A nazaj noče kake izgubljene »nedolžnosti« ali »naivnosti« nemega filma, temveč prav njegovo zrelost, njegovo doraslost, še toliko bolj, če pomislimo, da je človek to, kar vidi v zvočnem filmu, ko je pijan, videl v nemem filmu, ko je bil trezen, in da je – kot je nekoč opozoril Dušan Pirjevec – naravno stanje slovenskega filma prav nemi film (»Filmska beseda bi morala biti nema«). Slovenščina je »pretežka« za film, saj Slovenci v filmih govorijo tako, kot bi hoteli z vsako repliko izreči celokupnost slovenske samobitnosti. Zato ne preseneča, da se Ptičar – ki smrt posname kot še noben slovenski film – dogaja v Pomurju, kjer so nastali prvi slovenski filmi (Odhod od maše v Ljutomeru, Sejem v Ljutomeru, Na domačem vrtu), ki so bili kakopak nemi. In zato ne preseneča, da Cortina d’Ampezzo v Slepih soprogih izgleda kot Ljutomer v Odhodu od maše v Ljutomeru in Sejmu v Ljutomeru. ZA+«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina