Danes je blagajna odprta od 09:00 do 21:30 (odpre se čez 03:24).

Ptičar Ptičar

Robert Černelč / Slovenija / 2022 / 84 min / slovenščina

Zgodba spremlja preprodajalca ptičev Iva in njegovo ženo Ano, skladateljico, ki piše partituro ob stoletnici filma Ericha von Stroheima Slepi soprogi. Ko Ana med nakupovanjem družinske hiše nenadoma umre, se Ivo umakne v namišljeni svet. V hiši, ki sta jo nameravala kupiti, začne pripravljati nenavadno sedmino … Ptičar je na Festivalu slovenskega filma prejel nagrado za najboljšo scenografijo.

režija Robert Černelč, scenarij Robert Černelč, fotografija Boj Nuvak, montaža Miloš Kalusek, glasba Tina Mauko, zvok Julij Zornik, scenografija Robert Černelč, kostumografija Nadja Gnamuš, maska Lidija Zver, produkcija Miha Černec (Tramal Films), koprodukcija Leon Krpič (Super 16), igrajo Dejan Berden, Maruša Majer, Pavle Ravnohrib, Lara Simona Taufer, Tina Mauko, Žan Pirman, Matej Gnamuš Černelč, Janez Žilavec, Erika Žilavec, Simon Berden, Tanja Buzeti, Branko Horvat, Franc Solina, Vladimir Vlaškalić, Anja Vrdlovec, Vanja Zadravec, distribucija Tramal Films

festivali, nagrade Festival slovenskega filma (vesna za najboljšo scenografijo)

Baza slovenskih filmov

Fotografije

iz prve roke
»Izhodiščna ideja Ptičarja je, kako aktualizirati vizualno sugestivnost nemega filma skozi magičnost podob, ki odslikavajo duševno potovanje protagonista.«
– Robert Černelč

portret avtorja
Robert Černelč je končal slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani in filmsko režijo na AGRFT v Ljubljani. Za svoj prvi kratki igrani film Črvi je prejel nagrado vesna za debitanta leta na Festivalu slovenskega filma 2004. Od leta 2015 predava na ALUO in AGRFT. Živi in dela v Ljubljani.

kritike
»Ptičar, reimaginacija Kracauerjevega uvida, da filmi vedo nekaj, česar mi ne vemo, je film o obrazih – Aninem, Ivovem, pilotovem. Bolj ko so nemi, več povejo. Ljudje molčijo, da bi lahko film spregovoril. Molčijo, da bi bilo mogoče slišati film. Da bi torej skozi tišine švistnilo tisto, kar je v filmu večje od njega samega – tisto, kar je izginilo in kar v nekem prizoru iščejo s povečevalnim steklom. Ptičar, enotnost nemega in zvočnega filma in enotnost nemega človeka in nemih stvari, hoče nazaj vse tisto, kar je film izgubil s prihodom zvoka in govorjenimi dialogi – vse tisto, kar je filmu vzelo film in filmičnost. A nazaj noče kake izgubljene »nedolžnosti« ali »naivnosti« nemega filma, temveč prav njegovo zrelost, njegovo doraslost, še toliko bolj, če pomislimo, da je človek to, kar vidi v zvočnem filmu, ko je pijan, videl v nemem filmu, ko je bil trezen, in da je – kot je nekoč opozoril Dušan Pirjevec – naravno stanje slovenskega filma prav nemi film (»Filmska beseda bi morala biti nema«). Slovenščina je »pretežka« za film, saj Slovenci v filmih govorijo tako, kot bi hoteli z vsako repliko izreči celokupnost slovenske samobitnosti. Zato ne preseneča, da se Ptičar – ki smrt posname kot še noben slovenski film – dogaja v Pomurju, kjer so nastali prvi slovenski filmi (Odhod od maše v Ljutomeru, Sejem v Ljutomeru, Na domačem vrtu), ki so bili kakopak nemi. In zato ne preseneča, da Cortina d’Ampezzo v Slepih soprogih izgleda kot Ljutomer v Odhodu od maše v Ljutomeru in Sejmu v Ljutomeru. ZA+«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina

četrtek, 21. 12. 2023

Pogovor z ekipo slovenskega filma Ptičar

Na premieri filma Ptičar so se nam pridružili režiser Robert Černelč, glavna igralca in številka filmska ekipa.

Brezplačna projekcija za člane Kluba Kinodvor: Ptičar

Za člane Kluba Kinodvor prost vstop na premiero slovenskega filma Ptičar, ki bo 20. decembra ob 20.30. Brezplačne vstopnice so že na voljo za prevzem pri blagajni Kinodvora.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Široko in Kraljestvo vetrov Sirocco et le Royaume des courants d’air

Benoît Chieux

sreda, 03. 07. 2024 / 10:00 / Dvorana

Animirana uspešnica, ki gradi mostove med poezijo in filmi studia Ghibli, z očarljivmi vizualijami, ki spominjajo na Beatlesovo Rumeno podmornico. Epska sanjska pustolovščina bo celotno družino odpeljala na nepozabno potovanje.

Črni čaj Black Tea

Abderrahmane Sissako

sreda, 03. 07. 2024 / 13:00 / Dvorana

Veliki poet afriškega filma Abderrahmane Sissako (Čakajoč na srečo) se vrača z melanholično romanco, postavljeno v afriško četrt tretjega največjega kitajskega mesta.

20.000 vrst čebel 20.000 especies de abejas

Estibaliz Urresola Solaguren

sreda, 03. 07. 2024 / 18:15 / Dvorana

Tankočutna, s soncem obsijana zgodba o otroku, ki išče svoje ime. Prvenec baskovske režiserke je devetletni igralki prinesel nagrado za najboljšo vlogo na lanskem Berlinalu.