Andres prispe v obmejno mehiško mesto Tijuana, da bi od tam prebegnil v Združene države Amerike. Med vsakim poskusom spoznava, da ga Tijuana, mesto, ki ga je posvojilo, navdaja s skrbmi. Spopada se s svojimi občutji do tega, kar je pustil za sabo, pa tudi do tistih, ki jih sreča v Tijuani – to so Cata, Ela in Asensio. Odnosi med njimi se poglabljajo in na dan prihajajo njihove osebne zgodbe. Odkritost minimalne okvirne zgodbe je uravnotežena z osvobajajočim humorjem in dih jemajočimi podobami, ki glavnemu junaku in njegovim sopotnikom dajejo življenje in dostojanstvo.
»Film skuša ustvariti komunikacijsko povezavo med tistimi, ki odidejo, in tistimi, ki ostanejo. Hrepeneče si želim ustvariti film, ki bi prikazoval lepo fotografijo ter tudi lepe človeške odnose v naravni, intimni in bližnji upodobitvi. Zato je Proti severu igrani film, pripovedovan dokumentarno: resničnost brez umetnij ali burne dramatičnosti, ki bi lahko gledalce odvrnile od resničnega konflikta.« (Rigoberto Pérezcano)
Rigoberto Pérezcano
Rojen v mestu Zaachila, Oaxaca, Mehika. Norteado je njegov igrani celovečerni prvenec, pred tem pa je snemal dokumentarne filme. Njegov dokumentarec XV en Zaachila je bil večkrat nagrajen na mednarodnih festivalih. Leta 2001 je prejel štipendijo Rockefeller, MacArthur, Ford za scenarij Carmin Tropical. Trenutno je štipendist Mexican Sistema Nacional de Creadores de Arte.
filmografija
1995 Mi mujer y yo (My Woman and I) (dokumentarni)
1996 Alla nos vemos (See You There) (dokumentarni)
1997 Cafe Chico (Small Coffee) (dokumentarni)
1999 El nino y sus necesidades basicas (Children and Their Basic Needs) (dokumentarni)
2003 XV en Zaachila (15 in Zaachila) (dokumentarni)
2009 Norteado (Proti severu)