zgodba
Piše se leto 1918 in prva svetovna vojna se bliža koncu. Evropo je zajela epidemija španske gripe in na Menorci vlada revščina. Tinina in Bielova mama je kot številni drugi otočani emigrirala v Alžirijo, otroka pa pustila pri bratu, ki dela kot kmet pri zemljiškem posestniku. Tina in Biel dneve preživljata na poljih, v gozdovih in bližnjih zalivih ter hrepenita po tem, da bi se ponovno združila z materjo. Nekega dne spoznata Roma, skrivnostnega možakarja, ki živi svobodno življenje v ribiški hišici. Njegove zgodbe otroka povsem prevzamejo.
iz prve roke
»Izmišljeni liki v zgodbi so se rodili v senci zaliva La Vall na Menorci. Gibljejo se po resnični pokrajini, ki se nam skozi Tinine in Bielove oči kaže kot izmišljen, sanjski kraj. Čarobnost in skrivnostnost prežemata rodovitno pokrajino, polno starodavnih zgodb, skoraj pozabljenih doživetij, ki so se ohranila v ustnem izročilu otočanov. Pokrajina je središče, glavni lik, gonilna sila zgodbe. /…/ Vse, kar se dogaja v filmu, gledamo skozi Tinine oči. To je pogled deklice, ki sanja o pustolovskem življenju daleč od kraja, kjer mora živeti. Toda pobeg ni mogoč, zato ga zamenja večno sanjarjenje, ki Tino popelje v domišljijski svet, v svobodno življenje. /…/ Srečanje z Romom je odskočna deska, deklico izstreli v sanjsko resničnost. Tina spozna, da je Rom njena priložnost za svobodo, in nanj stavi vse svoje upe. Otroka z njim odkrijeta užitek svobodnega življenja. Možakar živi brez vezi in obveznosti ter se hrani s tistim, kar mu ponuja narava. Prvinska svoboda, po kateri hrepenimo. Rom je hkrati skrivnost, smeh, prismojeni prijatelj ter človek tisočerih preživetih zgodb, izmišljenih potovanj in nemogočih pustolovščin.«
– Marc Recha
Prostost je oktobra 2021 odprla retrospektivo katalonskega režiserja Marca Reche, ki se je nadaljevala v Slovenski kinoteki. Film smo si ogledali v prisotnosti režiserja.
V sodelovanju s Slovensko kinoteko, festivalom Kino Otok in Inštitutom Ramon Llull.