zgodba
Projekt Florida, postavljen v propadel motel nedaleč od »najbolj čarobnega kraja na svetu«, floridskega Disney Worlda, pripoveduje zgodbo o razposajeni šestletni deklici in njenih prijateljih. Medtem ko otroci preživljajo brezskrbne poletne počitnice, polne pustolovščin in vragolij, se odrasli spopadajo z manj rožnato resničnostjo. Film režiserja gverilskega hita Tangerine in zmagovalnega filma Kina Otok Princ Broadwaya je Willemu Dafoeju prinesel nominacijo za oskarja in nagrado National Board of Review za stranskega igralca.
kritike
»Projekt Florida /…/ se dogaja v /…/ cenenem /…/ motelu /…/, v katerem se revščina prelevi v tak rollercoaster, da bi jo v sosednjem Disney Worldu prodajali kot ‘tematsko’ atrakcijo. Toda pomanjkanje, s katerim se otepajo stanovalci tega ‘sanjskega’ motela, ki ga vodi dobrodušni Bobby, ne ustavi Moonee, šestletne navihanke, male upornice, ameriške ljubice pred Ameriško ljubico, ki s prijatelji in prijateljicami uganja poletne ritualne norčije /…/, s katerimi ustavi kapitalizem. Njena mama Halley, vetrnjaška hustlerka, medtem skrbi za družinski budžet, tudi s prostituiranjem. Ustavljanje kapitalizma terja budžet. In motel, v katerem obtičijo revni, je najboljša metafora kapitalizma – sistema, v katerem ne bi nihče ostal za stalno. ZA+«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina
»Bakerjev film se brez trohice sentimentalnosti poklanja neuničljivemu duhu, za katerega se zdi, da ga imajo v sebi vsi otroci. Projekt Florida potrjuje maksimo Lillian Gish v Noči lovca Charlesa Laughtona (1955): ‘Ni močnejših bitij, kot so otroci. Vse prenesejo.’«
– Melissa Anderson, 4Columns
»/…/ boljše otroške igre že dolgo nisem videl: humor ter neprisiljeni in skoraj čudežni naturalizem mladih igralcev sta me spomnila na britanske filme, kot sta Loachev Kes ali Whistle Down the Wind Bryana Forbesa.«
– Peter Bradshaw, The Guardian
»/…/ presenetljive, nenavadne in neposredne domislice majhnega otroka (v nasprotju z najstnikom ali prednajstnikom, v katerega se je že naselilo razočaranje) prinašajo svežo perspektivo, realizem in humor v obrabljeno temo, ki se vse prevečkrat utaplja v pomilovanju, sentimentalnosti ali demonizaciji.«
– Isabel Stevens, Sight & Sound
»Bakerjev film je tako kot lanskoletna Ameriška ljubica času ustrezen paradoks (lahko mu rečete tudi magični realizem), ki skrajno revščino opisuje brez pridiganja. V obeh melanholičnih poletnih prigodah lahko s pomočjo domišljije že vsakodnevno preživetje postane pustolovščina.«
– Willow Maclay, Film Comment
»Zgleden primer ameriškega neorealizma o neuničljivem duhu otrok na margini družbe.«
– Andrej Gustinčič, Najboljši filmi v 2017, Ekran
»Vse o tem, kako dragoceno je življenje. Vsako.«
– Damjan Kozole, Najboljši filmi v 2017, Ekran