zgodba
Film Stephena Frearsa (Kraljica, Philomena) razkriva zakulisje razvpitega dopinškega škandala kolesarskega prvaka Lancea Armstronga. Zgodba o eni največjih športnih prevar našega časa po režiserjevih besedah »ni športni film ali biografija, ampak kriminalka«. Film je navdihnila knjiga Seven Deadly Sins: My Pursuit of Lance Armstrong novinarja The Sunday Timesa Davida Walsha.
kritike
»Moč Frearsove zabavno pretkane in izredno privlačne dokudrame o Armstrongovi sagi je v tem, da se začne tam, kjer se je resnična zgodba končala: z našo popolno seznanjenostjo z dejstvom, da je Armstrong jemal EPO (eritropoetin), človeški rastni hormon, in druge snovi za povečanje vzdržljivosti – in da je bilo celotno obdobje, ko je veljal za šampiona, laž. Gledano s tega vidika – z njegovega vidika – postane zgodba, presenetljivo, čisto nova zgodba. In ta ne govori le o Armstrongu in njegovih pajdaših. Govori o nas. /…/ Programa ne bi mogli opisati kot ganljiv film. Preveč hladno objektiven in preveč iskren je, da bi iz Armstronga delal všečnega junaka. A z gledalcem se poveže na drugačen način. Film sporoča, da smo si vsi želeli – in to precej preveč –, da bi Armstrong bil, kar se je zdelo, da je. Armstrong se ni mogel pripraviti do tega, da bi nehal igrati svojo vlogo, ker mi nismo mogli nehati gledati. /…/ Frears, ki tokrat opravi svoj najdrznejši režijski podvig po Goljufih (The Grifters), tudi sam dela s hitrostjo in spretnostjo dirkača, ko zgodbo žene naprej in nam pokaže, kako večplastna je v resnici bila. /…/ Eden najboljših filmov leta.«
– Owen Gleiberman, BBC
»[Film] je veliko bolj kot igrana različica dokumenta o posameznih dogodkih umetniško obdelan filozofski uvid v sodobno družbo, obdano z množičnimi mediji, v njeno presenetljivo in hkrati zastrašujočo lahkovernost. /…/ Zgodba ni Armstrongova laž, ampak vprašanje, katera je naslednja svetovna laž in ali jo že živimo.«
– Matej Juh, Radio Slovenija
»Film, ki ga je napisal scenarist Trainspottinga John Hodge, v sodobni zgodbi o športi goljufiji spretno poišče mitsko razsežnost.«
– Geoffrey Macnab, The Independent
»Stephen Frears se loti zgodbe o Armstrongovem fijasku kot klasične grozljivke, polne prevzetnosti in pogubljenja.«
– Samuel Wigley, Sight & Sound
»’Vsi predsednikovi kolesarji’ – pereč, inteligenten in vznemirljiv.«
– Andrew Lowry, Total Film
»Spretno posneti in inteligentno napisani vpogled v ozadje enega največjih športnih škandalov poganjata izjemen nastop Bena Fosterja in tiha integriteta Chrisa O’Dowda.«
– Nev Pierce, Empire
»Zakaj se je Armstrong (ki ga z manično kompulzivnostjo odigra Ben Foster) vedel tako, kot se je? Kaj ga je gnalo k temu, da je poniževal svoje nasprotnike ter se skrival za krinko pogumnega borca z rakom in dobrodelnika z nadnaravnimi močmi? Ta živahni, prizemljeni film se izogne brezpogojno novemu pogledu na dogajanje. Namesto tega pristopi k zgodbi z različnih zornih kotov in prepusti dokončno analizo gledalcu. Pogreje hladna dejstva in jih rekonstruira kot grško tragedijo. Vsi vemo, kako je Armstrong pretental sistem – a ta obtožba oživi pred nami v vsej svoji srhljivosti, ko ga gledamo, kako si z naglico črpa vodo v žile, da bi razredčil prepovedane substance.«
– Dave Calhoun, Time Out London
»Program je vznemirljiv in hkrati srhljiv film, ki na inteligenten način obravnava še vedno kontroverzno osebnost. Popelje nas v fascinantno in zapleteno duševnost skrajno tekmovalnega atleta, obenem pa poda analizo kulture, ki na vso silo brani svoje junake.«
– Mednarodni filmski festival v Torontu