Osemdesetletni prevajalec Ali Ungár naleti na knjigo nekdanjega oficirja SS. V enem od poglavij prepozna opis usmrtitve svojih staršev, zato pograbi pištolo in se odpravi na Dunaj, da bi se človeku maščeval. Tam najde le oficirjevega sina, sedemdesetletnega alkoholika Georga, ki se je svojemu očetu že zdavnaj odpovedal. Moška se skupaj odpravita na potovanje po Slovaškem – ter s tem odkrivanje bremena njunih staršev, ki skozi zgodovino njunih družin in dežel še vedno teži tudi njiju.
»Potovali smo po obsežnem predelu osrednje Slovaške in brez težav naleteli na ljudi, ki bi z veseljem koga poslali v plinsko celico ali postrelili celotno etnično manjšino. /…/ Številnih Slovakov preteklost ne zanima, trpijo zaradi sodobnih družbenih problemov. Ne zavedajo se več konteksta, ne da bi trenili z očesom, so sposobni sprejeti katero koli politično demagogijo, ki manipulira z zgodovinskimi dejstvi in ponuja radikalne rešitve. Podobno kot smo mi, lika na poti srečata različne ljudi, ki predstavljajo številne poglede na našo preteklost in skupaj ustvarjajo sliko sveta, v katerem živijo, njegovih vrednot.« (Martin Šulík)
Martin Šulík
Rojen leta 1962 v Žilini na Slovaškem. Študiral je na Akademiji za uprizoritvene umetnosti v Bratislavi. Njegov najuspešnejši film, Záhrada, so v petih različnih kategorijah nagradili s češkim levom. Deloval je tudi kot scenarist ter se posvečal dokumentarim in televizijskim produkcijam. Leta 2005 se je s komedijo Sluneční stát aneb hrdinové dělnické třídy vrnil k celovečernim filmom.