zgodba
Leonardo DiCaprio v vlogi legendarnega traperja iz zgodnjega 19. stoletja, ki se po surovem grizlijevem napadu na pol mrtev poda na dolgo pot skozi neizprosno divjino ameriškega zahoda, da bi našel moža, ki ga je pustil za sabo. Film Alejandra G. Iñárrituja (Birdman) je pred-vesternovski triler o maščevanju, epska zgodba o preživetju ter vizualno osupljiva meditacija o človeku in naravi. Oskar za najboljšega igralca, režiserja in fotografijo.
iz prve roke
»Rad imam vesterne, a name so bolj vplivali drugi filmi: Andrej Rubljov Andreja Tarkovskega, eden mojih najljubših filmov sploh, Dersu Uzala Akire Kurosawe, Herzogova Fitzcarraldo in Aguirre, srd božji ter Apokalipsa danes. Pa tudi pisatelji, kot so Jack London, Joseph Conrad in William Faulkner.«
– Alejandro G. Iñárritu
kritike
»Ob številnih prizorih se boste spraševali: kako hudiča so to posneli? To ni odiseja – to je martirij. To ni trip – to je pasijon. Povratnik – sicer kontemplativen, redkobeseden, transcendentalen, skoraj malickovski (Emmanuel Lubezki, direktor fotografije, je posnel tudi Malickovo Drevo življenja /…/) – je tako lucidno ekstremen, tako osupljivo stahanovski in tako nevrotično robusten, tako fizičen, fiziološki in kostolomilski, da bi bilo res ponižujoče, celo cinično, če bi Leonardu DiCapriu nudil preveč digitalne utehe. Raje pusti, da začutimo tisti kos surovega, krvavega mesa, v katerega ugrizne. In kako izgleda DiCaprio? Tako kot zmečkani, neprespani, zgonjeni, scuzani Alice Cooper, ko je rekel: ‘Poglejte me. Bi kupili avto od takega človeka?’ Tega ni mogoče odigrati, si rečete. ZELO ZA«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina
»Iñárrituju ne zadostuje, da bi nas zgolj zapeljal z ekstatično lepoto in nepredstavljivo grozo; spraviti nas hoče dobesedno ob pamet; stopnjevati našo arthouse izkušnjo s spektakularnostjo blockbusterjev.«
– Manohla Dargis, The New York Times
»Neverjetna izkušnja: akcijski šund, preoblečen v kvazi-mističen psihedelični vestern, brez enega samega predvidljivega kadra in nikoli dolgočasen /…/. Werner Herzog sreča Looney Tunes.«
– Matt Zoller Seitz, rogerebert.com
»Film, ki nas vrača k prvotnim težnjam filmskega ustvarjanja: Ste to že kdaj videli? Ali veste, kakšen je svet? Začutil sem strast, ki prežema posnetke Antarktike Herberta Pontinga iz leta 1911, ter zaslutil, kako bi lahko bilo na fantazijskem Otoku lobanj (King Kong, 1933) tisti trenutek, ko sta se pristna popotnika in pustolovca (Merian Cooper in Ernest Schoedsack) prebila v novi svet sanjskih pokrajin. /…/ Je bil kdo na filmskem platnu v zadnjem času priča takšnim čudežem? Morda pa živim v preteklosti – ne le v smislu, da me je Povratnik vrnil v Ameriko pred letom 1850, pač pa me je spomnil na čas, ko so nas filmi postavili v središče najbolj razburljivega dogajanja. /…/ Povratnik je osupljiva pustolovščina, skorajda edinstven prikaz skrajne preizkušnje v naravi, hkrati pa zanimiv razmislek o usodi človeštva in usodi velikih filmov.«
– David Thomson, Film Comment