zgodba
Homofobični bivši kriminalec in vojni veteran Limun se znajde v kočljivem položaju, ko sprejme ponudbo gejevskega aktivista, da bo varoval prvo parado ponosa v Srbiji. Uspešnica na ozemlju bivše Jugoslavije, zlata rola za preseženih 25 tisoč gledalcev v slovenskih kinematografih in nagrada občinstva v berlinski sekciji Panorama.
kritike
»Parada ob duhovitih dovtipih in inteligentnem humorju (ki Dragojevićevih oboževalcev ne bodo razočarali) svoje osti zasaja proti slabostim civilizirane družbe.«
– Tina Lešničar, Delo
»/…/ remiks visokega patosa in nizke komedije, pompozne destereotipizacije in divjih for, bizarnega soapa in lucidnega campa, pop replik in faux tarantinovskih korekcij politične nekorektnosti /…/. ZA.«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina
»Dragojević se v Paradi razkrije kot čustveni idealist, ki (resda s skepso) verjame v ozdravljenje srbske družbe; je mehkejša, populistična preslikava Mladena Đorđevića, ki je šel v portretiranju degenerirane provincialne Srbije z Življenjem in smrtjo porno bande v radikalni ekstrem tako v estetskem kot ideološkem smislu. /…/ uspešna kombinacija aktualne kritike in pop kiča /…/.«
– Simon Popek, Delo
»Če se želiš ponorčevati iz patriarhalne družbe, je homoseksualnost hvaležna in morda najboljša tema, saj se naš človek, gospodar, lovec, bralec Sportskih novosti in vzorni vojak artilerist, ničesar ne boji bolj kot situacije, v kateri bi se mu nekdo z nečistimi nameni tiho prikradel za hrbet.«
– Ante Tomić, Slobodna Dalmacija
»Parada je redek filmski izdelek z lgbt-tematiko v vzhodnoevropskem okolju in pomemben ne le za Srbijo, ampak tudi za njene bivše sestrske republike.«
– Suzana Tratnik, Narobe
»Dragojeviću v filmu uspe inteligentno preigravati stereotipe. Četudi se zdijo liki in igra nekoliko karikirani, prevlada ravnovesje med etičnim naukom in samoironijo, grenkobo in optimizmom.«
– Tesa Drev, RA Slovenija