zgodba
Na poroki v Palm Springsu se srečata očarljivo brezbrižni Nyles in nerazpoložena nevestina družica Sarah. Stvari pa se zapletejo, ko se izkaže, da ne moreta zapustiti prizorišča, pobegniti drug pred drugim, pa tudi ne sama pred sabo.
iz prve roke
»Poroke, ljubezen, družina, bivši ljubimci, zlomljena srca, veliko bolečin in trpljenja, kar nekaj veselja, dojenčkov, piv, buritov, smrti, vojn, nasilja in ne nazadnje – seks, droge in rokenrol (oziroma: velika skala z luknjo na sredi). Večino življenja je mogoče strniti v te besede. In Palm Springs tudi.«
– filmski ustvarjalci
portret avtorja
Max Barbakow je študiral na univerzi Yale in na konservatoriju Ameriškega filmskega inštituta, učil pa se je tudi pri Wernerju Herzogu na Mednarodni šoli za film in televizijo na Kubi. Njegov kratki film The Duke: Based on the Memoir »I’m The Duke« by J.P. Duke (2016) je bil premierno prikazan na filmskem festivalu v Tribeci, napisal in zrežiral pa je tudi avtobiografski dokumentarec Mommy, I’m a Bastard! (2013).
kritike
»To je eden najbolj smešnih in hkrati najbolj romantičnih filmov leta. /…/ Eden tistih, pri katerih imaš občutek, da so se režiser in igralci pri ustvarjanju zabavali vsaj toliko, kot se ob gledanju zabavamo mi.«
– Richard Roeper, Chicago Sun-Times
»Film, ki je bolj odkrito filozofski kot večina naslednikov Neskončnega dne (Groundhog Day), svojega fantastičnega zapleta ne uporabi zgolj kot poti do odrešitve v tretjem dejanju, ampak se namesto tega resno poglobi v vprašanje, kako bi živeli s svojim zlomljenim jazom, če bi obtičali v večni sedanjosti brez možnosti pobega v smrt. Pomanjkanje smisla, izolacija in zagotovilo, da tvojih težav ne bo nihče nikoli razumel, morda res ne zvenijo kot teme za film, ki bi te nasmejal in ti ogrel srce, a v rokah Barbakowa in scenarista Andyja Siare postanejo ravno to.«
– John DeFore, The Hollywood Reporter
»Palm Springs je lucidna, dobro prezračena in še bolje prežarčena romantična komedija, v kateri se vrtoglavica časa, strah pred osamljenostjo in privatizacija nesmrtnosti spletejo v ‘kvantno’ spoznanje, da nam ne preostane drugega, kot da živimo. ZELO ZA«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina
»Palm Springs je za filme o časovni zanki to, kar je bil Dobrodošli v deželi zombijev (Zombieland) za filme o nemrtvih: predrzno interpretira formo, medtem ko so se bile prejšnje verzije prisiljene jemati resno. To mu daje svobodo, da zloščeno, a ironično variacijo na utrujeni žanr spremeni v nekaj iskrenega /…/.«
– Peter Debruge, Variety
»Ni treba biti žanrski strokovnjak, da bi vedel, kako se bo vse skupaj končalo. A dolga, nora sredina tega huronsko smešnega, navdušujoče domiselnega filma kar prekipeva od presenečenj.«
– A.O. Scott, The New York Times
»Za tako kratkočasen in zabaven film (devetdeset minut mine kot blisk) je Palm Springs presenetljivo prikladen za metaforično branje.«
– Justin Chang, Los Angeles Times
»Film v lahkotno komedijo vtihotapi nekaj presenetljivo mračnih eksistencialnih vprašanj.«
– Chris Barsanti, Slant
»Morda smo kot Nyles, Sarah in Roy res ujeti v neskončno sedanjost, a s filmom kot Palm Springs lahko postane naslednji dan vsaj malo znosnejši. /…/ Brezčasen film, ki ne bi mogel bolje ujeti duha našega časa.«
– Oliver Jones, Observer
»Film /…/ brezšivno spaja romanco, komedijo, znanstveno fantastiko in srce parajočo dramo.«
– Brianna Wellen, Chicago Reader
»Neskončni dan je postal žanr zase, a duhoviti in modri Palm Springs Maxa Barbakowa je prvi film, ki ne prilepi le stare formule na nov problem, ampak korenito spremeni pravila igre. Gre za preprost poseg, ki pa deluje tako radikalno in transformativno, kot ko skledo kosmičev preliješ z mlekom /…/. Nyles se pritoži: ‘Vedno je danes.’ In prav ima. A če svoje življenje opazuješ, kako se zrcali v očeh nekoga drugega, veliko lažje ceniš včerajšnji dan in se veseliš jutrišnjega.«
– David Ehrlich, IndieWire
»Obožujem Palm Springs /…/. Za crknit smešen, presenetljiv in zelo ganljiv. Andy Samberg in Cristin Milioti sta fantastična. Skoraj požrl sem se od ljubosumja.«
– Kumail Nanjiani (Silicijeva dolina, Ljubezen na prvo bolezen)
»Groundhog Day za generacijo, ki je preživela 2020.«
– Bojana Bregar, Najboljši filmi v letu 2020, Ekran