»Voda ima posebno mesto v mojem srcu, k njej se vračam in jo preučujem že več deset let. Ocean me še posebej fascinira s svojimi ritmi in večno spremenljivostjo, saj se zdi, da odseva brezmejnost naše notranjosti.
Ocean Cantos je nadaljevanje mojega raziskovanja oceana in je zasnovan kot razvijajoč se ciklus kratkih filmskih študij dinamike, veličastnih lepot in moči oceana.
Snemanje poteka v različnih predelih sveta (glede na finančne zmogljivosti), opus pa že sedaj obsega gradiva, ki sem jih posnel na obalah Kalifornije (Pacifika) in Kantabrijskega morja (Atlantika) severne Španije (2013–2015).
Čeravno so lahko posneta gradiva tudi dokument o stanju morja na določenih lokacijah, moji filmi niso t. i. ‘dokumentarni filmi’, saj v njih ni nobenih razlag ali človeške prezence: to so izkustveni filmi, v katerih je protagonist narava sama. Moj izziv je izluščiti in v zgoščeni obliki posredovati njene abstraktne zgodbe na način, da se konkretizirajo v duši in srcu ljudi. To so filmi, ki lahko vzbudijo intimno izkušnjo energij in duhovnih razsežnosti oceana. Pomeni se porajajo v esenci same materije. In ta esenca, če se ji le posvetimo in prepustimo, deluje terapevtsko in obenem edukativno v smislu našega odnosa do narave in do življenja na splošno. Drugi filmi, ki opozarjajo na problematiko degradacije okolja, so sicer nadvse pomembni, a se vendarle zdi, da je šele neposredno duhovno doživetje čudesnega v naravi tisti bistveni, dokončni sprožilec človekovega prebujenja za nujni preskok v novo paradigmo vzdržnega življenja na našem planetu.«
– Andrej Zdravič
portret avtorja
Andrej Zdravič (rojen leta 1952 v Ljubljani) je neodvisni filmski avtor in komponist zvoka. Od leta 1973, ko je po navdihu glasbe in narave ustvaril svoj prvi film, je realiziral več kot 30 avtorskih filmov in zvočnih zapisov ter več video instalacij, v katerih raziskuje energije in duhovne razsežnosti naravnih pojavov in njihova sporočila.
Zdravič je študiral na Univerzi v Ljubljani in na Univerzi v Buffalu. Med letoma 1975 in 1997 je živel in delal v okolju avantgardne scene v New Yorku in San Franciscu. Predaval je na Univerzi Wisconsin-Milwaukee in na Državni univerzi v San Franciscu ter vodil seminarje na Univerzi Stanford, Kraljevem kolidžu za umetnost v Londonu, milanski univerzi Bicocca, Univerzi Falmouth, ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje ter drugje. Zdravičevi filmi so bili prikazani na več kot 150 samostojnih projekcijah in predstavitvah širom ZDA in Evrope, med drugim na retrospektivah v newyorškem Anthology Film Archives, pariškem Centru Georges Pompidou, Slovenski kinoteki ter na televizijskih postajah ARTE in KCET. Slovenijo je zastopal na Beneškem bienalu leta 1999 in na Expu ’98 v Lizboni. Njegovi filmi so pogosto predvajani tudi kot eksponati na razstavah v muzejih in galerijah – med stalnimi postavitvami so video instalacije Water Waves-Time Horizon v muzeju Exploratorium v San Franciscu ter Skrivnosti Soče in Gozd Triptih v Domu Trenta. Zdravič je za svoje delo leta 1999 prejel nagrado Prešernovega sklada.
Več na: www.andrejzdravic.com
kritike
»/…/ Andrej Zdravič /…/ ne slika romantičnih podob. V ospredju zanimanja njegovih del /…/ so toni in strukture: ‘zakonitosti in kaotične sile morja’. Kamera izbira abstrakten odsek, brez začetka ali konca morskih krajin. A vtis neskončnosti oceana, ki se razkriva v filmih in presega življenjsko dobo vsakega človeka, ustvarja narava sama. [Zdravič] nas /…/ vabi, da si vzamemo čas za različna videnja. Oblika gibljivega površja se namreč vsak trenutek spreminja. Morda minimalno, a vendarle opazno. Gre za subtilen ‘narativni potencial’, o katerem govori umetnik, ko se navezuje na svoje delo. Svoje moči meditacije mu sploh ni treba omenjati – ta je tako rekoč očitna.«
– Christiane Meixner, Tagesspiege