Ko je oktobra 2003 Slovenska kinoteka ponovno odprla Kinodvor kot kinematograf, namenjen prikazovanju sodobnega kakovostnega filma, je imenovala vse prostore po prezgodaj umrlih, neizpetih cineastih, ki so s svojimi drobnimi, vendar ključnimi prispevki k sedmi umetnosti na lokalni in globalni ravni dali zgolj slutiti, kam vse bi se lahko razmnožile zgodovine filma. Glavna dvorana je bila poimenovana po Žarku Lužniku, prekmalu umrlemu in zato večno mlademu avtorju, ki je s prgiščem kratkih filmov neizbrisno zaznamoval slovensko kinematografijo na prehodu iz sedemdesetih v osemdeseta. Ob šestdeseti obletnici njegovega rojstva se mu želimo v Kinodvoru pokloniti s spominskim večerom.
V temi
režija, scenarij, montaža Žare Lužnik. Jugoslavija, 1979, 18′
»To ni le največji dosežek slovenskega dokumentarnega filma, to je dragocenost svetovnega filma. Senzacionalna najdba zgodbe o človeku, ki se je 33 let po vojni skrival pred sovaščani, ker naj bi nekaj časa sodeloval z domobranci, se pretoči v intimen esej o strahu in neuničljivi, četudi blazni, volji človeškega duha. Portret avdiovizualno mrtvega človeka, ki se pred kamero s svojo podobo in s svojim govorom ponovno rojeva, je kljub silnemu kontrapunktu nežno položen ob portret vasi, ki ga sestavljajo pristni utrinki življenja vaščanov in njihovih misli o radikalni človeški odločitvi. Ekspresionistična čistost portretiranja posamičnika in ljudska neposrednost portretiranja kolektiva prek množice posebej izrisanih in tematiziranih oseb oziroma skupinic, ki spominja na Brueghla in hrvaško naivo, pričata o visoki vizualni zavesti Lužnika in njegovega sijajnega človeka s kamero, Vilka Filača. Njegova kamera prehaja iz objektiva v subjektiv tako naravno, tako neverjetno in šokantno, da jo ljudje, ki jih zapisuje, vzamejo za osebo. In: če želite pristno lekcijo o svetlobi in temi na barvnem filmu, če želite poglavje o okvirju, ki deli in veže notranjost in zunanjost, si poglejte V temi.«
– Vlado Škafar, Kinotečnik
Ljubezen
režija Žare Lužnik. Jugoslavija, 1983, 31′
Diplomirani ekonomist Marjan Jamšek, nekdaj uslužbenec ministrstva za notranje zadeve, je nekega lepega dne ugotovil, da je njegovo življenje prazno. Kupil je nekaj koz in odšel z ženo in sinom živet v leseno kolibo ob morju. Tam, med trsjem in kakiji, pod pobočjem, poraslim z rožmarinom in divjim šetrajem, ga je čakalo polno življenje.
»Jamšek je imel v času snemanja tega filma nekaj deset koz: vsaka je imela ime. Kozla sta bila dva. Bila sta nepopisno ljubosumna drug na drugega. Kadar se je Jamšek dotaknil enega, je moral hitro pobožati še drugega, da je bil mir v staji.«
– Helena Koder
Prijatelja
režija Žare Lužnik scenarij Milan Erič, Zvonko Čoh, Žare Lužnik nastopajo M. Erič, Z. Čoh, Dušan Pirih-Hup, Etbin Stefančič, Miha Klep, Desa Muck. Oddaja Mladi za mlade, TV Ljubljana, 1982, 26′
Televizijska ekipa pride k mladima slikarjema Milanu in Zvonetu, da bi o njiju posnela oddajo. Fanta ne želita biti ‘junaka’ in se ekipi in oddaji ves čas izmikata. Imata posebna očala, s pomočjo katerih se lahko, kadarkoli jih natakneta, umakneta in zbežita v ‘drugačen svet’, svet sanj, more, nedoživetih situacij, skratka, v svet fantastike in domišljije, kamor jima vztrajna TV-ekipa ne more slediti …
»/…/ pravi ognjemet gagov, duhovitih dialogov in zabavnih vizualnih rešitev, ironiziranje televizijskih klišejev, še posebej portretnih prispevkov v tako imenovanih ‘mladinskih oddajah’.«
– Bojan Kavčič, Stop
Zid
režija, scenarij, montaža Žare Lužnik. Jugoslavija, 1982, 12′
Zid, višji od človeka, se razteza levo in desno. Upokojenec prihaja iz dneva v dan, da bi obnovil park, ki je bil nekdaj na tem mestu. Ko park dobiva svoj pravi videz, se bogati tudi življenje zidu …