zgodba
Desetletna Nina obožuje zgodbe, ki ji jih vsak večer pripoveduje oče. V njih je glavni junak jež, ki neustrašno odkriva svet. Nekega dne pa oče, skupaj z drugimi delavci, izgubi delo v bližnji tovarni. Nino začne skrbeti za prihodnost družine. Na srečo je tu Mehdi, Ninin najboljši prijatelj. Kaj če bi zaklad, skrit v stari tovarni, rešil vse njihove težave? Nina s polno paro kuje načrte, Mehdi pa bi raje vsak korak dvakrat premislil. Toda drug na drugega se lahko vedno zaneseta. Začne se napeta pustolovščina, v kateri morata pobegniti stari sosedi in njeni mački, preslepiti pajdaša pohlepnega tovarnarja in njegovega ogromnega psa, hkrati pa vse skupaj skriti pred starši. Na srečo jima je v pomoč še pogumni ježek, pa tudi domišljija, ki te nikdar ne pusti na cedilu!
o avtorjih
Alain Gagnol je študiral v šoli Émile Cohl v Lyonu. Leta 1988 se je v studiu Folimage lotil animacije. Z Jean-Loupom Feliciolijem je ustvaril več kratkih animiranih filmov: Egoist (1997), Nos na oknu (2000), Hodnik (2005) in Le Mauvais temps (2006). Posnela sta tudi televizijsko animirano serijo Les tragédies miniscules (1999) in celovečerna animirana filma Mačje življenje (2010) ter Fantomski deček (2015). Prvi je prejel nagrado cezar za najboljši animirani celovečerni film leta 2011, februarja 2012 pa je bil nominiran za oskarja. Alain Gagnol je tudi avtor knjižnih detektivk.
Jean-Loup Felicioli je francoski filmski režiser animiranih filmov. Študiral je na šolah Beaux Arts v Annecyju, v Strasbourgu, Perpignanu in Valencii, kjer se je ukvarjal s slikanjem. Od leta 1987 se ukvarja z animacijo v studiu Folimage. Je tudi avtor knjig za otroke.
iz prve roke
»Menim, da je zelo pomembno govoriti z otroki o resničnih stvareh. Napačno bi bilo misliti, da otroci niso prizadeti zaradi trenutnih dogodkov ali da niso seznanjeni z težavami, s katerimi se spopadajo njihovi starši. Ko otroci vidijo podobne situacije v filmu, jim to lahko pomaga pri boljšem razumevanju in manjšem trpljenju zaradi teh težav. Film je s tega vidika realističen, vendar še vedno vključuje like, ki počnejo izjemne stvari, pa tudi domišljijskega ježka, ki spremlja junakinjo.«
– Alain Gagnol
kritike
»Nina in ježeva skrivnost je napeta detektivka z natančno zasnovanim pripovednim lokom, ki se ne brani govoriti otrokom o nekoliko resnejših stvareh, s katerimi se soočajo njihovi starši. Vendar to dela na starosti prilagojen način, s čudovito animacijo, sončnim Nininim optimizmom, zvrhanim košem domišljije in predvsem – z majhnim, pogumnim ježkom; njegova spodbuda bi gotovo kdaj prišla prav tudi odraslim.«
– Gaja Pöschl, Radio Slovenija, program Ars