Fantazijski film o nevidnem superjunaku, v stripovskem slogu.
zgodba
Michele ima 13 let in živi v tihem obmorskem mestu. Ne bi mogli reči, da je priljubljen med sošolci, pa tudi briljanten učenec ali dober športnik ni. Vendar pa mu v resnici ni mar za to. Michele bi bil zadovoljen že, če bi mu uspelo pritegniti pozornost Stelle, ki jo med poukom kar naprej gleda, pri čemer ima občutek, da ga ona sploh ne opazi. Nekega dne monotonijo vsakdanjega življenja razbije neverjetno odkritje: Michele se pogleda v ogledalo in ugotovi, da je neviden. To je začetek najneverjetnejše dogodivščine v njegovem življenju.
iz prve roke
»Fantastično je delati z mladimi igralci, vse je bolj iskreno in pristno, brez velikih struktur. To je nekaj, kar imam rad, tako kot rad pripovedujem zgodbe o najstnikih. To je težko obdobje; včasih boleče, včasih veselo, a vedno skrivnostno. V tem času moraš sprejeti veliko odločitev, na primer to, ali boš superjunak ali navaden človek.«
– Gabriele Salvatores, režiser
o avtorju
Gabriele Salvatores se je rodil leta 1950 v Neaplju. Je režiser in pisec, ki je svojo kariero začel v gledališču. Je eden od ustanoviteljev milanskega gledališča Elfo, za katerega je v 70-ih in 80-ih letih prejšnjega stoletja zrežiral kar 21 predstav. Sredi 80-ih let se začne njegova uspešna filmska kariera; najprej soustanovi produkcijsko hišo Colorado Film Production, tri leta kasneje pa izideta njegova filma Marrakech Express in Turné. Leta 1991 z Mediterraneom osvoji oskarja za najboljši tujejezični film, čemur sledijo številni filmi in mednarodne nagrade po vsem svetu. S filmom Ne bojim se (Io non ho paura) se leta 2004 predstavi na Berlinalu in se znova poteguje za oskarja.
Po knjižni uspešnici Sibirska vzgoja leta 2013 posname film Educazione siberiana, njegovo zadnje delo pa je fantazijski mladinski film Nevidni fant (Il ragazzo invisibile), ki je že osvojil mlado filmsko občinstvo po Evropi.
kritike
»Gabriele Salvatores, avtor oskarjevskega Mediterranea in cyberpunkovske Nirvane, superjunaško fantastiko nevsiljivo brez specialnih efektov in uničenja mostu Golden Gate teleportira kaotične, pre- grete, konfazne hormone otroka, kije sredi mutacije, ne ve, kaj se mu dogaja, tako da lahko le nemočno in grozi gleda, kako neobvladljivo telo prehiteva njegovo glavo. – ZA«
– Marcel Štefančič jr., Mladina
»Salvatoresov film je uspešen poskus oživitve žanra, ki je pogosto zanemarjen in podcenjen – film za mlade, ki zna zabavati in očarati tako najmlajše kot tudi njihove starše.«
– Federico Gironi, comingsoon.it
»Nevidni fant je žanrski film z ambicijami avtorskega filma; Salvatores spregovori o najstniškem nelagodju in postavi v ospredje probleme, ki so značilni za obdobje odraščanja. /…/ Trst predstavlja idealno kuliso z odličnimi panoramami pristanišča in starega dela mesta, intenzivno fotografijo v barvi rje in posnetki obale, po kateri brije burja.«
– Gordiano Lupi, Cinema Italiano Database
»Z Nevidnim fantom je 64-letni režiser podoživel trk utopije in realizma, ki je zaznamoval njegovo generacijo. /…/ Salvatores priznava, da je mladi introvertirani protagonist, ki želi biti neopažen in postane resnično neviden v očeh vseh ostalih, pravzaprav on sam.«
– Camillo De Marco, Cineuropa
»Kljub svoji posebni moči je Michele nevidni fant; v očeh vseh je neviden, tako fizično kot psihično, in spremembe, s katerimi se bo spoprijel, niso povezane samo z na novo odkrito nadnaravno sposobnostjo, ampak gre za osebno rast. /…/ Skoraj nemogoče je, da se ne bi poistovetili z njim, spontano je tako za mlade, ki se spopadajo z enakimi strahovi, kot jih ima Michele, kakor za tiste, ki so čez to obdobje že šli, saj so najstniški problemi vedno enaki: resničnost in fantazija sta tako prepleteni, da razlike med njima na koncu sploh ni več zaznati, kar je predvsem zasluga scenarija, ki meša stripovski stil in vsakdanje življenje.«
– Francesco Mangiò, Filmovie.it