Vem
Slovenija, 2008, barvni, 35 mm (posneto na HD video), 1:1.85, 6 minut
režija Jan Cvitkovič
scenarij Jan Cvitkovič
fotografija Jure Černec
scenografija Niko Novak
kostumografija Beti Njari
zvok Julij Zornik
maska Lija Ivančič
producent Joško Rutar
igrajo Niko Novak, Medea Novak, Miha Gulič
žanr ljubezenski film
zgodba
Film prikazuje moškega, ki v svoji kleti zgradi mojstrovino. Pri tem ga opazujeta ženska in otrok. Nad njimi bdi bog, ki opazuje vse tri.
festivali
Vem je bil premierno prikazan avgusta 2008 na znameniti Piazza Grande na 61. filmskem festivali v švicarskem Locarnu kot eden izmed le treh kratkih filmov, ki jih je festivalski direktor Frederic Maire izbral za predstavitev na tem odprtem prizorišču, med drugim tudi največjem filmskem platnu na svetu. Sledila je projekcija na 14. Sarajevskem filmskem festivalu.
zanimivosti
Kratki film Vem, posnet in na 35-milimetrski filmski trak, povečan brez državne podpore, je bil posnet lani v samo štirih dneh na lokacijah v Koprivi na Krasu, na Planinskem polju ter na Nanosu.
izjava avtorja
»To je moj prvi film, za katerega mislim, da je popoln. Ničesar ne bi dodal in ničesar ne bi spremenil. Ta film govori o vsem.«
– Jan Cvitkovič
portret režiserja
Jan Cvitkovič se je rodil leta 1966. Živel je v Tolminu, srednjo šolo končal v Idriji. Vpisal je študij fizike, ki ga je po enem letu opustil. Sledilo je krajše potepanje brez cilja (Izrael, Egipt, Vzhodna Afrika), nato študij arheologije; diplomiral je leta 1999. Na filmsko sceno stopi kot nagrajeni scenarist in igralec v kratkem igranem filmu Rop stoletja (1995) režiserke Urške Kos. Sledi odmeven nastop v celovečernem filmu V leru (1999) Janeza Burgerja, s katerim skupaj spišeta tudi scenarij za film. Kot režiser (in spet tudi scenarist) se prvič preizkusi s filmom Kruh in mleko (2001), za katerega prejme zlatega leva prihodnosti, nagrado za najboljši prvenec na prestižnem beneškem filmskem festivalu. V Benetkah doživi premiero tudi njegov kratkometražni prvenec Srce je kos mesa (2003). Cvitkovičev drugi celovečerni film Odgrobadogroba (2005) na različnih mednarodnih festivalih prejme več kot ducat nagrad in je odkupljen za distribucijo v več evropskih državah (nazadnje v Italiji). Cvitkovič trenutno razvija celovečerni film Archeo.
Vučko
Slovenija, 2007, črno-bel, digital betacam (posneto na super 16 mm), 21 minut
režija Matevž Luzar
scenarij Matevž Luzar
fotografija Simon Tanšek
montaža Miloš Kalusek
scenografija Miha Ferkov
kostumografija Katja Rosa, Tina Bonča
zvok Jože Trtnik, Julij Zornik
maska Mirjam Kavčič
producentka Jožica Blatnik (AGRFT)
igrajo Evgen Car, Klemen Slakonja, Uroš Kaurin, Mojca Fatur, Silva Čušin, Pia Zemljič, Polona Juh, Suzana Grau, Mojca Funkl
Kratki diplomski igrani film.
zgodba
Upokojenec Zdravko izgubi psa Vučka in najde nova prijatelja – mormonska misijonarja.
festivali, nagrade
Kratki film Vučko je bil leta 2008 predvajan v tekmovalnem programu mednarodnega filmskega festivala v Locarnu (sekcija Leopard prihodnosti), istega leta nominiran za študentskega oskarja (Honorary Foreign Award 2008), leta 2007 pa je prejel akademijsko Prešernovo nagrado.
portret avtorja
Matevž Luzar, režiser in scenarist. Rojen leta 1981 v Trbovljah. Od leta 2000 do 2003 je študiral teologijo, v letu 2003 pa je začel s študijem na AGFRT. S prvim kratkim filmom Prezgodaj dva metra spodaj (2006) je prepotoval svet in bil nagrajen na različnih festivalih. Deluje tudi kot scenarist; njegovi scenariji so bili prav tako večkrat nagrajeni.
Več na spletni strani www.matevzluzar.com
Čikorja an’ kafe
Slovenija, 2008, barvni, 35mm, 7 minut
režija in animacija Dušan Kastelic
zgodba
V animiranem filmu, narejenem po istoimenski pesmi Iztoka Mlakarja, spremljamo zgodbo
preprostega kmečkega para od njune poroke pa do smrti. Rdeča nit zgodbe je drobna prevara – žena je namreč možu vse življenje kuhala poceni kavni nadomestek (čikorjo) namesto prave kave. Mož, na videz grobijan in ljudomrznež, prevare ni nikoli opazil; zanj je imela tista brozga boljši okus od najboljše kave.
Preprosta zgodba o tem, kako tistim, ki jih imamo radi, tega ne znamo pokazati, dokler ni prepozno.
Zahvaljujemo se Filmskem skladu, ker je dovolil predvajati film pred uradno premiero na FSF 2008 v Portorožu.