Danes je blagajna odprta od 10:00 do 21:30 (odprto še 05:06, tel: 01 239 22 17).
Na rednem sporedu od 7. februarja 2012

Nanga Parbat Nanga Parbat

Joseph Vilsmaier / Nemčija / 2010 / 104 min

Filmska rekonstrukcija zgodovinskega vzpona Reinholda in Güntherja Messnerja na Nanga Parbat razkriva ozadje tragične smrti mlajšega od bratov. Spektakularna epska pustolovščina v tradiciji nemškega gorniškega filma je hkrati pretresljiva zgodba o odgovornosti in soočanju s krivdo. Film je štirideset let po dogodkih znova povzročil razburjenje v svetovni alpinistični srenji.

režija Joseph Vilsmaier, scenarij Reinhard Klooss, Sven Severin, fotografija Joseph Vilsmaier, Peter von Haller, Helmfried Kober, montaža Sandy Saffels, Uli Schön, glasba Gustavo Santaolalla, produkcija Joseph Vilsmaier, igrajo Florian Stetter, Andreas Tobias, Karl Markovics, Steffen Schroeder, Jule Ronstedt, distribucija v Sloveniji Fivia – Vojnik, ,

festivali, nagrade Nagrada občinstva in nagrada italijanskih filmskih kritikov – Trento 2010. Posebna nagrada Earth Grand Prix – Tokio 2010. São Paulo 2010. Cinemanila 2011.

IMDb Uradna stran

zgodba
Nanga Parbat, junija leta 1970. Brata Reinhold in Günther Messner osvojita vrh himalajskega osemtisočaka po dotlej nepreplezani Rupalski steni. Med spustom Güntherja zasuje plaz in Reinhold se po neuspešnem iskanju sam vrne v tabor. Soočiti se mora z obtožbami, da je za gorski podvig žrtvoval bratovo življenje.

Filmska rekonstrukcija zgodovinskega vzpona Reinholda in Güntherja Messnerja na Nanga Parbat razkriva ozadje tragične smrti mlajšega od bratov. Spektakularna epska pustolovščina v tradiciji nemškega gorniškega filma je hkrati pretresljiva zgodba o odgovornosti in soočanju s krivdo. Film je štirideset let po dogodkih znova povzročil razburjenje v svetovni alpinistični srenji.

zanimivosti
Vrh Nanga Parbat leži v zahodnem delu Himalajskega gorovja, v pakistanskem delu pokrajine Kašmir. Hudičeva gora ali gora ubijalka, kot jo tudi imenujejo, je eden najnevarnejših in najteže osvojljivih osemtisočakov. Slovencem je ostal v spominu po dramatičnem in medijsko razvpitem reševanju Tomaža Humarja z Rupalske stene avgusta leta 2005.

Film predstavlja Messnerjev pogled na dogodke, saj ga je režiser Joseph Vilsmaier posnel v tesnem sodelovanju s kontroverznim alpinistom. Ob njegovem prihodu v kinematografe so ga v alpinističnih krogih ostro obsodili, da je v svojem prikazu nekaterih članov odprave pristranski in žaljiv.

iz prve roke
»Še vedno se spominjam, kako sem kot otrok leta 1953 po radiu slišal novico o prvem vzponu na Nanga Parbat Tirolca Hermanna Buhla. A k snemanju filma me ni pritegnila le tema. Želel sem spoznati Reinholda Messnerja, saj sem o obtožbah zoper njega že večkrat razmišljal. Ni se mi zdelo prav, da so ga moralno obsojali brez kakršnihkoli dokazov.«
– Joseph Vilsmaier, režiser

»Nanga Parbat govori o brezčasnih občutjih… tovarištvu, doseganju cilja in preživetju do zadnjega. /…/ To ni zgodba o junaštvu; želel sem postaviti kritična vprašanja o sebi in o tem, kaj se je zgodilo na gori Nanga Parbat.«
– Reinhold Messner, svetovalec pri filmu

portret avtorja
Joseph Vilsmaier se je rodil v Münchnu leta 1939. V letu 1988 je ustanovil svojo produkcijsko hišo Perathon Films in posnel izjemno uspešen prvenec Herbstmilch. Je večkratni dobitnik bavarske in nemške filmske nagrade. Za svojo ustvarjalnost na področju filmske fotografije je leta 2009 prejel častno nemško nagrado za življenjsko delo.

kritike
»Zgodba o vzponu na himalajski vrh, ki ga imajo Nemci za svojo ‘usodno goro’, je posneta na avtentičnih lokacijah in ponuja nekaj najosupljivejših višinskih posnetkov, kar jih je kdaj zabeležila filmska kamera. /…/ Režiser ustvari prepričljiv portret medčloveških odnosov in zakulisnih spletk, ki ženejo to nevarno misijo.«
Katalog Audijevega festivala nemškega filma v Avstraliji

»Nanga Parbat dokazuje, da nas gorniški film tudi desetletja po Arnoldu Fancku in Luisu Trenkerju še vedno lahko očara.«
– Paul Collmar, www.kino-zeit.de

»Režiser je v filmu mojstrsko povzel tragično zgodbo bratov Messner. /…/ na filmski trak je ujeto eno od najbolj epskih himalajskih dejanj v zgodovini osvajanja devete najvišje gore sveta. /…/ Sam sem pri ogledu filma še posebej ‘čisto not padel’ – zaradi dokaj dobrega poznavanja dogodkov, še bolj pa zaradi vsega, kar se mi je v življenju dogajalo v zvezi s to goro.«
– Viki Grošelj, Viva

»Za slovenske gledalce je lahko film tako informacija o konkretni nemški odpravi kot tudi primer za premislek o tem, kako težko je priti  do dna resnici, kjer gre le za subjektivne dokaze. Spet za druge bo film potopis, od Messnerjeve tirolske domačije, do res impozantnega osemtisočaka, Nanga Parbata, kar pomeni gola gora, čeprav je bolj znan kot ubijalska gora.«
– Neva Mužič, RA Slovenija

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

LIFFe / Perspektive

Julie molči Julie zwijgt

Leonardo van Dijl

petek, 22. 11. 2024 / 16:45 / Dvorana

Juliejino življenje se vrti okoli tenisa. Potem se njen trener znajde v preiskavi in klub spodbuja igralce, da spregovorijo. Julie pa se odloči molčati.

LIFFe / Kralji in kraljice

V koži Blanche Houellebecq Dans la peau de Blanche Houellebecq

Guillaume Nicloux

petek, 22. 11. 2024 / 19:30 / Dvorana

Michel Houellebecq se odpravi na Gvadelup, kjer poteka tekmovanje njegovih dvojnikov. Po spletu nepredvidenih dogodkov se skupaj s predsednico žirije, Blanche Gardin, znajde sredi bizarne spletke … Ironičen, posmehljiv obračun s politično korektnostjo in sodobnimi tabuji.

LIFFe / Panorama

Beg na konec sveta The Outrun

Nora Fingscheidt

petek, 22. 11. 2024 / 21:30 / Dvorana

Osebna izpoved zasvojenke, ki se po večletni odsotnosti vrne v domači kraj, da bi našla moč za novo življenje, je podana skozi kontrastne podobe uživaške alkoholne omame in spokojno čarobne škotske obale.