Danes je blagajna odprta od 10:00 do 19:00 (odprto še 05:17, tel: 01 239 22 17).
od 20. junija 2019

Najlepša dežela na svetu Das schönste Land der Welt

Želimir Žilnik / Avstrija, Srbija, Slovenija, Hrvaška / 2018 / 102 min / nemščina

Mojster dokudrame Želimir Žilnik je v tesnem sodelovanju z nastopajočimi posnel živahno in humorno zgodbo o mladem beguncu, ki se na Dunaju znajde razpet med novo pridobljeno svobodo in tradicijami domovine.

režija Želimir Žilnik, scenarij Želimir Žilnik, fotografija Peter Roehsler, montaža Vuk Vukmirović, zvok Günther Tuppinger, Boštjan Kačičnik, produkcija Nanookfilm (Avstrija), koprodukcija Tramal Films (Slovenija), RTV Vojvodine (Srbija), Factum (Hrvaška), igrajo Haidar Ali Mohammadi, Basima Saad Abed Wade, Bagher Ahmadi, Ivana Nikolić, Habib  Tawhidi, Negin Rezaie, distribucija Tramal Films

festivali, nagrade DocLisboa (svetovna premiera). Mar del Plata. Festival avtorskega filma, Beograd. Viennale. Festival evropskega in neodvisnega filma, Novi Sad. Trst.

IMDb

zgodba
Film spremlja skupino mladih migrantov na Dunaju, njihov boj z birokracijo, njihove strahove, medsebojno podporo in uspehe. Glavni junak je dvaindvajsetletni Bager, ki se je iz Afganistana odpravil kot sedemnajstletnik in v Avstrijo po treh letih potovanja prispel leta 2015. Mladenič, ki odlično govori nemško in ima avstrijsko dekle, je skupaj s prijatelji na dobri poti, da postane pravi Evropejec. Toda nekega dne se na Dunaju nepričakovano pojavi njegov dedek Hajdar, ki je v Avstrijo prispel nelegalno preko Slovenije. Bagerju prinaša sporočilo, da ima kot edini preživeli moški v družini dolžnost ohraniti njeno ime in čast …

Mojster dokudrame Želimir Žilnik je v tesnem sodelovanju z nastopajočimi posnel živahno in humorno zgodbo o mladem beguncu, ki se na Dunaju znajde razpet med novo pridobljeno svobodo in tradicijami domovine.

iz prve roke
»Po Destinaciji Srbistan, ki je bila zelo uspešna v tujini, posebno v Avstriji in Nemčiji, so me povabili, da posnamem film, ki ne bi govoril o ljudeh v prehodu oziroma na poti, ampak o tistih, ki so prišli, da ostanejo. /…/ Zdelo se mi je, da bo razburljivo preživeti nekaj tednov v raziskovanju, pogovorih, pisanju in izbiri interpretov. Najti sem hotel teme, ki so tem ljudem najpomembnejše, mediji pa o njih ne pišejo. Teme, ki so povezane z njihovim sistemom vrednot, družinskih odnosov in hierarhije …«
– Želimir Žilnik

portret avtorja
Več o avtorju lahko preberete na njegovi uradni strani: www.zilnikzelimir.net.

kritike
»Nežen, zrel in umerjen pogled v vsakdanjik beguncev s Srednjega vzhoda, ki iščejo novi dom v zahodni Evropi /…/. Žilnik – med režiserji nekdanje Jugoslavije nedvomno najbližji ekvivalent Kenu Loachu – pristopi k vroči temi na osvežujoče zmeren način ter izvabi sijajno igro iz neprofesionalne zasedbe igralcev. /…/ V pričujočem filmu ostaja zvest svojemu neolepšanemu, nespoliranemu pristopu, zato rezultat na prvi pogled morda deluje precej skromno, a je ob pozornejšem pogledu trdo prigaran, dragocen in izjemno prepričljiv. Žilnik je blag, umirjen in razumen glas, ki ima v trenutnem vzdušju hrupnih dezinformacij in reduktivno jedke retorike ključni pomen.«
– Neil Young, The Hollywood Reporter

»Nepomembni vidiki vsakdanjega življenja postanejo ključni: učne ure nemščine, trening boksa, multietnični pevski zbor, obisk božičnega sejma, iskanje stanovanja ali službe, veselje ob pridobitvi dovoljenja za bivanje, ženski pogovori o pravici moških, ki imajo lahko v skladu s koranom več kot eno ženo, zaskrbljenost ob časopisnih člankih o madžarski politiki na meji s Srbijo … /…/ Žilnik ne čuti potrebe po iskanju velikih, dramatičnih zgodb; namesto tega želi pokazati, da je multikulturna, odprta in raznolika družba mogoča.«
– Camillo De Marco, Cineuropa

»Najlepša dežela na svetu je zrela, trezna, angažirana dokudrama, kombinacija dokumentarca in fikcije, kar pa ne čudi – usode migrantov in beguncev so tako neverjetne, tako bizarne in tako absurdne, da izgledajo fiktivno, navsezadnje, Bagher je od Afganistana – “najlepše dežele na svetu” – prek Irana, Turčije, Grčije in Balkana do Dunaja potoval tri leta! Toda ta pot ga je prelevila v človeka novega kova – in nove svobode, ki gre Evropejcem, vse manj svobodnim, vse bolj na živce.« ZA
– Marcel Štefančič, jr., Mladina

Črni film

Neke noči Želimir Žilnik na ulicah Novega Sada zbere skupino brezdomcev in jih pripelje k sebi domov. Medtem ko uživajo v gostoljubnosti njegove družine, poskuša avtor »rešiti problem brezdomstva.« Pogovarja se s socialnimi delavci, navadnimi državljani in policisti. Vsi si pred »problemom« zatiskajo oči.

petek, 28. 06. 2019

Premiera filma Najlepša dežela na svetu in pogovor z režiserjem

Projekcijo filma Najlepša dežela na svetu v okviru Festivala migrantskega filma in festivala Kino Otok je obiskal režiser Želimir Žilnik. Z njim se je pogovarjala Varja Močnik.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Zimske prigode iz živalskega sveta Le Grand Noël des animaux

več avtoric

nedelja, 22. 12. 2024 / 14:20 / Dvorana

Pet poetičnih živalskih pravljic, prepletenih z razigranimi snežinkami, vabi na očarljiva potovanja od Francije do Japonske in daleč na sever, kjer sije severni sij in božična čarovnija ne pozna meja. Vsaka zgodba je čarobna in ganljiva dogodivščina, ki razkriva pomen medsebojne pomoči, velikodušnosti in neprecenljive lepote narave v zimskem času.

Substanca The Substance

Coralie Fargeat

nedelja, 22. 12. 2024 / 16:10 / Dvorana

Ekstravagantna in spektakularno krvava telesna grozljivka z neustrašno Demi Moore v vlogi odcvetele hollywoodske zvezde. Francoska režiserka Carolie Fargeat vrača udarec družbi, obsedeni z lepoto, mladostjo in slavo. Nagrada za najboljši scenarij v Cannesu.

Cent’anni Cent’anni

Maja Doroteja Prelog

nedelja, 22. 12. 2024 / 18:00 / Mala dvorana

Snemanje dokumentarnega filma o partnerjevi zmagi nad smrtonosno boleznijo se prevesi v režiserkino odkrivanje nezaceljenih ran njunega dolgoletnega odnosa. Film, ki je med drugim prejel nagrado občinstva za najboljši dokumentarec na festivalu v Trstu, je odprl portoroški Festival slovenskega filma.