Danes je blagajna odprta od 09:00 do 21:30 (odprto še 07:59, tel: 01 239 22 17).

Na pokopališču filma Au cimetière de la pellicule

Thierno Souleymane Diallo / Francija, Senegal, Savdska Arabija, Gvineja / 2023 / 93 min / francoščina

Lov za izgubljenim afriškim filmom preraste v ganljivo odo filmski umetnosti: tisti, ki jo gledamo, in tisti, ki jo ustvarjamo.

režija Thierno Souleymane Diallo, fotografija Leïla Chaïbi, Thierno Souleymane Diallo, montaža Aurélie Jourdan, Marianne Haroche, glasba Dom Peter, zvok Ophélie Boully, Jean-Marie Salque, produkcija L’image d’après, JPL Productions, Lagune Productions, Le Grenier des ombres

festivali, nagrade Berlinale (sekcija Panorama); Fespaco; CPH:DOX; Jeonju; Hot Docs; DocLisboa; IDFA; Kino Otok

IMDb

Fotografije

zgodba
Članek v časopisu Le Monde iz leta 1955 poroča o »prvem filmu, ki so ga zasnovali, realizirali in interpretirali temnopolti Afričani iz Francoske unije«: film Mouramani je zrežiral dvaindvajsetletni gvinejski režiser Mamadou Touré. Toda razen nekaj vrstic v francoskem časopisu je za tem 23-minutnim delom iz leta 1953, posnetim na 16-milimetrski trak, ostalo le malo sledi.
Thierno Souleymane Diallo se z videokamero, mikrofonom in slušalkami poda na cesto, da bi o skrivnostnem filmu izvedel več. Bosih nog in na oslovem hrbtu potuje po državi, obiskuje stare kinodvorane in se pogovarja z ljudmi iz filmskega sveta. Večina za Mouramanija še ni slišala, tisti redki, ki vedo zanj, pa ga niso nikoli videli. Po nekaterih virih pripoveduje o islamizaciji ljudstva Malinke, drugi pa ga opisujejo kot zgodbo o kralju in njegovem psu …
Morda pa bo edino ohranjeno filmsko kopijo našel v Parizu?

iz prve roke
»V Gvineji večina ljudi meni, da je snemanje filmov zapravljanje časa. Zato bom ‘zapravljal čas’ v mestu, kjer je nastal Mouramani. Na oslovem hrbtu in s kamero v roki bom iskal prizorišča, kjer bi bil film lahko posnet. Bosih nog se bom podal na ulice Conakryja in svojo kamero soočil z besom ljudi, ki so ji vedno pripravljeni zaupati svojo jezo. Snemal bom tudi otroke, ki mislijo, da snemanje filmov pomeni uprizarjanje nasilja … S transparentom na hrbtu se bom odpravil v Afriško kinoteko v Parizu in zahteval, da se Mouramani vrne domov. Toda – ali je res tam? Če ga najdem, ga bom prinesel nazaj in ga predvajal v edinem še delujočem kinu v Conakryju. Če pa se vrnem praznih rok, nič hudega; potem bom posnel čisto svojega Mouramanija
– Thierno Souleymane Diallo

kritike
»Čudovita zamisel dokumentarca je način, kako Diallo igra samega sebe. Njegov lik Kandida, dozdevnega naivneža, še bolj poudarja absurdnost situacij, s katerimi se včasih sooča. Kmalu namreč ugotovimo, da je iskanje filma le pretveza, hitchcockovski macguffin, namenjen odpiranju veliko bolj perečih vprašanj, povezanih z zgodovino in spominom.«
– Robin Berthelot, aVoir-aLire.com

»Za iskanjem izgubljenega filma, katerega vse bolj neuspešni potek močno spominja na pretvezo, se skriva veliko večja zgodba. Zgodba o polju ruševin, kjer je bila Gvineja, država brez arhivov, v preteklosti prisiljena opazovati umiranje svoje kinematografije – ta se je po portugalski invaziji leta 1970 in izgonu filmskih ustvarjalcev sesula v pepel.«
– Sandra Onana, Libération 

»Prevzemajoč, topel in ganljiv film.«
L’Obs

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

20.000 vrst čebel 20.000 especies de abejas

Estibaliz Urresola Solaguren

sreda, 03. 07. 2024 / 18:15 / Dvorana

Tankočutna, s soncem obsijana zgodba o otroku, ki išče svoje ime. Prvenec baskovske režiserke je devetletni igralki prinesel nagrado za najboljšo vlogo na lanskem Berlinalu.

Joan Baez: Jaz sem hrušč Joan Baez: I Am a Noise

Miri Navasky, Maeve O’Boyle, Karen O’Connor

sreda, 03. 07. 2024 / 19:00 / Mala dvorana

Intimen dokumentarni portret, v katerem legendarna pevka in aktivistka neobičajno odkrito spregovori o svojem življenju na odru in za njim.

Motoristi The Bikeriders

Jeff Nichols

sreda, 03. 07. 2024 / 21:30 / Kinodvorišče

Film Jeffa Nicholsa (Zaklonišče, Mud, Loving), navdihnjen s fotografsko študijo chicaških motoristov Dannyja Lyona iz leta 1968, je portret testosteronske, mačistične, z bencinom zapacane in v usnje odete subkulture ameriškega Srednjega zahoda, hkrati pa univerzalna zgodba o iskanju identitete in pripadnosti.