Danes je blagajna odprta od 12:00 do 20:20 (odpre se čez 04:04).

Muzejske urice Museum Hours

Jem Cohen / Avstrija, ZDA / 2012 / 106 min

Varnostnik in obiskovalka dunajskega muzeja nepričakovano najdeta uteho v umetnosti in eden v drugem. Križanec med dokumentarcem in fikcijo, ki se sprašuje, kako umetnost oblikuje in odseva sodobno družbo. 

režija Jem Cohen, scenarij Jem Cohen, fotografija Jem Cohen, Peter Roehsler, montaža Jem Cohen, Marc Vives, igrajo Mary Margaret O'Hara (Anne), Bobby Sommer (Johann), Ela Piplits (Gerda Pachner)

festivali, nagrade Locarno 2012

IMDb

Varnostnik in obiskovalka dunajskega muzeja nepričakovano najdeta uteho v umetnosti in eden v drugem. Križanec med dokumentarcem in fikcijo, ki se sprašuje, kako umetnost oblikuje in odseva sodobno družbo. 

Dunaj pozimi. Johann, paznik v dunajskem Umetnostnozgodovinskem muzeju, sreča Anne, obiskovalko iz tujine, ki je v mesto prišla, da bi skrbela za bolno prijateljico. Ker je Anne na Dunaju prvič in ker nima prav veliko denarja, izgubljeno tava po ulicah in se pogosto zateka v muzej. Johann je do nje sprva zadržan, potem pa ji ponudi pomoč in počasi si začneta razkrivati vsak svoj svet. Njuna srečanja sprožijo vrsto iskrivih pogovorov na temo njunega življenja in življenja mesta ter načina, kako lahko umetnost odseva in oblikuje vsakdan.

»Kako ustvariti film, ki nam ne narekuje, kam usmeriti pogled in kaj čutiti? Kako ustvariti film, ki gledalca spodbuja k lastnim asociacijam, nenavadnim mislim, negotovosti o razpletu filma ali celo neodločenosti o »vrsti filma«? Kako se uravnoteženo osredotočiti na podrobnosti in velike teme, kako spojiti nekaj tiste neposrednosti in odprtosti dokumentarca z liki in izmišljenimi zgodbami? To so vprašanja, s katerimi sem se ukvarjal, muzej mi je pomenil nekakšno izhodišče.« (Jem Cohen)

Jem Cohen
Rojen leta 1962 v Kabulu, odraščal v New Yorku, kjer živi še danes. Leta 1984 je na Univerzi Wesleyan diplomiral iz filma in fotografije. Njegova dela so del stalnih zbirk muzejev sodobne umetnosti. Znan je po občutenih portretih urbanih pokrajin, po kombiniranju različnih filmskih formatov (16 mm, Super 8, video) v okviru enega filma in po sodelovanju z različnimi glasbeniki.

filmografija (izbor)
1989 Just Hold Still
1992 Drink Deep
1992 Black Hole Radio
1999 Blood Orange Sky (kratki/short)
1999 Amber City (dokumenarni/documentary)
2000 Little Flags (kratki/short)
2000 Benjamin Smoke (dokumentarni/documentary)
2004 Chain (Veriga)
2007 A Tale of Two Cities (kratki/short)
2008 Evening’s Civil Twilight in Empires of Tin
2009 Chinatown Film Project
1994 Buried in Light
2012 Museum Hours (Muzejske urice)

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Vsi odtenki svetlobe All We Imagine as Light

Payal Kapadia

sreda, 05. 02. 2025 / 13:00 / Dvorana

Igrani prvenec Payal Kapadia, dobitnik velike nagrade žirije v Cannesu, je prvi indijski film v tridesetih letih, ki se je uvrstil v tekmovalni program festivala.

Dodatna projekcija

Vajenec The Apprentice

Ali Abbasi

sreda, 05. 02. 2025 / 15:30 / Dvorana

Film iransko-danskega režiserja Alija Abbasija (Meja, Sveti pajek) dramatizira Trumpov vzpon na oblast prek faustovske kupčije z vplivnim desničarskim odvetnikom Royem Cohnom. Kot pravi režiser: »Zgodba o uspehu, ki se lahko zgodi le v Ameriki.«

Razprodano

Gram srca Gram srca

Jan Cvitkovič

sreda, 05. 02. 2025 / 16:00 / Mala dvorana

»Globoko ganljiv dokumentarec, ki surovo in iskreno prikaže težo odvisnosti. Še posebej te zadene, če si sam kdaj občutil to resničnost v družini – pomaga razumeti, sočutiti in videti človeka za odvisnostjo.« – Danijel Toplak, gledalec