zgodba
Režiser John Maringouin spremlja Strela na njegovi zadnji pustolovščini. Ekspedicijo vodi Martinov sin Borut, ki v filmu prevzame vlogo pripovedovalca. Na 66 dni trajajoči odisejadi Strela pričaka kup ovir, od vodnih plenilcev in eksotičnih okužb do divjih brzic in onesnaženosti s strupi. Če k vsemu skupaj prištejete še Martinovo ekscentrično osebnost, njegova ne prav rosna leta in nekaj odvečnih kilogramov ter dejstvo, da vsak dan izprazni dve steklenici vina, je jasno, da cilj za nobenega izmed članov ekipe ni lahko dosegljiv. Dolgi dnevi plavanja počasi načenjajo tako Martinovo telesno in duševno zdravje kot njegov odnos s sinom.
Martin Strel, pristni slovenski križanec ekstremnega športnika in bizarne zanimivosti, plava po Amazonki. Komična psihološka analiza z osupljivo, skoraj ekspresionistično fotografijo in okoljevarstvenim sporočilom.
iz prve roke
»Film Mož, ki je premagal Amazonko bolj kot o ekstremnih podvigih zmogljivosti govori o človeku, ki si želi odrešiti dušo. Več o odnosu med očetom in sinom izvemo iz ekstremnega odnosa v najbolj nadrealnih in drznih okoliščinah, kar si jih lahko predstavljate. Plavanje po Amazonki je bil zadnji poskus Martina Strela doseči veličino, začetek novega življenja njegovega sina in nedvoumna metafora o izživetju nedosegljivih sanj.«
John Maringouin, režiser
»Da ne bi prišel do konca, bi moral prej umreti. To bi bil seveda izjemen zaključek filma – saj zato me je tudi snemalna ekipa spremljala 24 ur na dan: ker so samo čakali, kdaj se bo to zgodilo. Žal se ni, malo sem jih razočaral.«
Martin Strel, glavni junak
portret režiserja
John Maringouin se rodi leta 1972 v New Orleansu. Leta 2005 posname celovečerni prvenec, kontroverzni dokumentarec Running Stumbled o svojem očetu in mačehi ter njunih prerekanjih. Mož, ki je premagal Amazonko je njegov drugi celovečerni film
portret glavnega junaka
Martin Strel, poklicni maratonski plavalec, je bil rojen v starem dolenjskem kraju Mokronog, kjer pravijo, da so mokrih nog; ta stari ljudski rek se ga je najbrž prijel, saj je Martin velik del svojega življenja prebil v vodi in na številnih plavalnih maratonih. Leta 1997 je ustanovil svoj športni klub. Številnih uspehov ne bi mogel doseči brez sistematičnega in vztrajnega dela. Njegovi največji dosežki so prav gotovo plavanje po celi reki Donavi, Misisipiju, ki jo je leta 2002 preplaval v vsej njeni dolžini od izvira do izliva in s tem postavil absolutni dolžinski rekord v maratonskih plavanjih, ter plavanje po reki Jangce v letu 2004, ko je v 51 dneh preplaval 4003 kilometre in presegel rekord iz Misisipija.
povzeto po www.martinstrel.com
kritike
»Duhovit dramatiziran dokumentarec o 66 dneh plavanja v Amazonki je iz Martina Strela naredil filmsko zvezdo. Zgodba o drznem podvigu, ki je že skoraj smrdel po smrti ter pri mnogih ljudeh naletel na neodobravanje in nejevero, se konča zmagoslavno: po Donavi, Misisipiju in Modri reki je Strelu uspelo premagati tudi Amazonko, najdaljšo in najnevarnejšo. Ob koncu filma si je svetovni rekorder v ultramaratonskem plavanju, za nekatere norec, za druge junak, zaslužil stoječe ovacije.«
LIFFe blog
»Martin Strel, ekstremni športnik in zanimivost na svoji zadnji pustolovščini po Amazonki, ki je več kot le dokumentacija nekega podviga. Je komična psihološka analiza z osupljivo fotografijo in okoljevarstvenim sporočilom.«
Delo
»Mož, ki je premagal Amazonko, dokumentarec o Strelovem osvajanju Amazonke, je bil hit prestižnega festivala Sundance, razprodan je bil v pol ure, ovacije so bile dolge, Strelov agent je jokal, nagrado občinstva so zgrešili za dva glasova, poklical je Werner Herzog, ki je take ‘norce’ videl le v svojih filmih, Robert Redford pa je začudeno vprašal: ‘Who’s this fucking swimmer?’ /…/ ZA + «
Marcel Štefančič, jr., Mladina
»Globlje ko se posadka spušča v amazonsko srce teme, z zmahano barkačo in pod vodstvom prostovoljnega navigatorja Matthewa Mohlkeja, ki kmalu vstran prizna, da je ‘vendarle le ribič iz Tennesseeja in da se vsega skupaj uči sproti’, bolj grozeča in prvinska je narava. Zdi se, da Strel, ki je z rjuho in klobukom (zaščito pred opeklinami) na glavi videti kot nekaj, kar je ušlo iz Dosjejev X, zdrave pameti počasi ne izgublja le zaradi izjemnih naporov in alkohola, ki se mu noče odpovedati, ampak zaradi nečesa temnega in zlohotnega, kar se je v posadko naselilo v tej prvinski gošči; zdrs v blaznost skoraj spominja na Coppolovo Apokalipso zdaj!«
RTV Slovenija
»Heroj, ki za volanom svoje dosmrtne sponzorske mazde 6 med dihalnimi vajami in učenjem angleščine izdihava alkoholne hlape in otožno nasmejane poglede, heroj, ki se za svoje podvige bolj kot v plavanju uri v jamski meditaciji, do katere, mimogrede, dostopa prek posebnega državnega dlančnika, heroj, ki ga po divji amazonski vodi poganjata cviček in viski, in heroj, ki ličinke in blodnje v glavi ubija z butanjem ob steno in baterijsko elektrifikacijo.«
Žurnal
»Osrednja figura tega odličnega ameriškega dokumentarca iznajdljivega mladega režiserja Johna Maringouina je tako karizmatična, da je pravi čudež, da jo filmsko platno sploh lahko zaobjame.«
New York Times