V čas hladne vojne postavljen vohunski triler, posnet po resničnih dogodkih in scenariju bratov Coen. Odvetnik James Donovan se loti nehvaležnega primera – zagovarjal bo sovjetskega vohuna Rudolfa Abela. Čeprav naj bi bil njegov zagovor le krinka procesa z vnaprej odločenim izidom, Donovan klienta, v katerem prepozna pokončnega človeka, brani po črki zakona … Prejemnik devetih nominacij za nagrado BAFTA, med drugim v kategorijah najboljši film, najboljši režiser, najboljši izvirni scenarij in najboljša fotografija.
kritike
»/…/ čeprav bi v filmskih svetovih Coenov in Spielberga bolj težko našli skupne točke in je Most vohunov za brata Coen zelo netipično delo, pa se filmu kljub vsemu pozna njun dotik – še zlasti v uživaških dialogih in lucidnem, tako verbalnem kot situacijskem humorju, ki je posejan po tem sicer temnem filmu. In morda prav zaradi Coenov Most vohunov ni postal ne film akcije, ne pošteni-odvetnik-proti-slabim-fantom film, ne drama o ujetem ameriškem vohunu in ne vohunski triler o hladni vojni. Morda je to čisto malo film o odnosu med sovjetskim vohunom in njegovim ameriškim odvetnikom, predvsem pa je film o družbenih, moralnih in etičnih vrednotah.«
– Ženja Leiler, Delo
»Most vohunov je posnet po resnični zgodbi /…/, ki pa si jo je Spielberg – v dobi vojne proti terorju, Guantanama in ameriškega armagedonskega strahu pred ‘sovražnimi borci’ – avtorsko tako prisvojil, da Donovan izgleda kot Lincoln sredi Reševanja vojaka Ryana, Vzhodni Berlin kot Amistad, ki kliče po abolicionistih, Amerika kot Posebno poročilo, ki stiska Schindlerja, Abel pa kot E.T., ki si domov želi približno toliko kot srepi pogled malega Christiana Bala na koncu Cesarstva sonca.«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina
»Most vohunov je topel portret prijateljstva, čudovito detajlirana pripoved z realistično odmerjenim suspenzom in vizualno očarljiva, z ljubeznijo izrisana podoba Amerike sredi preteklega stoletja, ko je bila vsebina posameznikovega delovanja veliko pomembnejša od njegovega videza.«
– Kent Jones, Film Comment
»Most vohunov je resnično iskren film, uren in klasično grajen; nemudoma postavi vizualne vzorce, s katerimi se bo samozavestno poigraval skozi ves svoj potek in pri tem ustvarjal subtilna odlagališča pomena kot tudi komiko besednega nadigravanja.«
– Nick Pinkerton, Sight & Sound
»/…/ s tem delom se Spielberg vrne k temi, ki je stalnica njegovih ‘resnih’ filmov: k veri v možnost individualnih dejanj človečnosti, ki se zoperstavijo paranoidnemu državnemu aparatu.«
– Daniel Fairfax, Senses of Cinema
»S prizori zlorabe zapornikov, razpravljanja o ameriškem pravu in tistih kamer, ki napovedujejo vznik države nadzora, Most vohunov namiguje, da ima hladna vojna sestro dvojčico v vojni proti terorizmu. Saj ne da bi bila ta ideja kontroverzna, le vse premalo režiserjev se ukvarja z njo.«
– Manohla Dargis, The New York Times
»Ganljiv zgodovinski film in poklon ameriškim vrednotam. /…/ Civiliziranost, ki jo Spielberg prikaže med tema dvema človekoma, Američanom in Sovjetom, se me je dotaknila. Spomnil sem se na odnos med von Rauffensteinom in de Boeldieujem v filmu Velika iluzija. Kot Renoir v tem filmu, ki je nastal v senci fašizma, tudi Spielberg nagovarja svoje sodobnike in nas opominja na obstoj pravil vedenja, s katerimi bi morali preseči naše tribalizme.«
– Joshua Sperling, Senses of Cinema
»Plasti senc, kot bi jih narisal s črnilom, zavese snega in dežja in drobni otočki osnovnih barv – neonski znak, ki zliva rdečino v lužo, bar, ki modro migota – to je eden najbolj čednih Spielbergovih novejših filmov in zelo mogoče tudi najbolj prepričljiv.«
– Ignatiy Vishnevetsky, The A.V. Club
»/…/ čudovito neciničen triler /…/«
– Peter Bradshaw, The Guardian