Danes je blagajna odprta od 15:00 do 20:30 (odpre se čez 02:10).

Moonage Daydream Moonage Daydream

Brett Morgen / Nemčija, ZDA / 2022 / 135 min / angleščina

Film, ki se izmika žanrskim oznakam, nas odpelje na osupljivo avdiovizualno popotovanje skozi življenje in delo Davida Bowieja, enega najbolj plodovitih, vplivnih in neulovljivih umetnikov našega časa.

distribucija Karantanija cinemas

festivali, nagrade Cannes.

IMDb

Fotografije

»Kdo je, kaj je, od kod je prišel, je bitje z drugega sveta, je čudak, je nevaren, pameten, neumen, prijazen s svojimi starši, pristen, zlagan, nor, zdrav, moški, ženska, robot – kaj je to?«

iz prve roke
»Bowieja ni mogoče definirati. Lahko ga le doživimo. Zato smo si Moonage Daydream zamislili kot edinstveno filmsko izkušnjo. /…/ Z Bowiejem sem imel priložnost ustvariti neke vrste vodič, kako živeti zadovoljujoče in izpolnjujoče življenje v enaindvajsetem stoletju. V marsičem je šlo za nekakšno sporočilo mojim otrokom, ki ga v prvih sedeminštiridesetih letih življenja nisem znal ubesediti ali udejanjiti. Film sem namenil svetu, vendar je hkrati zelo oseben.«
– Brett Morgen

kritike
»Hitro postane jasno, da en sam film ne bo dovolj, da bi ujeli tega kameleona. Zato se Morgen raje odloči za dih jemajočo večmedijsko doživetje, ki jo ohlapno povezuje breztelesna pripoved, sestavljena iz pogovorov z Bowiejem v času njegovega življenja. Gre za prvinsko čutno popotovanje z osupljivim zvokom /…/, ki kar kliče po velikem platnu /…/. Spretna in navdušujoče nekonvencionalna predstava.«
– Fionnuala Halligan, Screen Daily

»Film Moonage Daydream izpusti številna ključna dejstva in preskoči mnoge pomembne mejnike /…/. Toda hladno seksi enigmi, kdo je David Bowie v resnici bil, se približa bolj, kot bi pričakovali. /…/ Morgen je sam sestavil soundtrack, koncertni prizori pa imajo sonično moč, ki je nismo vajeni. Da bi doživeli transcendentnost pesmi All the Young Dudes, seveda ne gremo gledat dokumentarca. Prav gotovo pa se s takšnim namenom odpravimo na koncertni film – in Moonage Daydream je nekakšen hibrid: halucinacijski jukebox dokumentarec z ubijalskim podtekstom. /…/ Če ima film Moonage Daydream kakšno temo, potem je to misel, da se je David Bowie v iskanju samega sebe nenehno spreminjal. In da evolucija, o kateri je govoril, ni bila izraz ‘moderne’ (ali mod) senzibilnosti, kot si radi predstavljamo. Živimo v času, ko lahko človek spremeni skoraj vse pri sebi. Naša identiteta se zdi fluidnejša kot kadarkoli prej – in David Bowie je bil utelešenje tega. A bolj ko v filmu poslušaš in gledaš Bowieja v vseh tistih različnih preoblekah, bolj vidiš le enega samega človeka: ne kameleona, ampak iskalca. Spremembe, ki jih je doživljal /…/, so spremembe, skozi katere gremo vsi. Kot pravi pesem Moonage Daydream: življenje je zelo podobno rokenrolu. Živimo le trenutek, in ta trenutek bo kmalu minil. A lepo je, dokler traja.«
– Owen Gleiberman, Variety

»V filmu Nicolasa Roega Mož, ki je padel na Zemljo (The Man Who Fell to Earth, 1975) je slaven in pogosto citiran prizor, v katerem je Bowiejev lik /…/ hipnotiziran ob množici televizijskih zaslonov /…/. Prizor je ne nazadnje znan tudi zato, ker se je skladal z Bowiejevo resnično sposobnostjo vsrkavanja in preoblikovanja naraščajočega medijskega kaosa poznega dvajsetega stoletja. Sumimo pa, da je to tudi referenčna točka za Morgenov Moonage Daydream, čudovito maksimalistični, pogosto psihedelično prenasičeni rafal Bowiejeve glasbe, slik, idej, vplivov in intervjujev, nastalih v več kot petdesetih letih njegove kariere.«
– Sam Davies, Sight & Sound

»Film Bretta Morgena /…/ postreže z dovolj idejami in jukstapozicijami, vznemirljivimi posnetki nastopov v živo in preprosto s toliko Bowieja, da gre za doživetje, ki ga je treba pohlepno zaužiti v nabito polni kinodvorani.«
– Tim Robey, The Telegraph

»Moonage Daydream, ki ga je posnel Brett Morgen, avtor sijajnega dokuja o Kurtu Cobainu (Cobain: Montage of Heck), tako hiperaktivno, tako ekscesno, tako baročno, tako halucinantno, tako orgiastično, tako nezemeljsko, tako psihedelično in tako imerzivno dokumentira in kolažira multimedijsko odisejado Davida Bowieja, da izgleda kot igrani film, v katerem Davida Bowieja igra David Bowie, ultimativni vsemirko. ZELO ZA«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina

»Da, tako kot Bowie je tudi Morgen sprejel kaos sveta, s tem pa dosegel nekaj, kar dokumentarcem, polnim faktičnosti in govorečih glav, navadno uide iz prijema – ujel je tudi in predvsem tisto, kar se skriva pod, nad in za tako imenovanimi dejstvi. Davida Bowieja zato po dobrih dveh urah morda res ne spoznamo v celoti, ga pa zato začutimo. Morgenu je skozi nekonvencionalni dokumentarec, ki se velik del bolj kot biografija gleda kot eksperimentalen ali znanstvenofantastičen film, uspelo odpreti vrata ali vsaj zvrtati kukalo v Bowiejevo razmišljanje in ustvarjanje.«
– Anže Lebinger, Dnevnik

»Izvrstna montaža prepleta arhivske posnetke Bowijevih nastopov, videospotov, zakulisja, televizijskih in drugih intervjujev. Ti govorijo sami zase – Moonage Daydream je dovolj inteligenten film, da ve, da si pri portretu take ikone ne more privoščiti ničesar podobnega klasičnemu dokumentarnemu pristopu – kakšnega pripovedovalca ali intervjujev … /…/ Sporočilo je jasno: Bowie je več kot samo glasbenik, rokovski zvezdnik, Bowie je ena ključnih osebnosti 20. stoletja, mejnik popkulture in hkrati njena definicija./…/ Morda je največja šibkost filma njegov največji adut – Bowie sam. Čeprav so pri reviji The Rolling Stone v zvezi s tem upravičeno zapisali, da je film Bretta Morgna za žanr glasbenega dokumentarca prelomen, je Bowie, kot rečejo Angleži, ‘večji od življenja’ – in vprašanje je, ali ga lahko kakšen film v tem sploh dohiti. Ali lahko kateri koli film zadovolji njegove oboževalke in oboževalce, ki od januarja 2016 v popkulturnem prostoru čutijo praznino, ki jo je pustil za sabo? Za vse druge pa bržkone velja: če doslej po kakšnem čudežu še niste bili zaljubljeni v Bowija, boste po tem filmu zagotovo.«
– Tina Poglajen, Radio Slovenija

Večer v znamenju Majorja Toma, Ziggyja Stardusta, Aladdina Sana, The Thin White Duka - večer Davida Bowieja

Na dan predpremiere filma Moonage Daydream smo vsi dihali skupaj z Davidom Bowiejem. Z Radiem Študent smo pripravili kviz posvečen Bowieju, po ogledu filma pa so kalejdoskopsko popotovanje skozi življenje in delo tega vsestranskega umetnika obiskovalci lahko nadaljevali tudi v galeriji.

od 16. septembra do 13. oktobra 2022

David Bowie

Spremljevalna razstava ob predvajanju filma Moonage Daydream v galeriji Kinodvora.

petek, 09. 09. 2022

Moonage Daydream predpremierno v Kinodvoru

V petek, 23. septembra ob 21. uri bomo v Kinodvoru predpremierno prikazali film o Davidu Bowieju, ki se ponaša z množico še nikoli videnih posnetkov. Vstopnice so že v prodaji, tudi po spletu!

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Novo na sporedu

Julie molči Julie zwijgt

Leonardo van Dijl

ponedeljek, 25. 11. 2024 / 16:00 / Dvorana

Juliejino življenje se vrti okoli tenisa. Potem se njen trener znajde v preiskavi in klub spodbuja igralce, da spregovorijo. Julie pa se odloči molčati.

Novo na sporedu

Cent’anni Cent’anni

Maja Doroteja Prelog

ponedeljek, 25. 11. 2024 / 17:15 / Mala dvorana

Snemanje dokumentarnega filma o partnerjevi zmagi nad smrtonosno boleznijo se prevesi v režiserkino odkrivanje nezaceljenih ran njunega dolgoletnega odnosa. Film, ki je med drugim prejel nagrado občinstva za najboljši dokumentarec na festivalu v Trstu, je odprl portoroški Festival slovenskega filma.

Potovanje v Italijo Viaggio in Italia

Roberto Rossellini

ponedeljek, 25. 11. 2024 / 18:15 / Dvorana

Angleška zakonca Alexander in Katherine Joyce prispeta v Neapelj, da bi prodala posestvo, ki sta ga nedavno podedovala po stricu. Vse bolj jasno postaja, da je njun zakon v krizi. Alexander je hladen in sarkastičen, Katherine občutljiva in kritična. Medtem ko ona obiskuje muzeje in si ogleduje ruševine, on pohajkuje po Capriju in išče avanturo …