Tretji mojster slovi kot najboljši mečevalec v vsej deželi. Ker pa se je naveličal prelivanja krvi, zaigra lastno smrt, se zateče k alkoholu, naseli v lokalni bordel, tam pa se zaljubi v mlado kurtizano. Tudi Yan sila spretno vihti meč, zato ga pogosto zamenjajo za Tretjega mojstra, on pa sanja le o tem, da bi se s svojim vzornikom in tekmecem pomeril v dvoboju. Mojstrova nekdanja zaročenka, ki jo je zapustil pred oltarjem, medtem snuje sladko maščevanje.
Hongkonški legendi Derek Yee in Hark Tsui predstavljata rimejk Shaw Brothers klasike Death Duel (1977), ki je režiserja Yeeja nekoč izstrelila med igralske zvezde. Klasična fabula o časti in maščevanju, polna nihilističnih antijunakov, bojevniških princes in brhkih kurtizan, nas vrača naravnost v zlato dobo wuxia žanra in izstreli v daljno prihodnost ponorelo inovativne 3D tehnologije.
»Mojster meča je strastno ljubezensko pismo najbolj kvintesenčnemu žanru kitajske kinematografije, a tudi drzno potiskanje mej njegovega vizualnega jezika. Pionirski, izkustven film, hkrati prežet z desetletji tradicije in mitologije, ki ju moramo, kot spozna naš junak, najprej sprejeti, če naj ju presežemo.«
– James Marsh, Screen Anarchy
»Nabito poln demonskih bojevnikov, zapeljivih priležnic in ponorelih akrobacij /…/ ta nostalgični poklon wuxia filmom, kitajskemu žanru magije in borilnih veščin, prepleta ljubezensko zgodbo in klanski boj z enako mero prismuknjenosti in duše. /…/ Tretji mojster je resda malce dolgočasen tip, toda g. Yee ga obda s toliko nadrealističnimi pejsaži in duhovitimi akcijskimi sekvencami – kombinacijo računalnikov, žic in gibkih vretenc –, da tega ne boste niti opazili. Mengjie Jiang je prikupna in predrzna v vlogi prostitutke, ki z enakim poželenjem pogleduje za mečevalcem in mošnjo zlata. Peter Ho kot mojstrov rival pa prenaša težo usode in (dobesedno) lastnega nagrobnika hladno kot špricer in s kančkom norosti. Toda zaročenka Qiudi je tista, ki nosi vso težo shakespearjanskih emocij tega filma. ‘Vaše oči so kot dežna meglica,’ ji dahne občudovalec, ‘ovite so v kopreno gorja.’ Mar bi raje pazil na tisto kačo, ki se ji bo zdaj zdaj izvila iz prsi.«
– Jeannette Catsoulis, The New York Times