zgodba
4. november 1979, vrhunec islamske revolucije. Iranski revolucionarji vdrejo v ameriško veleposlaništvo v Teheranu in zajamejo 52 ameriških talcev. Šestim uspe v kaosu pobegniti in se zateči na dom kanadskega veleposlanika. Argo opisuje tajno operacijo, s pomočjo katere naj bi šesterico pretihotapili iz države pod pretvezo, da gre za hollywoodsko filmsko ekipo. Zgodba je tako neverjetna, da se lahko pripeti le v filmu. Pa vendar …
kritike
»Misija Argo, kombinacija nervoznega političnega trilerja, filigranske geopolitične drame, satire ameriške zunanje politike, ki je ni brez Hollywooda (Hollywood je tajno orožje Amerike, njen fantomski stealth), in metafilma, je film o moči in premoči filma, o moči filmskih iluzij, o brezpogojni verodostojnosti, ki jo uživa film.«
– Marcel Štefančič, jr., ’11 najboljših filmov leta 2012′, Mladina.
»/…/ Affleck [je] ustvaril čudovit in prepričljiv spoj politične srhljivke, osnovane na resničnih zgodovinskih dogodkih, ter svojske satire na težnjo hollywoodske filmske industrije po pretiravanju. Preprosto dovršeno.«
– Denis Valič, Pogledi
»/…/ Misija Argo je žanrski tutti-frutti, ki se začne s skoraj dokumentarnim prikazom nervoze pred in med vdorom iranskih protestnikov v ambasado, nadaljuje s komorno pisarniško detektivko, v kateri agentje premlevajo strategije reševanja, se nato prevesi v lahkotno komedijo, ki s cinične distance kuka v kolesje filmske industrije, in se izteče v šolski primer hollywoodskega trilerja. /…/ Ben Affleck je, skratka, ponovno zadel v črno. Zrežiral je duhovit, napet triler, ki se na najbolj žlahten način pokloni Hollywoodu sedemdesetih let. Obvezen ogled.«
– Špela Barlič, Pogledi
»Misija Argo ni zgolj izvrsten politični triler, je tudi čudovit poklon ameriški popkulturi in duhovita ilustracija skoraj sto let trajajočega ‘razmerja’ med ameriško visoko politiko in filmsko industrijo. /…/ Misija Argo ni le krasna metafikcija, Affleck se izkaže tudi za sijajnega suspenzivca, režiserja masovk in obsedenca z zgodovinskimi detajli, predvsem pa je sposoben resno tematiko pospremiti s sarkastičnimi vložki na račun tovarne sanj. /…/ Misija Argo potemtakem ni toliko patriotski film o herojski reševalni akciji kot film o ‘prenosu bakle’ ter neločljivi povezanosti filmske iluzije in politične realnosti.«
– Simon Popek, Delo