zgodba
Načrt Tracy Edwards, da se z izključno žensko ekipo jadralk udeleži Whitbreadove regate okoli sveta, je bil leta 1989 nekaj popolnoma nezaslišanega. Nihče ni verjel, da bodo sploh prišle do startne linije, kaj šele zdržale do finiša. Nikoli ne bodo našle sponzorja. Prešibke so in manjka jim znanja. Še prve etape jim ne bo uspelo zaključiti. Pravzaprav bodo lahko srečne, če sploh preživijo … A šestindvajsetletna Tracy, nekdanja ladijska kuharica, je za krmilom jadrnice Maiden, »stare konzerve, polne babnic«, kot se je izrazil neki novinar, dokazala, da se motijo.
Navdihujoč dokumentarec o Tracy Edwards, ki je drzno skočila v moški zelnik in postala skiperka prve jadrnice z izključno žensko posadko na najbolj ekstremni regati sveta.
iz prve roke
»Maiden je ena tistih navdihujočih zgodb: ko jih enkrat slišiš, jih nikoli več ne pozabiš. Tako je bilo tudi z mano. Tracy Edwards sem prvič srečal, ko je imela govor na osnovni šoli moje hčerke. Ni me prevzela le moč njene zgodbe, pač pa tudi Tracyjina strast in predanost. Takoj sem vedel, da hočem posneti film, ki bi se poklonil njenemu dosežku. /…/ Jadralke je film o pogumu in odločnosti, o tem, kako se lahko zgodijo velike reči, kadar nam je dovoljeno verjeti vase. To je zgodba o dekletu, ki si je drznila sanjati, ter o ekipi, ki je kljubovala šovinizmu in postavila zgled vsemu svetu. Tracyjina zgodba je danes enako pomembna, kot je bila v času zgodovinske plovbe. Na številnih področjih življenja še vedno vladajo predsodki in šovinizem. Upam, da nas bo film spomnil – kdorkoli že smo, moški ali ženske –, da moramo slediti svojim sanjam, tudi če se ovire včasih zdijo nepremostljive. /…/ Jadralke pa je zame tudi film o sestrstvu in naklonjenosti, ki sta se stkala med ženskami. To sicer ni bil Tracyjin cilj, a mislim, da je bila to zanjo ena največjih nagrad.«
– Alex Holmes
»Projekta sem se lotila zaradi povsem sebičnih razlogov. /…/ Moja strast je navigacija in vedela sem, da na vsem svetu ni moške posadke, ki bi sprejela žensko navigatorko. /…/ Nisem se imela za feministko – če sem čisto iskrena, nisem niti vedela, kaj to pomeni. Vedela sem le tisto, kar so mi povedali moški prijatelji: da so feministke pošastne, obupne babure, grozljive, odvratne ženske. In pri triindvajsetih, štiriindvajsetih nisem hotela veljati za takšno. /…/ Kasneje, med tekmo, pa sem začela opažati, da se je vsakič, ko smo kaj dosegle, pred nami pojavilo še več ovir ali pa nas ljudje še vedno niso jemali resno, zato sem si mislila: ‘Kar počnemo, je veliko večje od mene in veliko večje od Maiden. To pripada vsem ženskam na svetu.’ Zavedla sem se, da bijem bitko, in se odločila, da jo vzamem resno. /…/ Spoznala sem, da če biti feministka pomeni zavzemati se za enakost in pravičnost, potem sem feministka tudi sama.«
– Tracy Edwards
zanimivosti
Prestižna regata Whitbread Round the World Race je eden najzahtevnejših in najrazburljivejših jadralskih dogodkov na svetu, odvije pa se vsaka tri leta. Prvič so jo organizirali leta 1973, leta 2001 pa so jo preimenovali v Volvo Ocean Race. Profesionalne ekipe jadralcev več kot devet mesecev dan in noč premagujejo najnevarnejša morja ter skupno preplujejo več kot 39.000 navtičnih milj. Leta 1989 so organizatorji tekmovalcem, ki so to želeli, prvič priskrbeli kamere. Tako so nastali posnetki z barke Maiden, ki jih je režiser Alex Holmes dve leti iskal po vsem svetu. V zadnjih letih imajo posadke na krovu tudi reporterja, ki poroča o dogajanju na palubi, tako da lahko nečloveške napore tekmovalcev gledalci spremljamo iz domačega naslanjača.
portret avtorja
Alex Holmes je britanski scenarist in režiser dokumentarnih in igranih filmov ter nadaljevank. Med drugim je režiral dva dela miniserije o Saddamu Husseinu Saddamova hiša (House of Saddam, 2008) ter tridelno serijo Dunkirk (2004), ki mu je prinesla nagrado BAFTA za režijo. Je tudi avtor športnega dokumentarca Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story (2014).
kritike
»Alex Holmes poskrbi za ravno dovolj ozadja, da se nejadralci v njem znajdejo, obenem pa ne toliko, da bi zaprisežene celince ali tiste brez športnih nagnjenj odvrnil od ogleda. Glavna vaba filma je Tracy Edwards, popoln primer upornice. Režiser s pomočjo arhivskih in sodobnih posnetkov pripoveduje zgodbo o neposlušni hčerki, ki je mlada zapustila dom in se zaljubila v jadranje. Ko se je odločila, da hoče prepluti svet, je našla svoj smisel in samo sebe: odkritje, ki jo je povzdignilo v feministični zgled. Film je vznemirljivo popotovanje, tudi zato, ker Holmes v razburljivo bitko za enakost vplete junaški portret protagonistke.«
– Manohla Dargis, The New York Times
»Jadralke pripoveduje mogočno zgodbo o veličini človeškega duha in ženski moči; poleg vsega pa je zgodba še resnična. /…/ Izjemna saga o pogumu in drznosti nasproti dvomom, strahu in smrtno nevarnim okoliščinam. /…/ Ta navdihujoči dokumentarec o ženski, ki je vztrajala, ne meneč se za skeptike, poskrbi za presenečenja in napetost, prav lahko pa vas bo spravil tudi do solz.«
– Kenneth Turan, Los Angeles Times
»Tudi smejali se boste, zlasti ob pogledu na jadralke, ki izzivalno pozirajo v kopalkah, da bi se ponorčevale iz medijev in njihovega seksističnega odnosa. Večinoma pa film deluje v polju napetosti. ‘Ocean te vedno poskuša ubiti,’ na začetku reče Tracy Edwards. Ne šali se. Iz nekaterih posnetkov, ki so jih posnele članice posadke, puhti dih jemajoč suspenz. /…/ Ko barka zapluje v sklepno etapo, pa se vam bo v grlu naredil cmok. Pionirkam zato pripravite fanfare in vzklike občudovanja. Njihov dosežek je še vedno razlog za slavje.«
– Peter Travers, Rolling Stone
»Razbijanje steklenega stropa je bilo malokdaj videti tako napeto – in izčrpavajoče /…/.«
– Dannis Harvey, Variety
»Film se nikoli ne boji pokazati bolj neprijetne plati osrednje junakinje – na morju Tracy Edwards spominja na nekakšnega zmačkanega pirata –, a kot voditeljica iz svojih tovarišic z golo močjo volje in odločnosti izvabi neverjetno zvestobo in predanost.«
– Phil de Semlyen, Time Out London
»Oglejte si ga, še preden naznanijo neizbežno igrano biografijo.«
– Josh Slater-Williams, Little White Lies
»/…/ ženske očitno lažje shajajo s peklom. Jadralke so imele s peklom, testom fizične in mentalne vzdržljivosti (in tudi testom solidarnosti), bogate izkušnje, zato so bile nanj pripravljene. Bolje kot moški. Ženske, ki so obplule svet, so izgledale kot zgodovinski dogodek, kot inspirativni prelom, kot ognjemet drugačnosti, kot gibanje. Doku Jadralke pokaže, kako nastane sestrstvo. Ali če hočete – kako nastane #MeToo.« ZA+
– Marcel Štefančič, jr., Mladina