Ljubezen pred genocidom
Evîn di rûyê qirkirinê de
Şêro Hindê, Sirija, 2020, 52 minut
Izolirana skupnost Jezidov na gori Sindžar je v svoji zgodovini doživela več kot štiriinsedemdeset pokolov; najhujšega med njimi je leta 2014 zagrešila ISIS. Film Ljubezen pred genocidom raziskuje vpliv trpljenja, vere in kulturnih razlik na tamkajšnje ljubezenske pesmi, dokumentira pa tudi, kako Jezidi ohranjajo pevsko tradicijo ter skozi pesem izražajo svojo ljubezen in bolečino.
iz prve roke
»Kurdi nikoli nismo imeli države in institucij, pa tudi ne pisnega izročila, ki bi nam pripovedovalo o preteklosti. Zgodovino Kurdov so pisale države, ki so nas zatirale, zato smo imeli le pesmi. Bile so orodje, način upora proti zatiranju, proti genocidu in vsemu drugemu, kar se nam je dogajalo. S pesmijo smo ohranjali svojo zgodovino in jo prenašali na prihodnje rodove. /…/ Kurdski ljudski pevec ni le oseba, ki ima dober glas in zna nastopati; poznati mora zgodovino, razumeti mora ljudi in plemena ter vedeti, kakšna je njihova geografija. Znati pa mora tudi uporabiti pravi ritem, s katerim bo predstavil dogajanje iz določenega časa in prostora. Kurdski ljudski pevec mora združevati znanje z vseh omenjenih področij, zato predstavlja temelj naše umetnosti.«
– Şêro Hindê
Salentinski zvočni odpor
Tamburreddhu – Resistenza sonora Salentina
Claudio »Cavallo« Giagnotti, Pierluigi de Donno, Italija, 2020, 51 minut
zgodba
Salento je polotok na skrajnem jugozahodu Italije, v pokrajini Apulija. To je rojstni kraj tradicionalnega plesa pizzica pizzica, ki ga plešejo ob spremljavi glasu in bobna, imenovanega tamburreddhu. Salento se je v zadnjih dvajsetih letih prelevil v turistično destinacijo, skupaj z njim pa se je spremenil tudi tamburreddhu. Dokumentarec prikazuje boj za ohranitev dragocenega glasbila in pojasnjuje, kako se razlikuje od tamburella, cenenega turističnega predmeta brez zgodovine.