Danes je blagajna odprta od 10:00 do 21:15 (odprto še 20 minut, tel: 01 239 22 17).

LGBT_SLO_1984 LGBT_SLO_1984

Boris Petkovič / Slovenija / 2022 / 87 min / slovenščina

Dokumentarni pogled na slovensko LGBT gibanje skozi prizmo aktivizma in kulture.

režija Boris Petkovič, scenarij Boris Petkovič, fotografija Lea Aymard, montaža Boris Petkovič, Kristian Božak Kavčič, glasba Aldo Ivančić, animacija Nuka Horvat, zvok Julij Zornik, Peter Žerovnik, producenta Mirella Habr, Boris Petkovič, produkcija Zavod Kineki, distribucija Zavod Kineki

festivali, nagrade Liffe; Merlinka Klasik Beograd

Baza slovenskih filmov

Fotografije

zgodba
Leta 1984 se je v ljubljanskem Škucu zgodil Festival Magnus – homoseksualnost in kultura. To je bil prelomni dogodek slovenskega LGBT gibanja in obenem začetek LGBT filmskega festivala, ki velja za najstarejši tovrstni filmski festival v Evropi. Prva leta slovenskega LGBT gibanja sta zaznamovala močno klubsko dogajanje (edinstveno na območju nekdanje Jugoslavije) ter organizacija različnih prireditev in festivalov. Slovensko LGBT gibanje se je tako zapisalo v zgodovino kot eno najbolj progresivnih svojega časa, ki v različnih oblikah deluje tudi danes.

iz prve roke
»V času ustvarjalnega procesa mi je bilo izjemno pomembno, da filma ne zreduciramo na politični pamflet, ampak ga umestimo v širši družbeni kontekst. Zanimala sta me dva vidika: kako se je slovensko LGBT gibanje razvijalo pod različnimi pritiski družbe ter kako sta aktivizem in kultura vplivala na razvoj LGBT skupnosti v širši družbeni sferi.«
– Boris Petkovič

portret avtorja
Boris Petkovič (rojen leta 1971 v Zenici) je končal Fakulteto za pomorstvo in promet v Portorožu, leta 2005 pa diplomiral iz filmske režije na pariški filmski šoli EICAR, kjer je pozneje tudi poučeval. Je avtor igranih celovečercev Košarkar naj bo (2017), Utrip ljubezni (2015) in paris.love (2007) ter številnih dokumentarcev, kot so Šum Balkana (2017), V letu Hip Hopa (2010) in Meje mojega sveta (2003).

kritike
»Petkovičev doku nas spomni, da je Slovenija v osemdesetih, ko je doživljala liberalizacijo, doživljala tudi comingout, zato so vsi pričakovali, da bo po osamosvojitvi še bolje, da bodo torej pravice skupnosti LGBTQ+ postale nekaj povsem samoumevnega, da bo represije, diskriminacije in demonizacije dokončno in scela konec in da ne bo treba nikomur več ničesar dokazovati, a zgodilo se je ravno nasprotno – v tej novi svobodi /…/ je slovenski odnos do skupnosti LGBTQ+ doživel hudo regresijo, homofobijo, ki je čedalje bolj brbotala/…/ pa je po triumfu Sester /…/ dobesedno razneslo. Iz Slovencev je skočil seksualni fašist, internetu se je zmešalo, javno mnenje je postalo histerično, toksično in morilsko, istospolnost so razglašali za bolezen in zločin, istospolnim osebam so grozili s smrtjo, politika pa je temu prikimavala /…/. Istospolnim osebam so priznavali le delne pravice – kot da so le delno ljudje. /…/ Boj se nadaljuje. ZA«
Marcel Štefančič, jr., Mladina

Spletni ogled filma

Ne morete v kino? Ta film si lahko ogledate tudi na spletu.

četrtek, 02. 02. 2023

Prešernov dan v Kinodvoru

Na kulturni dan, 8. februarja, bomo v Kinodvoru predvajali kar štiri slovenske filme: Moja Vesna bo na ogled brezplačno, na sporedu pa bodo še dokumentarci Smučarske sanje, Pošvedrani klavir in LGBT_SLO_1984. Vstopnice za brezplačen ogled Moje Vesne bodo za prevzem pri naši blagajni na voljo od 7. februarja.

ponedeljek, 19. 12. 2022

Otvoritev festivala LGBT filma in pogovor po dokumentarcu LGBT_SLO_1984

Na otvoritvi Festivala LGBT filma smo se po ogledu dokumentarca LGBT_SLO_1984 pogovarjali z režiserjem Borisom Petkovičem in fotografinjo Leo Aymard.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

LIFFe / Panorama

Črni pes Gou zhen

Guan Hu

četrtek, 21. 11. 2024 / 21:15 / Dvorana

Poetična drama o nenavadnem prijateljstvu med nekdanjim kaznjencem in črnim potepuški psom osvetljuje družbeno aktualno tematiko Kitajcev, ki so zaradi industrijskega razvoja ostali prepuščeni samim sebi.

LIFFe / Predpremiere

Z ljubeznijo, Hilde In Liebe, Eure Hilde

Andreas Dresen

petek, 22. 11. 2024 / 11:00 / Dvorana

V ospredju resnične zgodbe o ilegalnem delovanju v nacistični Nemčiji je preprosta, a pogumna mlada ženska, ki je v nacističnih zaporih vse do konca kljubovala režimu s pokončno držo in vero v človeško dobroto.

LIFFe / Panorama

Manas Manas

Marianna Brennand

petek, 22. 11. 2024 / 14:30 / Dvorana

Igrani prvenec režiserke Marianne Brennand je nastal kot rezultat desetletnih raziskav spolnih zlorab otrok v Amazonskem pragozdu.