Danes je blagajna odprta od 15:00 do 20:15 (za danes zaprto).
Na sporedu od 26. februarja 2014

Krogi Krugovi

Srdan Golubović / Srbija, Slovenija, Nemčija, Hrvaška / 2013 / 112 min

Film, navdihnjen z resničnim dogodkom, preplete usode ljudi, ki jih je za vedno zaznamovalo junaško dejanje iz preteklosti. Krogi so najbolj nagrajevan srbski film preteklega leta, dobitnik posebne nagrade žirije v Sundanceu, nagrade ekumenske žirije v Berlinu in nagrade občinstva v Sarajevu.

režija Srdan Golubović, scenarij Srđan Koljević, Melina Pota Koljević, fotografija Aleksandar Ilić, montaža Marko Glušac, glasba Mario Schneider, produkcija Jelena Mitrović, Danijel Hočevar, Alexander Ris, Emilie Georges, Boris T. Matić finančna podpora Slovenski filmski center, Ministrstvo za kulturo Republike Srbije, MDM – Mittedeutsche Medienförderung, Arte France Cinema, ZDF Arte, Eurimages, HAVC – Hrvatski audiovizualni centar, Medienboard Berlin Brandenburg, v sodelovanju s Fonds Sud Cinéma, Francosko ministrstvo za kulturo in komunikacije – CNC, Francosko ministrstvo za zunanje in Evropske zadeve v sodelovanju z Arte France, program MEDIA Evropske unije, Viba Film, igrajo Aleksandar Berček, Leon Lučev, Nebojša Glogovac, Nikola Rakočević, Hristina Popović, Boris Isaković, Vuk Kostić, Jasna Đuričić, Geno Lechner, Marko Janketić, distribucija v Sloveniji Vertigo/Emotionfilm

festivali, nagrade Svetovna premiera in posebna nagrada žirije – Sundance 2013. Nagrada ekumenske žirije v sekciji Forum – Berlin 2013. Nagrada občinstva – Sofija 2013. Zlata arena za najboljšo manjšinsko koprodukcijo, najboljšo režijo in najboljšega igralca, diploma Hrvaškega društva filmskih kritikov – Pulj 2013. Nagrada občinstva – Sarajevo 2013. Srbski kandidat za najboljšega tujejezičnega oskarja 2014. Portorož 2013. LIFFe 2013.

IMDb

DVD filma je na voljo v naši Knjigarnici.

zgodba
Bosna, 1993. Srbski vojak Marko je v družbi prijateljev, ko opazi tri soborce, ki surovo pretepajo muslimanskega civilista Harisa. Marko posreduje in ga reši, a vojaki se spravijo nadenj in ga pretepejo do smrti. Leto 2005. K Harisu, ki si je medtem ustvaril družino v Nemčiji, se v begu pred nasilnim možem zateče Markovo bivše dekle … V Beogradu se Markov najboljši prijatelj Nebojša, zdaj ugleden kirurg, sooča z dilemo, ko se na njegovi operacijski mizi znajde vodja trojice vojakov … K Markovemu očetu, ki v Trebinjah gradi cerkev, s prošnjo za delo pristopi mladenič, za katerega se izkaže, da je sin enega izmed morilcev …

Film, navdihnjen z resničnim dogodkom, preplete usode ljudi, ki jih je za vedno zaznamovalo junaško dejanje iz preteklosti. Krogi so najbolj nagrajevan srbski film preteklega leta, dobitnik posebne nagrade žirije v Sundanceu, nagrade ekumenske žirije v Berlinu in nagrade občinstva v Sarajevu.

iz prve roke
»Ko sem slišal zgodbo o srbskem vojaku, ki je skušal braniti svojega muslimanskega soseda in so ga kolegi zato pretepli do smrti, sem vedel, da jo moram povedati, saj gre za eno redkih pozitivnih vojnih zgodb iz nekdanje Jugoslavije. /…/ S filmom sem želel postaviti vprašanje: ima junaštvo smisel? Ali pustita junaško dejanje in človečnost pozitivne sledi in nas navdihujeta, da delamo dobro? Ali je biti junak enako kot biti norec? Je življenje, ki ga izgubiš, da bi zaščitil drugo človeško življenje, podobno kamnu, vrženemu v prepad? Film Krogi govori o ljudeh, ki jim je en dogodek spremenil življenje. O posledicah junaškega dejanja. O frustracijah, povezanih z njim. O sencah preteklosti in o potrebi protagonistov, da se jih osvobodijo. Politični aspekt v Krogih obstaja, saj je politika nerazdružljiv del naše realnosti. Vendar pa so Krogi psihološka drama, ki jo zanimajo človeške usode. Politika je le scenografija. /…/ Gre za moj daleč najbolj oseben film doslej.«
– Srdan Golubović, režiser

portret avtorja
Srdan Golubović (1972, Beograd) je diplomiral iz filmske režije na Fakulteti za dramsko umetnost v Beogradu, kjer trenutno tudi predava. Njegov celovečerni prvenec Absolutnih sto (Apsolutnih sto, 2001) je bil uvrščen v tekmovalne programe več kot tridesetih mednarodnih filmskih festivalov (San Sebastián, Toronto, Solun, Cottbus, Rotterdam, Busan …) ter prejel niz mednarodnih in domačih nagrad. Njegov drugi celovečerec Past (Klopka, 2007) je svetovno premiero doživel leta 2007 v sekciji Forum na Berlinalu, prejel preko dvajset mednarodnih nagrad in se uvrstil v ožji izbor za tujejezičnega oskarja. Krogi so režiserjev tretji celovečerni film.

kritike
»Čeprav je bila v zadnjih petnajstih letih na temo nedavne balkanske morije posneta že vrsta filmskih del, se Golubović ni ustrašil izziva. Še več, rekli bi lahko celo, da Krogi prinašajo eno najbolj celostnih in poglobljenih obravnav te teme. Kar ne preseneča, saj je Golubović že s svojimi predhodnimi deli dokazal, da mu je povojna balkanska realnost še kako poznana. Tokrat je ustvaril kompleksno delo, razpeto med preteklostjo in sedanjostjo, v katerem skozi nekakšno rašomonsko strukturo (predstavitev ključnega dogodka s perspektive treh različnih likov) spregovori o medvojnem junaštvu, zločinu in nuji odpuščanja.«
– Denis Valič, Pogledi

»Krogi so pretresljiv, izjemen film. /…/ Film je iskrena, brezkompromisna in ganljiva študija človeške narave (pa tudi srbske trme), ki postavlja ključno vprašanje – se poštenje izplača? In kakšne posledice ima za glavne akterje leta po koncu vojne?«
– Kaja Sajovic, MMC RTV SLO

»Dobro narejeno in briljantno odigrano raziskovanje posledic vojne na Balkanu in čustvenega davka, ki ga je ta terjala. /…/ iskren in silno ganljiv film /…/ vrhunski igralski nastopi /…/.«
– James Greenberg, The Hollywood Reporter

»Neortodoksna moralka o zločinu Srba nad Srbom, ki s koncentrično strukturo zgodbe v gledalcu pusti globoko sled. /…/ Golubović nas drži v takšnem stanju negotovosti in v nas vzbudi takšno zanimanje za zgodbo, da je razplet resnično vznemirljiv.«
– John Anderson, Variety

»Čudovito večplastna pripoved je zapletena in globoko ganljiva. Vsakemu od udeležencev v tej razdrobljeni zgodbi o posledicah enega samega dogodka je ponujena edinstvena priložnost, da prekine s preteklostjo in spremeni na videz neozdravljivo sovraštvo v odrešujočo dobroto. /…/ Ni treba posebej poudarjati, da vsa zasedba prevzame gledalca z osupljivimi nastopi /…/. Golubovićev zadnji dosežek, nič manj kot mojstrovina, je drzno poetična umetnina o zdravilni moči sprave.«
– Carlos Aguilar, IndieWIRE

»Posnet in kadriran z izjemno natančnostjo, spretno zmontiran /…/. Golubović s pridom izkoristi tudi nekaj resnično predanih igralskih nastopov /…/.«
– Dan Fainaru, Screen Daily

»Močan film o moči zla, dobrote in odpuščanja, ki nas spomni, da junaštvo ima pomen in da žrtev ni zaman. /…/ Srdan Golubović spretno usmerja film, ki ima več ravni pripovedi, dvojno časovno dimenzijo in množico odličnih likov. Gre za v vseh segmentih rafinirano filmsko režijo.«
– obrazložitev nagrad na Filmskem festivalu v Pulju

»Golubović je posnel film, v katerem se osvobodi linearne pripovedi in približa logiki poezije, ustvarjajoč svojevrstno ‘poetsko resnico’.«
– Rastko Ivanović, B92

»Film, ki vsebuje balkanski tragos, ne pa tudi patosa.«
Delo

»Tretji celovečerec Srdana Golubovića zaznamujeta čudovita fotografija in kipeča napetost. Z večplastno, a preprosto strukturo raziskuje teme maščevanja, odrešenja in sprave.«
– John Nein, Filmski festival v Sundanceu

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Substanca The Substance

Coralie Fargeat

petek, 24. 01. 2025 / 14:40 / Dvorana

Ekstravagantna in spektakularno krvava telesna grozljivka z neustrašno Demi Moore v vlogi odcvetele hollywoodske zvezde. Francoska režiserka Carolie Fargeat vrača udarec družbi, obsedeni z lepoto, mladostjo in slavo. Nagrada za najboljši scenarij v Cannesu.

Vsi odtenki svetlobe All We Imagine as Light

Payal Kapadia

petek, 24. 01. 2025 / 17:30 / Dvorana

Igrani prvenec Payal Kapadia, dobitnik velike nagrade žirije v Cannesu, je prvi indijski film v tridesetih letih, ki se je uvrstil v tekmovalni program festivala.

Cent’anni Cent’anni

Maja Doroteja Prelog

petek, 24. 01. 2025 / 19:00 / Mala dvorana

Snemanje dokumentarnega filma o partnerjevi zmagi nad smrtonosno boleznijo se prevesi v režiserkino odkrivanje nezaceljenih ran njunega dolgoletnega odnosa. Film, ki je med drugim prejel nagrado občinstva za najboljši dokumentarec na festivalu v Trstu, je odprl portoroški Festival slovenskega filma.