Napeta in duhovita lutkovna animirana dogodivščina, ki izpostavlja pomen različnosti in nam namigne, kako svoje šibkosti spremeniti v prednosti.
zgodba
Ko vran Solan sliši za tradicionalno dirko s sirom med svojim domačim krajem in sosednjo vasjo, ne more več misliti na nič drugega. Končno priložnost, da se dokaže kot veliki prvak! V navdušenju skrivaj stavi na zmago svoje ekipe: na kocko postavi hišo in delavnico svojega prijatelja, izumitelja Reodorja. Njegov nasprotnik, mlekar Kleppvold, z veseljem sprejme stavo. Solanovo prepričanje v zmago zamaje Kleppvold, ki v ekipo poleg prijatelja povabi še besno gorilo. Bo Reodor oprostil Solanu? Bodo prijatelji kljub neenakim možnostim osvojili zmago in rešili svoj dom?
zanimivosti
Prvi film o Solanu in Ludviku je v kinodvorane prišel leta 1975. Film Flåklypa Grand Prix so si Norvežani do danes ogledali 5,5-milijonkrat. Prikazali so ga v več kot 70 državah.
Animirane dogodivščine v stop-motion tehniki temeljijo na likih pokojnega norveškega pisatelja, pesnika in ilustratorja Kjella Aukrusta.
Lutke, ki so jih uporabili v filmu, so narejene iz lateksa in visoke približno 25 centimetrov.
Naslednji film o Solanu in Ludviku že nastaja, prvič si ga bomo lahko ogledali konec leta 2018.
o avtorju
Norveški filmski režiser in animator Rasmus Andre Sivertsen se je z animacijo srečal zelo zgodaj. Odraščal je med kamerami, barvicami in drugo opremo, saj je bil njegov oče ilustrator in animator. Pred Ježkom in vranom na sirovi dirki je režiral še pet filmov, vse animirane. Leta 2013 in 2014 je dobil norveško filmsko nagrado amanda za najboljši otroški film, prvič za film Hrabri avtek Plodi in drugič za film Ježek in vran pričarata božič.
iz prve roke
»Večino stvari smo naredili na roke; to imam raje, saj deluje bolj resnično. Liki so bolj živi, bolj otipljivi. S stop-motion tehniko smo lahko najbolje oživili like in zgodbe, ki jih je v petdesetih, šestdesetih in sedemdesetih letih napisal Kjell Aukrust. Prvo leto smo delali na scenariju, naslednji dve leti smo ga prilagajali med snemanjem glasov. Rezultat je bila nekakšna radijska igra, s katero smo preverili, ali zgodba res deluje. Šele potem smo začeli z animacijo.«
– Rasmus A. Sivertsen, režiser
kritike
»V Ježku in vranu na sirovi dirki znova srečamo Solana, Ludvika in Reodorja, prav takšne, kot jih poznamo. Film je zelo dobro narejen, z vrhunsko animacijo in odličnimi glasovi.«
– Barnevakten
»Scenarist Karsten Fullu je ponovno zadel v črno tako z dialogom kot glavnimi potezami zgodbe. Kot pri prejšnjem filmu bodo odrasli uživali v poštenem odmerku nostalgije, otroke pa bo zabaval zanje primeren tempo dogajanja.«
– Filmpolitiet
»Uspešna animacija, dogodivščina, polna obratov … Dokaz, da je dober film, animiran ali ne, odvisen predvsem od dobrega scenarija in ne od tone posebnih učinkov.«
– Bulles de Culture