Melanholična dogodivščina pogumnega zajčka ali mitološko obarvana basen o otrokovem pogrešanju in vztrajnem upanju.
zgodba
Jan je majhen zajec v črtasti majici, ki živi z očetom na ladji sredi morja. Odlično se potaplja in rad pomaga očetu pri vsakodnevnih ladijskih opravilih. Janova mama živi v Kraljestvu Pernatega kralja, kamor gredo po zakonu narave vsa bitja zajčjega sveta. Če Kraljestvo ne bi obstajalo, bi prav vsi izginili. Na ladjo, ki vodi v Kraljestvo, se lahko vkrcajo samo tisti, ki imajo vstopnico. Jan je nima, pa bi si zelo želel, da bi lahko znova videl svojo mamo. Ko ga njegov anarhistični prijatelj Bine, ki se je zapletel s Pernatim kraljem, kliče na pomoč, brž izkoristi priložnost in se poda na pustolovščino Pernatemu kralju naproti, kjer znova sreča svojo mamo. Toda ali lahko pripeljemo v naš svet bitja z onstranstva, ne da bi pri tem zamajali ravnovesje?
Režiser je navdih za zgodbo dobil v nordijskem pripovedništvu, v zgodbi o Orfeju in Evridiki ter romanih Astrid Lindgren in Tove Jansson.
iz prve roke
»Kot otrok moraš preizkusiti meje mogočega! Le tako najdeš prostor zase na svetu in védenje, kaj zmoreš in česa ne.«
– Esben Toft Jacobsen, režiser in soscenarist
o avtorju
Rojen leta 1977 na Danskem. Študiral je vizualne komunikacije na danski šoli za oblikovanje in diplomiral iz animacije na nacionalni filmski šoli. Sprva je kot animator oblikoval vrsto računalniških igric. Od diplome dalje sodeluje z znamenitim danskim studiem Copenhagen Bombay, kjer je posnel svoje kratke filme in tudi svoj prvi animirani celovečerec, The Great Bear, ki je bil toplo sprejet na berlinskem festivalu leta 2011. Iskanje Pernatega kralja je njegov drugi celovečerec, svetovno premiero je doživel na letošnjem Berlinalu.
kritike
»… beseda smrt ni omenjena niti enkrat, prav to pa tako otrokom kot tudi staršem omogoča neobremenjujoč ogled filma in odpira prostor za lastno interpretacijo. Prav tako se je Jacobsenu, kljub izrazito jasnemu sporočilu o pomenu ohranjanja naravnega ravnovesja, uspelo izogniti pretirani poučnosti. Film je obdržal v pravljično-sanjskem svetu, kjer je sicer z otroškim upanjem in trmo mogoče preseči meje mogočega, nekatera pravila pa je hočeš nočeš vseeno treba upoštevati.«
– Gaja Poschl, MMC RTV
»Njegova logika, predstavljena z rahločutnim humorjem in blago otožnostjo, je logika otroka, ki ne more in noče sprejeti pojmov ‘nikoli’ in ‘nemogoče’. /…/ Z občutkom za to, kakšno zmožnost razumevanja imajo mlajši gledalci, ki pa jih otroški filmi vse prepogosto podcenjujejo ali celo vlečejo za nos, zariše Iskanje Pernatega kralja kompromis med ‘izpustiti’ in ‘oklepati se’ ob soočenju z bolečo ločitvijo.«
– Lida Bach, kino-zeit.de
»Jacobsenov glavni navdih mora biti Hayao Miyazaki. Japonski mojster, pri katerem se naivno in kompleksno, strašno in hecno, združujejo v presenetljivo kemično spojino, ki ji lahko omejitve postavi le naša domišljija. /…/ Humorna, toda še vedno melanholična različica zgodbe o Orfeju in Evridiki popelje Jana v onstranstvo, da bi pripeljal mamo nazaj v zajčji svet.«
– Kim Scot, Politiken