Igrano-dokumentarni film Houston, imamo problem! raziskuje mit o domnevnem ameriškem nakupu tajnega jugoslovanskega vesoljskega programa v zgodnjih šestdesetih ter predstavlja nov, svež prispevek k razmišljanju in razpravam o teorijah zarot. Premiera na festivalu Tribeca, vesna za najboljši celovečerec in najbolj gledan film leta 2016 v Kinodvoru.
»Odkrivanje in osvajanje drugih planetov in vesolja sta odvisna od skupnih naporov zemljanov v želji raziskati, kakšne sosede imajo. /…/ Državljanke in državljani Jugoslavije, tovarišice in tovariši, nova atomska era in prve novice o potovanju človeka v vesolje se zdijo zastrašujoč, čeravno genialen dosežek človeškega uma. Morda bo nekaj od tega uporabljeno zunaj naše domovine, ampak to naj nas ne moti …«
– Josip Broz Tito
»Paradoksalen način prikrivanja prave zarote je, da jo predstavite kot teorijo zarote in računate, da je ne bo nihče vzel resno. /…/ Naskrivaj verjamemo, da Američani verjamejo v nas. Tako delujejo miti. Vem, da pri meni nekaj ni resnično. Hkrati pa vem, da drugi temu vseeno verjamejo. Verjeti v skrivnosti drugih je del ameriške naivnosti.«
– Slavoj Žižek
»Kot filmski ustvarjalec sem že leta prevzet nad tekmo za prevlado v vesoljski areni med ZDA in bivšo Sovjetsko zvezo, nad skrivnostmi Titovih podzemnih kompleksov in s tem povezanimi teorijami zarot. Vse to je bil povod za snemanje filma, ki gledalca izzove k zavzetju kritičnega pogleda na ponujena dejstva.«
– Žiga Virc
kritike
»Žiga Virc je svoj “kickstarterski” youtubski hit prelevil v film o vzponu in padcu Jugoslavije. Zakaj je Jugoslavija uspela? Ker se je zadolžila. In zakaj je propadla? Ker se je zadolžila. Toda Virc ne pravi, da je bila Jugoslavija Grčija pred Grčijo, da so potemtakem njen propad zrežirali neoliberalni centri “svobodnega” trga (Mednarodni denarni sklad, Svetovna banka ipd.), temveč poišče filmsko resnico o njenem propadu. /…/ Virčev film, prerokovalec preteklosti, jugonostalgijo ironizira in legitimira. Po eni strani namiguje: če Jugoslavija ne bi obstajala, si je ne bi mogli izmisliti. Po drugi strani pa: če Jugoslavija ne bi obstajala, bi si jo izmislili konspirologi.« ZA
– Marcel Štefančič, jr, Mladina
»Virčev briljantni film /…/ vzbuja nelagoden dvom, da je bila Jugoslavija kljub glamurju Tita in njegove slavne ‘tretje poti’ nekako drugorazredna. Kajti vesoljski program, ki smo ga domnevno prodali Američanom, je bil pomanjkljiv – morda, film namiguje, kot Jugoslavija sama. /…/ To je žalosten film, jugoslovanska protinostalgija, ki nas s svojo fiktivno zgodovino prisili, da se sprašujemo o stvareh, ki smo jih vedno imeli za samoumevne.«
– Andrej Gustinčič, MMC RTV SLO
»Najboljši slovenski mokumentarec vseh časov, ki skozi fikcijo prikaže resnico o propadu Jugoslavije.«
– Mateja Valentinčič, Najboljši filmi leta 2016, Ekran
»Ker se dobrih starih časov spominja z ravno pravšnjo mero ironičnosti, humorja, kritičnosti in nostalgije.«
– Polona Petek, Najboljši filmi leta 2016, Ekran